12 grudnia 2014

Witamina C jako podstawowe źródło zdrowia i życia człowieka

Witamina C jako podstawowe źródło zdrowia i życia człowieka


Autor: Ren C


Kwas askorbinowy, czyli dla większości z nas po prostu witamina C, jest najważniejszym składnikiem wspomagającym układ odpornościowy. Zapewnia ona prawidłowe funkcjonowanie organizmu i bierze udział w przebiegu wielu procesów życiowych - jest niezbędna m.in. do tworzenia kolagenu, tkanki łącznej oraz tkanki chrzęstnej.


Intensywne badania nad właściwościami leczniczymi witaminy C rozpoczął w 1928 roku naukowiec z Węgier Albert Szent-Gyorgyi. Wyizolował on z cytryn i papryki kwas askorbinowy jako związek mogący zapobiegać szkorbutowi. Była to choroba, która w ówczesnych czasach w znacznej mierze dotykała marynarzy ze względu na ich ubogą dietę w czasie długich wypraw (słynny Vasco da Gama w czasie swojej podróży do Indii stracił 100 marynarzy wskutek tej strasznej choroby, a pozostali powrócili bardzo chorzy).

Kontynuacją badań zajmowali się również dwaj słynni naukowcy - laureat nagrody Nobla profesor Linus Pauling oraz Ewan Cameron. Stwierdzili oni dużą przydatność witaminy C w leczeniu przypadków nowotworów hormonozależnych (nowotwór prostaty, jąder, macicy, jajników, pochwy i piersi). Mechanizm polega na tym, że cząsteczki witaminy C rozpadają się w komórkach i wytwarzają nadtlenek wodoru, który przekształcając się w wodę utlenioną, zabija komórkę rakową. Ponadto doktor Pauling doniósł, że witamina C niezbędna w organizmie jest dla prawidłowego przebiegu procesów fagocytozy, czyli pochłaniania drobnoustrojów chorobotwórczych przez białe krwinki.

Organizmy większości zwierząt i roślin wytwarzają witaminę C same. Wyjątkiem są jedynie organizmy ssaków naczelnych, w tym człowieka, świnki morskiej i niektórych gatunków nietoperzy, którym musi być ona dostarczana wraz z pokarmem. Dzieje się tak, ponieważ ludzka wątroba nie posiada odpowiedniego enzymu, a w związku z tym nie jest w stanie wytworzyć kwasu askorbinowego. Ta poważna wada genetyczna wszystkich ludzi nazywana jest hipoaskorbemią. Określenie to zostało stworzone w 1950 roku przez amerykańskiego biochemika Irwin Stone'a. Ten znany naukowiec również zajmował się analizą znaczenia kwasu askorbinowego, a jego badania potwierdziły, że dawki witaminy C wskazane przez dietetyków to ilości, które mają zapobiec szkorbutowi, czyli śmierci.

Minimalne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi około 60 mg na dobę. Jednakże, jak uważał doktor Pauling - można żyć dłużej nawet o 12–18 lat, przyjmując codziennie 3,2–12 gram witaminy C, ilość porównywalną z zawartością witaminy C z 50–170 pomarańczy. Źródeł naturalnej witaminy C można szukać w większości owoców i warzyw, jednakże ich zawartość jest bardzo zróżnicowana. Wbrew powszechnemu mniemaniu owoce cytrusowe wcale nie nie stanowią najlepszego źródła tego składnika – 100 g cytryny zawiera zaledwie 50 mg kwasu askorbinowego. Znacznie lepiej pod tym względem prezentuje się chociażby papryka czerwona – 144 mg, a niewątpliwie bezkonkurencyjna jest dzika róża – 1700 mg.

Przeprowadzono już dostatecznie wiele badań, by upewnić się, że witamina C rzeczywiście posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Kwas askorbinowy może być skuteczny w leczeniu chorób wirusowych, takich jak: wśród dzieci różyczka, ospa wietrzna, opryszczka pospolita, rumień nagły, mononukleoza zakaźna i inne, a u dorosłych: wirusowe zapalenie płuc i wątroby, różne grypy i przeziębienia. Ponadto według najnowszych odkryć naukowców dieta bogata w witaminę C opóźnia proces starzenia i pojawiania się zmarszczek. Jest to więc składnik o zbawiennym działaniu na nasz organizm i powinniśmy o nim pamiętać w codziennym odżywianiu.


Więcej cennych informacji na temat najbardziej wartościowego źródła witaminy C – dzikiej róży można znaleźć na stronie: polskaroza.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne


Autor: ap greff


Zapomnijmy o tanich okularach przeciwsłonecznych z bazaru za 15zł. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny mieć przede wszystkim atestowane filtry ochronne przed promieniami słonecznymi.


Bez nich tak naprawdę nie chronimy oczu, a nawet narażamy na dodatkowe szkody (pod wpływem przyciemnienia soczewek źrenice rozszerzają się i wpuszczają więcej promieniowania do wnętrza oka).

Salon optyczny pomoże Ci zaopatrzyć się w certyfikowane okulary przeciwsłoneczne. Nie muszą być one bardzo drogie - ważne, żeby miały stosowne filtry (w niektórych salonach można to sprawdzić doświadczalnie).

Gdy tylko zbliża się lato, a nawet już w czasie pierwszych prawdziwych dni wiosny, tłumnie szturmujemy stoiska z okularami przeciwsłonecznymi.

Z reguły przy wyborze konkretnej pary kierujemy się przede wszystkim wyglądem i ceną. Musi być modnie, efektownie, ale i nie za drogo. Albo wręcz przeciwnie - dla miłośników drogich marek - im drożej, tym lepiej.

W tym wszystkim zapominamy o sprawie najważniejszej. Okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem promieni słonecznych.

Dobre filtry to podstawa

Nie ryzykujmy zakupu najtańszych okularów przeciwsłonecznych na bazarze. Nikt nie da nam gwarancji, że mają niezbędne filtry. Nawet jeśli naklejki na szkłach mówią coś innego.

Optyk dobre okulary przeciwsłoneczne proponuje już za kilkadziesiąt złotych. Za tę cenę nie dostaniemy modelu znanej marki, ale z całą pewnością znajdziemy coś ładnego i spełniającego wszelkie normy.

Przy nieco większym budżecie (100-200zł) mamy już naprawdę szeroki wybór okularów, także tych z dodatkowymi "bajerami", np. powłoką polaryzacyjną.

Rozmiar ma znaczenie

Panująca od pewnego czasu moda na duże szkła w okularach przeciwsłonecznych może się podobać lub nie, ale z pewnością powinna być pozytywnie oceniana z punktu widzenia ochrony oczu.

Pamiętajmy, że przy zbyt małych lub źle dopasowanych do oczodołu szkłach, okulary mogą po prostu nie spełniać swojej funkcji ochronnej.

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem

Nie zapominajmy, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy nosić zawsze wtedy, kiedy nasze oczy narażone są na działanie promieniowania słonecznego. Nie chowajmy ich do szuflady z końcem wakacji!

Szczególnie niebezpieczne może być słońce w zimie, kiedy jego promienie odbijają się od śniegu. Bez odpowiedniej ochrony w zimie możemy nabawić się tzw. "ślepoty śnieżnej", czyli niebezpiecznego dla oczu oparzenia siatkówki.

Na wakacje i do pracy

W okulary przeciwsłoneczne powinniśmy uzbroić się nie tylko wyjeżdżając na wakacje. W wielu zawodach powinny być one nieodłącznym elementem wyposażenia. Dotyczy to np. kierowców czy osób pracujących na wodzie.


Optolens proponuje okulary przeciwsłoneczne

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Naturalny lek - kit pszczeli

Naturalny lek - kit pszczeli


Autor: Danuta Nowak


Propolis, czyli kit pszczeli, stanowi produkt uboczny produkcji miodu naturalnego. Jest balsamiczno-żywiczną substancją zbieraną przez pszczoły z wydzielin pączków topoli, brzozy oraz innych drzew liściastych i iglastych.


Kit służy pszczołom głównie do uszczelniania ula. Jest lepką, aromatyczna masą i doskonale nadaje się do wypełniania wgłębień i szpar w jego ściankach. Ponadto pszczoły pokrywają nim ciała martwych szkodników, które wtargnęły do ula dokonując pewnego rodzaju mumifikacji i dezynfekcji martwych owadów.

Od tysięcy lat miód i produkty uboczne jego produkcji cieszyły się wielką popularnością wsród zielarzy i medyków.
Już 400 lat p.n.e Hipokrates zalecał propolis do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran. Współcześni zielarze-naturaliści zalecają kit pszczeli w stanach grypowych, gdyż skutecznie łagodzi objawy przeziębień. Mało kto wie, że propolis, podobnie jak aspiryna, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Uważany jest za naturalny antybiotyk i specyfik zapobiegający powstawaniu chorób nowotworowych. Wykazuje dużą aktywność w stosunku do niektórych grzybów i pierwotniaków. Przyspiesza metabolizm komórkowy i działa ogólnie odtruwająco. Ma szczególne zastosowanie w leczeniu odleżyn, oparzeń, owrzodzeń i trudno gojących się ran oraz wrzodów żołądka. Nie sposób tu nie wspomnieć o odmładzającym działaniu propolisu u osób starszych. Niesamowicie przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn, udrażnia żyły, wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Tak więc, starszych odmładza, a młodym pomaga utrzymać urodę.
Niektórzy stomatolodzy twierdzą, że żucie kitu wzmacnia dziąsła i tym samym zapobiega paradontozie. Najlepsze produkty pszczele występują w postaci maści, kropli czy tabletek. Najwięcej właściwości leczniczych posiada jednak kit w postaci naturalnej, zakupiony bezpośrednio od pszczelarza. Warto więc stosować go w naszym jadłospisie. Każda domowa apteka powinna posiadać leki z propolisu. Kit rozpuszcza się w alkoholu i dlatego występuje głównie w preparatach wykonanych na jego bazie i jest stosowany w medycynie naturalnej w postaci kropli lub nalewek. Jest cudownym specyfikiem dla dzieci, dorosłych i osób w podeszłym wieku. Wracajmy do natury!


Danuta Nowak www.zyjmy-zdrowiej.manifo.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Kilka kroków do prawidłowej postawy ciała

Kilka kroków do prawidłowej postawy ciała


Autor: T. Winnicki


Elementy 24-godzinnego systemu przeciwdziałania wadom postawy
Nieśmiałość jest systemem obronnym na stres. Wielu uważa, że zgarbiony człowiek boryka się z problemem zaniżonej samooceny. Jednak nie tylko aspekt społeczny, taki jak zaniżenie własnej wartości, jest ważny w wykształcaniu odpowiedniej postawy ciała.


Dzisiaj dowiemy się, jak chronić swoje dziecko od negatywnych czynników, które mogą wpłynąć na złą postawę.

SEN
- Dziecko musi mieć łóżko o twardym, nieuginającym się materacu;
- Poduszka powinna mieć taką grubość, aby wypełniała przestrzeń zawartą między barkiem, a uchem (w pozycji leżenia na boku);
- Najwszechstronniejsze zastosowanie dla wszystkich wad pleców ma pozycja leżąc na plecach.


ROZRUCH PORANNY
- Gimnastyka poranna powinna trwać około 15 minut. Ćwiczenia powinny być ogólnorozwojowe: obszerne ruchy kończyn górnych, dolnych oraz tułowia, rozciąganie, kilka podskoków i krótkich biegów.


DOJŚCIE DO SZKOŁY
- Dzieci klas I-IV noszą zazwyczaj kwadratowy tornister. Powinien on być zapakowany tak, aby jego zawartość była rozstawiona równomiernie i nie mogła się przesuwać;
- Starsze dzieci noszą przeważnie plecaki. Ważne jest, żeby nie przeciążać ich zbytnio. Pod jego wpływem dziecko jest sprowokowane do pochylenia się w przód dla zrównoważenia ciężaru, co wykształca u nich wadę pleców okrągłych;
- Nie należy nosić teczki na jednym barku, może to spowodować boczne skrzywienie kręgosłupa.


PRACA W SZKOLE
- Rozmiary ławek i krzeseł mają istotny wpływ na postawę. Niestety, w polskim szkolnictwie nie wszystkie klasy są wyposażone w odpowiednio dobrane siedzenia. Największy problem mają starsi uczniowie, którzy przenoszą się na każdą lekcję do innej sali. Dlatego trzeba ich przestrzegać, aby siedzieli w wyprostowanej pozycji, z wypiętą klatką piersiową do przodu i ze ściągniętymi łopatkami w tył.
- Przerwy międzylekcyjne, to antidotum na odpoczynek przeciążonych pleców po 45 minutowych zajęciach. Dzieci powinny wtedy jak najwięcej przebywać na boisku szkolnym, dotleniając mózg, poświęcając czas na spacer i bieganie.


LEKCJE WF
-Jest to najważniejszy czynnik w życiu młodego człowieka, który wykształca zachowania prozdrowotne. W praktyce zbyt wiele dzieci z wadami, zwłaszcza ze skoliozami, jest zwalniana z zajęć. Zaburza to ich aktywność fizyczną i wyobcowuje ze środowiska rówieśników.


ZAJĘCIA POZASZKOLNE
-Przez szkoły organizowane są przeważnie dwa razy w tygodniu zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Należy je przeplatać z pływaniem na basenie, a w pozostałe dni tygodnia ćwiczyć w domu pod kontrolą rodziców.


ODRABIANIE LEKJI
-Dziecko, zwłaszcza starsze, odrabia lekcje kilka godzin dziennie, dlatego ważne jest opanowanie prawidłowej postawy roboczej
prawidłowa postawa-
- Biurko prostokątne, oświetlenie padające z lewej. Siedzące dziecko powinno mieć kręgosłup wyprostowany, a barki ustawione poziomo.
- Wysokość ma odpowiadać długości podudzi (stopy oparte o podłogę), wymodelowane oparcie powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
- Przy odrabianiu lekcji ważne, by dziecko stosowało się do zasady zmienności pozycji.


http://wp.me/p2ZU98-4x

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Powietrze jak nowe

Powietrze jak nowe


Autor: natalia staśkowiak


Niestety, nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki zły wpływ na nasz organizm może mieć powietrze, które wystepuje w naszym najbliższym otoczeniu, czyli w domu.


Zła sytuacja szczególnie zauważalna jest w okresie zimy czy jesieni, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

Suche powietrze działa źle nie tylko na nasze zatoki, nie pomaga również w koncentracji, powoduje zmiany w naszej skórze oraz strukturze włosów.

Własnie dlatego niezbędne jest częste nawilżanie powietrza w mieszkaniach. Zmianę można zauważyć właściwie od razu.

Skąd wiedzieć, czy w naszym domu panuje suche powietrze?

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest po prostu zainstalowanie higrometru. Z jego dostepnością nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Po jego zainstalowaniu powinniśmy obserwować, jakie dane nam wskazuje. Jeśli wilgotność powietrza według jego pomiaru jest większa niż 30%, to nie musimy się martwić. Jeśli jest niższa, dodatkowe nawilżenie powietrza będzie niezbędne.

Co nam daje nawilżacz:

oczyszcza powietrze,

nawilża powietrze,

eliminuje bakterie i drobnoustroje,

ułatwia inhalacje,

pomaga zasnąć, szczególnie małym dzieciom.

Nawilżacze powietrza ze względu na różne ceny działają z większym lub mniejszym natężeniem. Najbardziej podstawowe zawieszane są zazwyczaj do kaloryferów. Najbardziej skomplikowane wytwarzają parę pod wpływem ultradźwięków.

Kupując nawilżacz powietrza, zwróćmy uwagę na to:

ile energii elektrycznej zużywają, tak by kupić urządzenie jak najbardziej energooszczędne,

dodatkowe funkcje, jakie posiada (oprócz wytwarzania pary),

jaka jest wytworzona przez nie para (oczyszczona, z aromatem),

czy nadaje się do różnego rodzaju pomieszczeń.


http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja-i-wentylacja/klimatyzatory-wentylatory-osuszacze/nawilzacze-powietrza,a1038.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Życie zaczyna się po 50-tce

Życie zaczyna się po 50-tce


Autor: klaudia tmp


Według amerykańskich badań samopoczucie rośnie wraz z wiekiem, a co za tym idzie, prawdziwe życie rozpoczyna się po 50-tce. Im jesteśmy starsi, tym jesteśmy szczęśliwsi, a najszczęśliwsi według Arthura Stone'a są ludzie po 70.


Wraz z wiekiem ludzie borykają się z rożnymi problemami zdrowotnymi takimi jak bóle stawów, osłabienie mięśni, bóle serca, zanik wzroku czy pamięci. Jednak o tym, jak się czują faktycznie, nie decyduje do końca ich stan fizyczny, ale ich wewnętrzne samopoczucie. Co sprawa że ci ludzie są szczęśliwi?

Seniorzy mają więcej pogody ducha, bezstresowe i beztroskie podejście do życia. Na świat patrzą z pozytywnej perspektywy. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne dlatego, że nie muszą się już martwić pracą, są na emeryturze, mogą korzystać z życia i nie martwić się, co będzie dalej. W XXI wieku popularne stały się uniwersytety trzeciego wieku gdzie ludzie starsi mogą uczyć się na temat nowości technologicznych, modne stało się uprawianie nordic walking, dzięki czemu nas „dziadkowie” zaczęli aktywniej spędzać czas. Nie interesują już ich wizyty u kardiologa, wypłata dziesiątego, stres wynikający z braku czasu. Jest to również spowodowane tym, że ich obecne życie jest lepsze niż śmierć, do której tak niewiele im pozostało. Dlatego pozostawiają wszystkie troski za sobą i zaczynają się cieszyć tym, co tu i teraz, rodziną i doświadczaniem nowych rzeczy.

W 2010 roku został opublikowany raport Arthura Stone'a z Stony Brook University na temat tego, jak subiektywne odczucia wobec życia zmieniają się przez cały okres jego trwania. Wyniki wskazywały sukcesywny spadek zadowolenia z życia z roku na rok od momentu osiągnięcia pełnoletności. Owa amplituda życia dzieli je na kilka etapów, w którym można określić przyczyny odpowiadające za taki stan społecznego samopoczucia.

zadowolenie

Pierwszy etap to młodość, gdzie dominuje beztroskie podejście do życia, młodzi są utrzymywani przez rodziców i nie odpowiadają w pełni za swoje czyny. Etap młodości kończy się, kiedy dochodzi do zderzenia sielanki z brutalną rzeczywistością podczas wczesnych lat 20. Wkraczając w dojrzałość ludzie spotykają się z problemami braku pracy, szybkiego trybu życia, ciągłej rywalizacji z innymi, wyścigiem szczurów i brakiem czasu dla siebie samego. Radość i szczęście odchodzi wraz z osiągnięciem wieku średniego, wtedy ludzie poza brakiem pieniędzy, zagonieniem i brakiem czasu oraz kwestiami utrzymania siebie i rodziny dodatkowo muszą zmierzyć się z doskwierającymi im chorobami cywilizacyjnymi. Swój czas i pieniądze poświęcają na wizyty u kardiologa, psychiatry, ortopedy. Muszą stawić czoła cukrzycy, otyłości, rakowi płuc albo chorobom serca. Próbują dostać się na specjalistyczne badania diagnostyczne, które pokazują jak szybko się starzeją albo jak bardzo są chorzy, jakby im było jeszcze mało innych problemów. Za tym wszystkim idzie frustracja, gniew, smutek i ogólne niezadowolenie.

50-tka to moment, w którym ponownie obserwujemy wzrost samopoczucia. Po półmetku nareszcie nadchodzi czas, w którym zmieniają się priorytety i najważniejsze staje się zadowolenie z życia. Przestają nas interesować choroby, zaczynamy doceniać życie, które tak szybko przeleciało. Gdy zbliżamy się do starości, kresu istnienia, następuje moment kiedy można porzucić te wszystkie złe myśli. Maksymą staje się szczęście.

Szczęście czyni ludzi zdrowszymi. Tak więc paradoksalnie, chociaż ludzie starsi są mniej zdrowi niż młodsi, w rezultacie są zdrowsi, bo szczęśliwsi. Ich radość może pomóc przeciwdziałać ich słabości i dolegliwości.


kp-tmp ww.kardiofon.pl www.telemedycynapolska.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Patelnia wok przyda się w każdej kuchni

Patelnia wok przyda się w każdej kuchni


Autor: Grzegorz SEO Expert


Wybór właściwej patelni to kluczowa sprawa dla pani domu. Niekiedy ciężko odnaleźć się w gąszczu produktów. Niektóre nazwy są dla zwykłych użytkowników tajemnicze. Stojąc przed wyborem: tradycyjna patelnia czy chiński wok, wielu zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy tymi produktami.


Woki od tysięcy lat używane są w Chinach. Potrawy wyczarowane z ich pomocą są aromatyczne i zachwycają różnorodnością smaków. Tradycyjna chińska patelnia wyglądem przypomina wypukłą miskę. Ma niewielkie dno i pochyłe, wysokie ścianki. Z powodzeniem można używać takiej patelni na każdej kuchence. Do niektórych trzeba dokupić czasem specjalne nakładki. Niezwykła budowa woków umożliwia przygotowanie potraw szybko i prawie bez tłuszczu. Liczy się ruch i energia. Wysoka temperatura smażenia ogranicza czas potrzebny na przygotowanie potrawy. Dzięki temu dania zachowują wszystkie składniki odżywcze. Tradycyjne patelnie europejskie nie zapewnią uzyskania takiego efektu.

Nie trzeba odwiedzać drogich restauracji, by skosztować orientalnych potraw. Ten sam efekt można osiągnąć za pomocą patelni wok. Niepotrzebne do tego są specjalne umiejętności kulinarne. Chińskie patelnie wykorzystuje się zazwyczaj do szybkiego smażenia potraw. Wysoka temperatura podczas przygotowywania dań umożliwia ekspresowe przygotowanie wykwintnej kolacji. Woki można wykorzystywać również do innych celów. Doskonale sprawdzą się podczas smażenia na głębokim tłuszczu czy nawet w czasie gotowania na parze. Mięsa duszone w chińskich wokach są aromatyczne i zachęcają do posiłku.

Najlepsze woki nie są pokryte żadną powłoką. Teflon podczas intensywnego użytkowania ulega ścieraniu, poprzez co uwalniają się do potraw szkodliwe substancje. Oryginalne patelnie chińskie wykonane są ze stali węglowej. Taki wok gwarantuje uzyskanie niesamowitych efektów kulinarnych. Trzeba jednak wiedzieć, jak postępować z przedmiotem przed pierwszym użyciem. W przypadku patelni chińskiej ze stali węglowej konieczne jest opalenie przedmiotu. Dzięki temu wok sam wytwarza specjalną powłokę węglową, która uniemożliwia przywieranie potraw.

Oryginalne patelnie chińskie są dość ciężkie. Zazwyczaj wykonane są ze stali węglowej lub żeliwa. Oferowane w marketach podróbki nie zastąpią oryginalnego produktu. Główne znaczenie bowiem odgrywa w procesie przygotowania potraw orientalnych temperatura. Najwyższa jest na samym dnie, zaś najniższa na ściankach. Powłoka węglowa zapobiega przywieraniu potraw. Co ważniejsze, ulega ona utrwalaniu i odnawianiu podczas użytkowania. W przypadku produktów podrobionych z blachy czy teflonu, każde uszkodzenie powierzchni dyskwalifikuje patelnię do dalszego użytku. Warto więc zainwestować i zaopatrzyć się w prawdziwy wok chiński.

Chcąc zaskoczyć gości niezwykłym posiłkiem, warto zakupić wok ręcznie kuty. Piękne kształty naczynia będą ozdobą przyjęcia, a potrawy przygotowywane na oczach najbliższych wywołają zachwyt. Patelnia chińska ręcznie obrabiana ma nad innymi wokami dużą przewagę. Na powierzchni przedmiotu, pod wpływem obróbki pojawiają się niewidoczne mikroszczeliny, które poprawiają trwałość patelni i powłoki węglowej. Potrawy przygotowane w ręcznie kutym woku zyskają niesamowity aromat, zwłaszcza jeśli będą odpowiednio energicznie smażone.

Potrawy przyrządzone za pomocą ręcznie kutego woka są niezwykle aromatyczne i zdrowe. Efekt ten uzyskuje się dzięki szybkiemu smażeniu beztłuszczowemu. Po każdym użyciu jednak należy odpowiednio zabezpieczyć produkt. Tradycyjne czyszczenie chińskiej patelni może jej tylko zaszkodzić. Detergenty źle wypływają na powłokę węglową woka. Podobnie działają druciaki. Wok chiński należy myć jedynie czystą wodą przy użyciu miękkich ściereczek lub gąbki. Po umyciu i wysuszeniu warto natrzeć patelnię odrobiną oleju i odstawić na miejsce. Tak zakonserwowany przedmiot będzie służył nam przez wiele lat.


Sklep orientalny www.przepisychinskie.pl oferujący oryginalne produkty kuchni chińskiej, tajskiej, wietnamskiej oraz japońskiej. W śród nich produkty sushi, akcesoria kuchenne, składniki spożywcze i patelnie wok

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jelita a zdrowie

Jelita a zdrowie


Autor: Tomasz Gospod


Większość naszych problemów ze zdrowiem ma jakiś związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych lub systemu immunologicznego.


Dlatego wybierając dla siebie dietę, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko ilość kalorii, ale przede wszystkim oddziaływanie substancji zawartych w pożywieniu na nasze wnętrze.

Nasz system immunologiczny (odpornościowy) sprawia, że pomimo stałego kontaktu z różnymi szkodliwymi czynnikami (grzybami, pasożytami, pleśniami), nie popadamy w choroby. Głównym narzędziem systemu immunologicznego są tzw. leukocyty – komórki odpowiedzialne za usuwanie chorobotwórczych składników z organizmu. Największym skupiskiem leukocytów w naszym ciele jest tak zwana tkanka limfatyczna, która to znajduje się właśnie w ścianie jelit. Składa się ona z dwóch rodzajów grudek limfatycznych - są to 'grudki limfatyczne chłonne' i 'grudki limfatyczne skupione'. Rozpoznają one wszelkie szkodliwe dla organizmu substancje i wywołują reakcję obronną. Tworzą także lokalną tolerancję na niektóre antygeny, dzięki czemu leukocyty nie niszczą przyjaznych bakterii. Jeśli więc chcemy utrzymać nasz system odpornościowy (a tym samym cały organizm) w dobrej formie, to musimy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób spożywane przez nas pożywienie wpływa na jelita.

Zacznijmy od tego, czego trzeba unikać. Zły wpływ na jelita ma dieta, która składa się wyłącznie z żywności rafinowanej, czyli w wysokim stopniu przetworzonej. Szkodzi nadmiar alkoholu i innych używek. Niewystarczajaca ilość spożywanych płynów również może powodować problemy.

Co więc warto wprowadzić do diety? Przede wszystkim chodzi o dwa rodzaju pokarmów – prebiotyki i błonnik. Prebiotyki to bakterie, które w naszym ciele działają podobnie jak leukocyty, czyli zwalczają tzw. patogeny. Jednocześnie pobudzają one nasz system immunologiczny do wytężonej pracy.

Z kolei błonnik to substancja, która przechodząc przez układ trawienny, zabiera ze sobą wszelkie toksyny i niepotrzebne resztki nieprzetrawionych pokarmów – oczyszcza w ten sposób jelita ze złogów, które prowadzą do problemów zdrowotnych.

Prebiotyki można znaleźć w kapuście i ogórkach kiszonych, a błonnik w suszonej fasoli i otrębach.


Autor promuje wiedzę o zdrowym stylu życia, w tym o roli, jaką odgrywa błonnik w zdrowym żywieniu, by dowiedzieć się więcej, kliknij - błonnik organiczny.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak radzić sobie z przemęczeniem

Jak radzić sobie z przemęczeniem


Autor: Dorota Trojan


Praca po godzinach, nocne siedzenie nad książkami, obowiązki rodzinne i służbowe, stres. Wszystko to wywołuje ogromne zmęczenie. Co zrobić, kiedy nie możemy po prostu zostawić wszystkiego i rzucić się w wir marzeń sennych lub po prostu położyć na wygodnym łóżku i relaksować się słuchając swojej ulubionej muzyki?


Istnieje kilka prostych sposobów na chwilowe, jak i permanentne zmęczenie, które to często występuje przy stałym zaniedbywaniu organizmu lub niewyleczonych, przewlekłych chorobach. Kawa czy napoje energetyczne nie zawsze dają pożądanego efektu, a ponadto w dużych ilościach oraz regularnie spożywane są niezdrowe. Zamieńmy to na gorącą herbatę z cytryną, która również dostarcza wartości pobudzających, a nie jest tak ciężka dla żołądka jak kawa. Dobrym sposobem jest także poświęcenie chwilki na wzięcie chłodnego prysznica wybudzającego z intelektualnego letargu, jak również ruch. Może to być spacer czy sport, ale także aktywność w pomieszczeniu, w którym akurat przebywamy. Połączmy przyjemne, w tym przypadku z pożytecznym. Wystarczy włączyć muzykę, którą lubimy i oddać się w chwilowe zapomnienie dzięki poruszaniu się w rytm melodii.

Na zmęczenie dobrze działa świeże powietrze, które orzeźwia i oczyszcza nasze myśli, a ponadto dodaje witalności fizycznej. Spacer jednak czasami nie mieści się czasowo w ramach założonego planu pracy. Wystarczy wtedy otworzyć okno i pozwolić na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Nie zajmuje to wiele czasu, ani energii, a pozwala na lepszą koncentrację i skupienie się na zadaniu.

Niestety niekiedy naturalne sposoby walki z sennością nie wystarczają, gdyż zmęczenie jest zbyt duże. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednio dobrane witaminy i specyfiki medyczne. Najważniejsza jest witamina C, ale dobrze zaopatrzyć się też w witaminy A i E. Pomocne w odzyskaniu potrzebnej energii mogą się okazać również magnez i potas. Wszystko razem wzmacnia układ odpornościowy, co niweluje objawy senności. Żeń – szeń zaś jest odpowiedzialny za dodanie nam sił.

Poza unormowaną dietą i regularnymi posiłkami, bardzo ważny jest sen oraz chwile relaksu. Warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie swojego ciała na cały dzień ciężkiej pracy. Po dobrze przespanej nocy, rano bardzo ważne jest, aby śniadanie zapewniało nam wystarczająco energii, aby uporać się z problemami codziennymi. Jeżeli to wszystko nie pomoże, zmęczenie i tak nas dopadnie, to wystarczy kilkunastu minutowa drzemka, najlepiej z efektami aromatycznymi i cichą relaksując muzyką, a od razu odzyskamy chęć oraz siłę do dalszych działań.


Dorota Trojan- współautorka projektu cali- naturalne suplementy diety w służbie zdrowia, magister fizjoterapii

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

11 grudnia 2014

Jak zapewnić sobie zdrowy sen

Jak zapewnić sobie zdrowy sen


Autor: SenToZdrowie


Jak spać spokojnie i zdrowo? To pytanie nurtuje wszystkich dbających i rozumiejących ważność snu. Ale jak do tego doprowadzić – wie niewielu. My postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka z najważniejszych elementów.


Jakość naszego snu zależy od bardzo wielu czynników, ale poprawiając niżej opisane, zrobią Państwo duży krok w stronę ustalenia idealnych warunków wpływających na sen.

JAKIE TO CZYNNIKI?

Materac
Dlaczego odpowiednio dobrany materac ma kluczowe znaczenie dla twojego snu ?

Jeśli w czasie snu twoje ciało jest niewłaściwie ułożone i źle podparte, zakłócony zostaje swobodny przepływ krwi, uciśnięte są niektóre naczynia i nerwy. W konsekwencji twoja podświadomość zmusza Cię do wielokrotnej zmiany pozycji podczas snu. To wszystko sprawia, że twój sen jest płytki, często przerywany, z zaburzeniami faz snu. Kolejność faz snu i ich odpowiednia długość ma kluczowe znaczenie dla psychiki.

Odpowiednio dobrany materac bardzo znacznie redukuje liczbę nieświadomych przemieszczeń, co sprawia, że twój sen jest spokojny, głęboki i zdrowy. Materac współgrający z ciałem jest więc podstawą zdrowego snu i odpoczynku.

Bardzo ważna jest również odpowiednio dobrana poduszka, tak aby zapewniła komfortowy sen i zapobiegała wybudzaniu w trakcie nocy.
Osoby o skłonnościach alergicznych i alergicy powinni szczególnie zwrócić uwagę, z jakich materiałów jest wykonana pościel, materac i poduszka oraz jakich proszków używać do prania pościeli w przypadku alergii.

Cisza
Jeśli myślisz, że jak już zaśniesz, to hałas i różne otaczające Cię dźwięki są bez znaczenia, to jesteś w wielkim błędzie. Twój mózg cały czas odbiera i rejestruje wszystkie dźwięki, również w trakcie snu. Efektem tego może być spłycenie snu i zaburzenie jego faz.

Tylko zapewnienie ciszy może pozwolić na zdrowy sen, w trakcie którego mózg wykonuje swoje zadania, czyli regeneruje się, skutecznie naprawia uszkodzenia metaboliczne, efektywnie przetwarza, sortuje i magazynuje informacje zdobyte w fazie czuwania. Sen w hałasie sprawi, że zbudzisz się rano zmęczony, niewypoczęty i rozdrażniony.
Zadbaj o ciszę w trakcie snu!

Ciemność
Podobnie jak w przypadku dźwięków, światło (nawet przyćmione) jest bodźcem odbieranym przez organizm w trakcie snu. Nasze zegary biologiczne potrzebują ciemności równie rozpaczliwie jak światła. Ciemność jest kluczowa dla naszego zegara biologicznego. Regularna oscylacja między świadomością i snem jest niczym innym, jak biologiczną ekspresją regularnej oscylacji światła na ziemi. Rytmy biologiczne są fundamentalne dla naszej egzystencji. Nocna ekspozycja na światło zakłóca cykl dobowy i związane z nimi procesy zachodzące w organizmie.

Jedno z ostatnich badań sugeruje ścisłą korelację między częstością występowania raka piersi u kobiet, w których otoczeniu nocnym jest dużo światła.

Ktokolwiek doświadczył uczucia jet lagu (zespół nagłej zmiany strefy czasowej), dokładnie odczuł na swoim organizmie zakłócenia rytmu dobowego: problemy ze snem, pamięcią, czujnością, apetytem. Nasz system z łatwością dostosowuje się do niewielkich, stopniowych zmian rytmu światła i ciemności, takich jak zmiany długości dnia w różnych porach roku. Przekraczanie stref czasowych powoduje duże i nagłe zmiany w cyklu światła, które poważnie dezorganizują działanie zegara nadrzędnego i zegarów peryferyjnych w naszym organizmie.
Tak więc zadbajmy o ciemność w naszej sypialni i dajmy szansę naszemu wewnętrznemu zegarowi biologicznemu, aby funkcjonował optymalnie.

Temperatura
Optymalna temperatura dla snu to 19 stopni. Zbyt wysoka temperatura spłyca sen, powoduje częste wybudzenia i redukuje fazę marzeń sennych.

Świeże powietrze
Zdecydowanie zdrowszy sen zapewnisz sobie, wietrząc dobrze sypialnię przed snem. Dlaczego?
Odpowiedni poziom tlenu zawarty w powietrzu wpływa na prawidłowy metabolizm komórek naszego ciała, w tym komórek mózgu, które są szczególnie wrażliwe na poziom tlenu.

Jeśli jest odpowiedni poziom tlenu, procesy na poziomie molekularnym zachodzą sprawnie i prawidłowo, to oznacza dobrą regenerację mózgu i zdrowy sen.

DODATKOWE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA JAKOŚĆ SNU TO:

Regularne ćwiczenia
Aktywność fizyczne w ciągu dnia to doskonały sposób, aby lepiej spać w nocy. Unikać natomiast należy ćwiczeń przed snem, bo to pobudza organizm i utrudnia zasypianie.

Spacer w ciągu dnia
Udowodniono, że codzienna dawka silnego, naturalnego światła ma działanie wspomagające sen i antydepresyjne.

Aranżacja sypialni
Twoja sypialnia powinna być tylko sypialną. Unikaj pracy w sypialni, oglądania telewizji czy pracy na komputerze. To wszystko ma negatywny wpływ na łatwość zasypiania i sen.
Kolory w sypialni, kwiaty i urządzenie sypialni to również elementy mające wpływ na twój sen.

Unikaj alkoholu
Jeden drink może cię miękko wprowadzić w krainę Morfeusza, ale więcej może sprawić, że będziesz miał problemy ze snem. Mimo, że na początku łatwo zaśniesz, to potem produkty przemiany alkoholu o działaniu pobudzającym, zaburzą sen.
Alkohol jest również diuretykiem (ma działanie moczopędne), co sprawia, że będziesz się w nocy budzić w celu udania się do toalety.

Alkohol sprzyja chrapaniu, które oprócz „uroków” dźwiękowych zaburza proces oddychania, a to z kolei obniża poziom tlenu we krwi. Ten mechanizm jest odpowiedzialny za gorszą jakość twojego snu i procesów zachodzących w mózgu, jak również częściowo za twoje samopoczucie dnia następnego (kac).

Unikaj kofeiny
Kofeina jest stymulantem, który działa na organizm kilka godzin. Dostarczenie jej organizmowi przed snem będzie skutkować trudnościami w zasypianiu. Tak więc unikaj przed snem kawy, herbat nieziołowych, coca coli, czekolady i innych produktów zawierających kofeinę.

Zwracaj uwagę na to, co jesz
Późne, obfite posiłki, zwłaszcza tłuste i pikantne, utrudniają zasypianie i wpływają negatywnie na jakość snu.
Unikaj posiłków po godzinie dziewiętnastej, a jeśli jesz później, to zadbaj, aby było to co najmniej dwie godziny przed snem.
Żywność zawierająca tyraminę (np. bekon, ser, szynka, bakłażany, papryka ostra, avocado, orzechy, sos sojowy, czerwone wino) może sprawić, że będziesz pobudzony w ciągu nocy.

Tyramina uwalnia norepinefrynę, która jest endogennym stymulantem.

Regularne pory snu i wstawania
Wyrób sobie nawyk chodzenia spać i wstawania zawsze o tych samych porach. Taki zwyczaj sprawi, że łatwiej będziesz zasypiał i łatwiej wstawał o określonych porach.

Długość snu
Pomimo że wciąż trwa dyskusja jaka ilość snu jest optymalna, coraz więcej dowodów potwierdza, że konieczne jest 7-8 godzin snu, sześć godzin nie wystarczy.

Ludzie śpiący mniej niż sześć godzin na dobę przez okres dwóch tygodni wykazują spadek funkcji poznawczych równy temu, jaki można zaobserwować po dwóch nocach zupełnie bez snu.

Jeśli śpimy zbyt krótko tylko przez jedną noc, to może nie być poważniejszych skutków. Jednak po tygodniu czy dwóch każdy na tym ucierpi, ponieważ efekty niedoboru snu się kumulują.


Więcej artykułów o zdrowym śnie znajdziecie na www.sentozdrowie.pl Sen To Zdrowie doradzi jaki materac wybrać, jak mieć kolorowe sny. Sprawdźcie nasz test materacy, omawiamy szcegółowo typy i rodzaje.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Co to jest stres? Jak nasz organizm zachowuje się w stresie?

Co to jest stres? Jak nasz organizm zachowuje się w stresie?


Autor: Sylwia Rogozińska


Gdy piszę ten artykuł, jest godzina 10.00 rano i zastanawiam się, ile osób do tej pory dopadł stres. Bo zestresować się jest naprawdę łatwo. Powodów do stresu może być tysiące.


Samochód, który dziś rano odmówił posłuszeństwa, egzamin o godzinie 8.00, szef, który jak zawsze przyszedł do pracy nie w sosie, dziecko, które dopadła choroba. Ile ludzi, tyle różnych problemów. Jedne ważniejsze, drugie mniej ważne. Ale każdy problem doprowadza do tego, że nasz organizm przechodzi w stan gotowości i czujności.
Mało zapewne osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo nasz organizm reaguje na stres.
Sytuacja stresowa mobilizuje nasz organizm do podjęcia walki lub ucieczki. Gdy mózg otrzymuje sygnał o potencjalnym zagrożeniu, zaczyna wydzielać do krwi substancje pobudzające nadnercze do zwiększenia produkcji adrenaliny i noradrenaliny. Hormony te nie bez powodu nazywane są hormonami stresu. Zmuszają bowiem nasze wszystkie narządy wewnętrzne do pracy na maksymalnych obrotach.
I tak żołądek wydziela więcej kwasów, aby szybciej strawić pokarm i dostarczyć związki odżywcze do komórek. Zapewnia tym samym niezbędną energię do obrony przed zagrożeniem. Serce w tym samym celu szybciej pompuje krew.
I teoretycznie byłby to stan nieszkodliwy dla naszego organizmu, gdyby nie jeden mały drobny fakt. Gdyby zdarzał się rzadko.
Jeżeli jednak sytuacje stresujące powtarzają się bardzo często, organizm nie ma czasu na regenerację i jego funkcjonowanie pogarsza się.
Osłabiona zostaje odporność, a to bezpośrednio doprowadza do częstszego wystąpienia stanów chorobowych.
Ze stresem ciężko jest walczyć. Wiadomo przecież, że szef się tak szybko nie zmieni, egzaminy same się nie zdadzą, a dziecko nagle nie wyzdrowieje. Jednak jest kilka skutecznych metod na zwalczanie stresu. Pierwsza z nich to aktywność fizyczna, druga to ulubiona muzyka lub film, trzecia wyjście ze znajomymi. Podczas tego typu działań nasz mózg produkuje antidotum na stres – serotoninę. Dzięki niej jesteśmy szczęśliwsi i bardziej pozytywnie postrzegamy świat.


Sylwia

www.zdrowo-zyj.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Jak zmniejszyć obwód w pasie?

Jak zmniejszyć obwód w pasie?


Autor: Sylwia Rogozińska


Dzisiaj kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na zlikwidowanie tłuszczu z okolic brzucha. Otyłość tego typu jest najgorszą opcją dla organizmu, ponieważ tłuszcz gromadzi się na organach wewnętrznych.


Z biegiem lat, u osób, które nie zwalczą tkanki tłuszczowej w okolicach pasa, pojawić mogą się takie choroby jak – cukrzyca, wysokie ciśnienie, demencja, choroby serca, nowotwory.

Zmniejszymy obwód talii, jeżeli zastosujemy kilka z poniższych rad:

Zwiększyć spożycie ryb, drobiu, produktów pełnoziarnistych, nabiału o niskiej zawartości tłuszczu – dieta taka jest nie tylko zdrowa, ale i dodaje energii, tak niezbędnej na okres jesiennych chłodów,

Zmniejszyć ilość spożywanych kalorii – wiecie, że wystarczy wyrzucić z jadłospisu 100 kcal dziennie, aby w ciągu roku schudnąć aż 5,4 kg. Bez żadnych restrykcyjnych diet. Ile to jest 100 kcal – to dwa małe czekoladowe ciasteczka.

Spożywać śniadanie bogate w białko – wysokobiałkowe śniadanie przyśpiesza metabolizm, zwiększa ilość spalonych kalorii. Ponadto takie śniadanie jest bardziej sycące.

Zjadać 5 posiłków dziennie – pomijanie posiłków nie doprowadzi do schudnięcia, mało tego, rozreguluje metabolizm, który przestawi się na oszczędny tryb pracy i odkładał będzie jeszcze więcej tłuszczu,

Ćwiczyć siłowo – warto rozbudować sobie tkankę mięśniową, ponieważ mięśnie zużywają więcej kalorii na podstawowe czynności, zupełnie inaczej pracuje ciało bogate w tkankę mięśniową niż tłuszczową,

Ćwiczyć aerobowo – szczególnie dla osób bardzo otyłych - te ćwiczenia spowodują początkowy spadek centymetrów w talii. Jeżeli masz złą kondycję fizyczną, zacznij od spacerów.

Znaleźć inny sposób na radzenie sobie ze stresem niż jedzenie – fast foody, chrupiące ciasteczko, może i poprawiają ci humor, ale tylko na krótko.

Spać co najmniej 7 godzin na dobę – im mniej odpoczywasz, tym twój organizm produkuje więcej hormonów zwiększających apetyt.

Być aktywną – wiem, że deszczowa pogoda nie zachęca do spacerów, ale nie oznacza to, ze cały czas masz spędzić przed telewizorem. Zapisz się na siłownię, do szkoły tańca. Nie siedź. Wstań z kanapy.


Sylwia

www.zdrowo-zyj.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wskaźnik BMI

Wskaźnik BMI


Autor: Tomasz Pędrys


Dzięki ogólnie panującej w mediach modzie na tzw. zdrowy tryb życia. Popularny stał się wskaźnik BMI (z ang.: Body Mass Index). Wskaźnik BMI informuje nas czy nasza waga ciała jest prawidłowa oraz jak daleko jesteśmy od ideału.


Nie chodzi tu jedynie o sprawy estetyczne. Oznaczanie wskaźnika masy ciała jest przydatne przy ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, miażdzycą, itd. Podwyższona wartość BMI oznacza większe ryzyko wystąpienia określonych chorób.

Jego wyliczenie jest dość proste: obliczamy go dzieląc masę ciała (kg) przez wzrost do kwadratu. Pomocny do obliczenia wskaźnika BMI jest kalkulator bmi online. Taki kalkulator przy okazji wyliczy nam naszą prawidłową wagę w zależnosci od podanego wzrostu. Prawidłowy wskaźnik BMI wynosi pomiedzy 18,5 a 24,99. Według klasyfikacji podstawowej przy BMI poniżej 18,5 mówimy o niedowadze a przy większym lub równym od 25 o otyłości. Należy pamiętać, że teoretycznie prawidłowe BMI nie zawsze znaczy, że możemy spać spokojnie. Najbardziej powinny uważać osoby mające skłonności do tzw. otyłości brzusznej. Ostatnie badanie pokazują, że jest to bardziej niebezpieczny rodzaj otyłości niż otyłość typu gruszka. Na skutki otyłości brzusznej są narażone nawet osoby mające prawidłowy wskaźnik BMI!

Obliczony wskaźnik BMI nie zawsze też jest miarodajny. Osoby dużo trenujące np.: kulturyści mogą mieć zawyżone BMI przy małej ilości tłuszczu w organiźnie. Wskaźnika tego nie powinno się też stosować dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Znacznie dokładniejszym wskaźnikiem jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie mierzona za pomocą specjalistycznej aparatury.

Pamiętaj, że nawet prawidłowe BMI to nie wszystko. Jeśli naprawdę chcesz być zdrowy i szczęśliwy to konieczny jest ruch i ćwiczenia.


Kalkulator BMI

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Czy należy bać się pasożytów?

Czy należy bać się pasożytów?


Autor: Tobiasz Duda


Jakie pasożyty i grzyby możemy znaleźć w naszym organizmie? Pasożytnictwo często jest niezauważalne dla człowieka i czasem ludzie dość długo żyją z pasożytem nie wiedząc o jego istnieniu. Oto przykłady kilku gatunków pasożytów, które mogą zamieszkać w człowieku.


Pasożyt: Glista ludzka. Dorosłe osobniki glisty są dość duże. Samica może mieć wielkość do ok. 40 cm, a samiec od 10 do ok. 30 cm. Samice glisty zagnieżdżają się zazwyczaj w jelicie cienkim, gdzie każdego dnia mnożą się (nawet do 200 tys. każdego dnia). Do zarażenia się glistą dochodzi najczęściej przez zjedzenie niemytych owoców i warzyw.

Pasożyt: Ogoniastek jelitowy (Giardia lamblia). Pierwotniak ten powoduje jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych, która pojawia się u dzieci – czyli lamblioza. Do zarażenia lamblią dochodzi zazwyczaj przez spożycie jajeczek pierwotniaka, a te są zazwyczaj w niezbyt czystej wodzie (co ciekawe, mogą żyć również w wodzie chlorowanej i niestraszna im wysoka temperatura).

Pasożyt: Owsiki. Te niewielkie pasożyty należą do grupy nicieni. Mnożą się zazwyczaj niezwykle intensywnie, ponieważ samica, której rozmiary nie są większe niż 1 cm, produkuje nawet do 12.000 jaj, które już po paru godzinach mogą zaatakować organizm swojego żywiciela. Owsiki pasożytują zazwyczaj w ostatnim odcinku jelita cienkiego, ale również w jelicie grubym i wyrostku robaczkowym, a pożywiają się treścią jelitową. Ich pobyt w organizmie człowieka rozpoznaje się zazwyczaj po silnym swędzeniu w okolicy odbytu.

Pasożyt: Włosień kręty (Trichinella spiralis). Choroba wywoływana przez tego pasożyta to włośnica, jej przebieg może być bardzo ciężki, tak, że w niektórych przypadkach może skończyć się śmiercią. Włośnie pochodzą z grupy nicieni i mają wielką łatwość w rozmnażaniu się w organizmie swojego żywiciela. Do ciała ludzkiego przedostają się zazwyczaj przez zjedzenie zainfekowanego mięsa. Ludzie zarażają się zwykle przez zjedzenie mięsa wieprzowego oraz dziczyzny. Pasożyty te wczepiają się w ścianki jelita cienkiego, tam też się namnażają, a następnie przechodzą do mięśni i zwijają w specyficzne spirale.

To tylko nieliczne przykłady pasożytów, które mogą niespodziewanie zamieszkać w organizmie człowieka i siać spustoszenie, zagrożenie dla zdrowia. Sposobów na ich usunięcie jest kilka np. lewatywy, głodówki, napary z ziół. Dowiedz się, jak skutecznie niszczyć pasożyty i usuwać je z organizmu w bezpieczny sposób.


Tobiasz Duda

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Soki roślinne - źródłem świeżości i zdrowia

Soki roślinne - źródłem świeżości i zdrowia


Autor: Basia K


Są bardzo zdrowe, chociaż często niedoceniane przez swój niezbyt przyjemny smak. Wyciskane bezpośrednio przed spożyciem, nie tracą swoich wartości i często zapobiegają wielu chorobom. Niektóre dostępne są w aptece albo sklepach zielarskich. Warto jednak przyrządzać je samemu.


Przyrządzenie soku jest oczywiście dość proste, pod warunkiem, że posiadamy sokowirówkę. Rośliny, z których chcemy zrobić sok, powinny być przede wszystkim świeże. Najlepsze są te, które zbierzemy samodzielnie. Należy jednak pamiętać, żeby wyszukiwać ich w miejscach odległych od ulic, dróg czy zakładów przemysłowych. Jeśli kupujemy je w sklepie, pamiętajmy o zwróceniu uwagi na ich pochodzenie. Ważne, by były z upraw ekologicznych. Po nabyciu roślin po prostu myjemy je i od razu wyciskamy z nich sok. Mętnych soków nie powinniśmy filtrować, gdyż bardzo często w cząstkach osadu są zawarte substancje czynne. Należy go spożyć od razu, nie powinniśmy go przechowywać ani podgrzewać. Nie należy go też słodzić cukrem. Dla smaku można użyć miodu lub syropu klonowego. Są nieocenione dla zdrowia i urody. Niektóre z tych roślin wykorzystujemy również w kuchni.

Sok z karczochów - zawiera glikozydy, taniny, inulinę działające moczopędnie, obniżające poziom cholesterolu, wspomagające pracę wątroby.

Sok z brzozy - garbniki i glikozydy w nim zawarte działają moczopędnie, są skuteczne w dnie moczanowej, dolegliwościach nerek i pęcherza moczowego oraz przypadłościach reumatycznych.

Sok z pokrzywy - liście tej popularnej rośliny zawierają sole mineralne, garbniki, karoten. Mają działanie oczyszczające krew, łagodzą stany zapalne jelita, dolegliwości reumatyczne i artretyczne. Kuracje tym sokiem powinny trwać od czterech do sześciu tygodni. Potem należy zrobić kilkutygodniową przerwę i ponownie zastosować.

Sok z dziurawca - zawiera barwniki, olejki eteryczne, kwas chlorogenowy, kwas kawowy. Ma działanie antydepresyjne, przeciwskurczowe. Obniża ciśnienie tętnicze, działa łagodząco na żołądek i jelita, hamuje stany zapalne.

Sok z marchwi - karoten w nim zawarty wzmacnia wzrok. Picie tego soku zapewnia również zdrową skórę, sprawia, że znikają krosty i trądzik, zwiększa odporność na zapalenia żołądka i jelit oraz pobudza apetyt.

Sok z ziemniaka - garbniki i gorycze w nim zawarte łagodzą zgagę i zobojętniają nadmiar kwasu żołądkowego.

Sok z mniszka lekarskiego - zawarte w nim karotenowce, fitosterole, cholina, taniny, substancja gorzka, tzw. taraksacyna, działają wzmacniająco na wątrobę i woreczek żółciowy, oczyszczają organizm i krew.

Sok z selera - zawiera woski, olejki eteryczne, kwas szczawiowy. Pomaga w trawieniu, przy wzdęciach, działa moczopędnie i napotnie. Łagodzi bóle reumatyczne.

Sok z głogu - zawarte w nim barwniki, olejki eteryczne, kwas chlorogenowy i kwas krategolowy powodują obniżenie nadciśnienia tętniczego, zapobiegają powstawaniu złogów na ścianach naczyń krwionośnych. Picie soku wzmacnia serce oraz układ krążenia.

Sok ze skrzypu polnego - kwas krzemowy, saponina, barwniki i sole potasowe, które znajdują się w tym soku zapobiegają zwapnieniu tętnic, powodują, że łatwiej goją się rany i złamania kości, powstrzymują krwawienia, np. przy żylakach odbytu, łagodzą stany zapalne błon śluzowych i gardła.

Sok z babki lancetowatej - zawiera kwas krzemowy, substancje śluzowe, gorycze i garbniki. Działa skutecznie na przeziębienie. Wmasowany w skórę likwiduje swędzenie w miejscu ukłucia owadów.

Sok z czarnej rzodkwi - glukozynolany, kwas tiocyjanowy i witaminy C, B zapobiegają dolegliwościom wątroby i pęcherzyka żółciowego. Picie tego soku pobudza przemianę materii.

Sok z podbiału - polifenole i sole mineralne zawarte w soku powodują rozrzedzenie śluzu przy dolegliwościach dróg oddechowych i sprzyjają wyzwoleniu odruchu wykrztuśnego.

Sok z krwawnika - zawiera substancje gorzkie, tj. achilleinę i moszatinę oraz olejki eteryczne. Picie tego soku łagodzi skurcze przewodu pokarmowego, pobudza wytwarzanie żółci, oczyszcza naczynia krwionośne oraz hamuje zbyt silne krwawienia miesiączkowe.

Sok z kozłka lekarskiego - olejki eteryczne i wiele innych składników zawartych w tym soku działają uspokajająco w stanach lękowych i nadmiernej nerwowości, łagodzą zaburzenia snu.

Źródło: W. Meidinger "Naturalna siła z apteki Pana Boga".


www.ziolowyogrod.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Profilaktyka a zdrowie

Profilaktyka a zdrowie


Autor: matrus2


Z reguły większość ludzi nie zwraca uwagi na swoje zdrowie do momentu, kiedy nie zachorują. Wtedy docenia się go ponad wszystko, bo człowiek chory nie jest w stanie niczego osiągnąć. Niekiedy zdarza się, że wizyta u lekarza następuje dopiero w chwili zauważenia konkretnych, niejednokrotnie bolesnych objawów.


Czasem wtedy jest już zbyt późno albo należy rozpocząć długotrwałe leczenie.

Zdecydowanie lepszą metodą jest stosowanie zasad profilaktyki i dbanie o swoje zdrowie na co dzień. Każdy z nas powinien zastanowić się, czy odpowiednio dba o swoje zdrowie i wykonuje lub też zapobiega czynnościom, które mogą doprowadzić do jego pogorszenia. Jak zwiększyć odporność? Zaczynając od najprostszych czynności, powinniśmy stosować zasady profilaktyki zdrowia:

1.Odpowiedni styl życia – to podstawowa zasada obowiązująca ludzi w każdym wieku. Stosowanie odpowiedniej, bogatej w witaminy i minerały diety, może zapobiec wielu chorobom w wieku późniejszym. Każdy z nas zna powiedzenie: „ruch to zdrowie”, jednak mało kto się do niego stosuje. Nikt nie nakazuje wyczynowo uprawiać sportów, jednak powinniśmy zadbać o to, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę świeżego powietrza i ruchu w ciągu dnia. Pływanie, jazda na rowerze, jazda na nartach, wycieczki piesze czy spacery po lesie nie wymagają codziennych, żmudnych treningów, a zdecydowanie poprawią naszą kondycję fizyczną. Nie sposób nie wspomnieć o nałogach: alkohol, papierosy czy inne używki to rzeczy, których z pewnością powinniśmy unikać w naszym życiu. Również nadmierny stres, którego w dzisiejszych czasach mało kto jest pozbawiony, powinniśmy równoważyć odpowiednio długim i relaksującym wypoczynkiem. Pamiętajmy, że doba ma tylko 24 godziny i nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego w ciągu tego czasu.

2.Zadbajmy o swoje ciało – sport to zdrowie, jednak sport wyczynowy prowadzić może do wielu niebezpiecznych urazów, a niekiedy bardzo niezdrowa rywalizacja może doprowadzić do kontaktów z dopingiem, zażywaniem sterydów – bardzo niekorzystnie wpływających na zdrowie. Również praca, pozycja, jaką zajmujemy przed komputerem, czy przestrzeganie podstawowych zasad BHP to tylko niektóre z metod zapobiegania np. problemom z kręgosłupem. Również unikanie niebezpiecznej jazdy samochodowej, przechodzenie w miejscu niedozwolonym to dbanie o własne zdrowie. Dbajmy więc o nasze ciało, unikajmy sytuacji, które mogłyby zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

3.Kontrolujmy stan naszego organizmu – badania okresowe to nie powinien być jedyny raz w roku czy w ciągu kilku lat, gdy pozwalamy pielęgniarce pobrać naszą krew. Powinniśmy regularnie kontrolować wyniki podstawowych badań, tj. morfologii, cholesterolu czy prób wątrobowych. Badanie ciśnienia krwi czy EKG to badania, które od pewnego wieku powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku. W przypadku kobiet równie ważne są badania ginekologiczne, cytologia. Pamiętajmy również o przeglądzie stomatologicznym czy wizycie u okulisty.

Jeśli nie zdołamy uchronić się przed chorobą, powinniśmy leczyć się zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmowanie leków na własną rękę, często zamiast poprawić, wręcz niszczy nasze zdrowie. Zadbajmy więc o to, aby jak tylko się da, uniknąć, i dbajmy o nasze zdrowie, zanim je stracimy.


Zapraszamy do poczytania więcej na ten temat na portalu:

Sauna pod lupą

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Odpoczynek — jak zwiększyć swoją efektywność

Odpoczynek — jak zwiększyć swoją efektywność


Autor: Jan Kot


Wysoka jakość wypoczynku ma duże znaczenie dla wszystkich ludzi. Nasze samopoczucie, zdolność produkcyjna czynionej profesji, funkcjonowanie umysłu — wszystko zależy od tego, jak wypoczniemy.


Odpoczynek można podzielić na parę, nazwijmy to, działów. Głównym jest relaks dzienny. Przykładem może być drzemka po pracy, posiłku itd. Po całym dniu pracy dajmy naszemu organizmowi odpocząć. Jeśli to możliwe, wyłączmy się i zresetujmy.

Nawet piętnaście minut takiego odpoczynku potrafi doładować nasze akumulatory. Przede wszystkim po objedzie watro odpocząć, a to dlatego, że nasz system musi strawić posiłek. A to już wymaga stosownego wysiłku z naszej strony. Kolejnym etapem wypoczynku jest noc. Aby efektywnie relaksować się, musimy mieć regularny tryb życia. Zasypiamy i budzimy się o ustalonych porach.

Nasz system nie akceptuje nagłych zmian. Co prawda pojedyncza odmiana nie zepsuje naszego cyklu wypoczynku, ale częste transformacje mogą ujemnie odbić się na naszym samopoczuciu. Sen, a raczej jego rozciągłość, musi być dostosowana do naszych preferencji. Popularne jest stwierdzenie, że należy spać co najmniej 8 godzin. Pamiętać należy, że jest to jedynie ogólne stwierdzenie. Są osoby, które wysypiają się w sześć godzin, a są tacy, którym potrzeba 9. To wszystko zależy od wielu elementów: przemiana materii, waga ciała, tryb życia, dieta, nałogi i dużo innych składników. Harmonijny sposób życia to nie wszystko, warto również wybrać się na sielskie, co najmniej dwutygodniowe wakacje.

Osobiście polecam wyciszenie gdzieś w głuszy z dala od tłumów i rozwiniętej turystyki. Każdego dnia wskazane jest zapewnić sobie dawkę orzeźwiającego powietrza poprzez ruch. Nawet 20 minutowy spacer na świeżym powietrzu, dotlenia nasz organizm w takim stopniu, że odpoczynek następuje dwukrotnie szybciej. Wietrzenie pokoi jest niesłychanie znaczącym czynnikiem w walce o należyte samopoczucie. Powinno się wietrzenie wykonywać minimum dwukrotnie w ciągu dnia. O świcie, gdy wstajemy, otwórzmy na oścież okno i zostawmy otwarte na 15 minut. Powietrze wymieni się, bakterie i wilgotność nagromadzone przez noc zostaną wyeliminowane.


http://wesolowski.org.pl/ogrzewanie - zapewniamy solidne warunki do odpoczynku w domu i pracy

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Odpowiednia profilaktyka w leczeniu zaburzeń krążenia w nogach

Odpowiednia profilaktyka w leczeniu zaburzeń krążenia w nogach


Autor: pshemec


W dzisiejszym świecie szybkie tempo życia, ciągły stres i wiele innych czynników mają ogromny wpływ na samopoczucie po całym dniu. Po męczącym dniu odczuwamy zazwyczaj szczególnie silny ból nóg.


Pacjenci opisują ten stan, iż czują, jakby skóra pękała im w szwach. Tego typu dolegliwości pod żadnym pozorem nie można ignorować, gdyż występujące przez długi okres czasu prowadzić mogą do powstania powikłań. Najczęstszym objawem nie podjęcia leczenia podczas tego typu dolegliwości jest powstawanie żylaków. Uczucie ciężkich nóg dopada nas zwykle po dłuższym staniu.

Z tego powodu niektóre zawody są szczególnie narażone na bóle nóg, a wśród nich wyróżnić możemy fryzjerstwo czy też kelnerstwo. Na początku głównie odczuwamy obrzęki w okolicach kostki, dość duże opuchnięcia stóp (niektórzy pacjenci zauważają, ze nie są nawet w stanie założyć butów). Tego typu objawy świadczą o zaburzeniu mikrokrążenia krwi w organizmie. W momencie, gdy zauważamy tego typu dolegliwości w miarę rzadko, nie muszą one oznaczać choroby. Natomiast jeśli mamy z nimi do czynienia regularnie, kilka razy w tygodniu, mogą one powodować utrudnienia podczas chodzenia czy też powstawanie żylaków. W obecnych czasach cierpi z tego powodu znaczna część osób dorosłych.

Aby zapobiec uczuciu ciężkich nóg, niezwykle istotna jest profilaktyka. Konieczna jest zmiana stylu życia, która zapobiega powstawaniu powikłań. Unikać należy długotrwałego przebywania w stojącej pozycji, należy dbać o sylwetkę (otyłość czy też nadwaga sprzyjają powstawaniu tego typu schorzeń), jak również powinno się unikać gorących kąpieli. Korzystny wpływ ma natomiast utrzymanie aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie, zrównoważona dieta, jak również kąpiele w zimnej wodzie, które poprawiają krążenie krwi.


Jak leczyć ciężkie nogi?

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Wykorzystanie koni huculskich do aktywności na świeżym powietrzu

Wykorzystanie koni huculskich do aktywności na świeżym powietrzu


Autor: Arkadiusz Komski


Dzisiaj nie trzeba chyba nikogo przekonywać o pożytku płynącym z aktywności fizycznej. Szczególnie na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą. Bo to i mniej nudno niż w siłowni, i organizm lepiej się dotlenia, i zwiększa się w ten sposób jego odporność na wszelkie infekcje.


Coraz modniejsze staje się, także w naszym kraju, dbanie o zdrowie. Różnorodne formy ruchu na świeżym powietrzu to już nie tylko snobizm najlepiej zarabiających. Samych imprez popularyzujących bieganie zorganizowano w tym roku w Polsce już 1958 i liczba ta rośnie, co roku, lawinowo.

Nordic walking stało się już tak popularne, że nawet w mniejszych miejscowościach widać liczne panie (bo ta forma gimnastyki bardziej do pań chyba dociera) poprawiające swoją kondycję fizyczną, chodząc z kijkami. Szczególnie pod wieczór, po całym dniu.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też nauka jazdy konnej. Każdy znajdzie dla siebie takie jej formy, które mu odpowiadają. To przecież nie tylko różnorodne sporty, ale i zwykła rekreacja.

Pomiędzy wieloma rasami koni coraz większym zainteresowaniem cieszą się hucuły. Z uwagi na swoją inteligencję, łagodność i cierpliwość w stosunku do jeźdźca. Niegdyś używane do pracy w trudnych górskich warunkach, dzisiaj doceniane są jako wierzchowce sportowe, rekreacyjne, a także w hipoterapii. Rokrocznie przybywa amatorów jazdy na tych konikach. Co bardziej doświadczeni i zarazem ambitni startują w zawodach terenowych, w konkursach powożenia, ujeżdżania, skokach przez przeszkody.

Wraz ze wzrostem popularności tej rasy, przekładającym się na zwiększenie zasięgu jej hodowli, w całym kraju organizowane są czempionaty koni huculskich. Czempionat obejmuje: próbę dzielności koni młodych, która jest próbą obowiązkową dla każdego konia huculskiego, uczestniczącego w programie ochrony zasobów genetycznych koni huculskich, oraz próbę eliminacyjną do czempionatu ogólnopolskiego. Elementami obu są:

- tzw. czempionat hodowlany;

- tzw. ścieżka huculska składająca się z kilkunastu przeszkód.

Próba terenowa dla koni młodszych i starszych różni się stopniem trudności. A o kolejności w poszczególnych próbach decyduje suma punktów zdobytych w obu konkurencjach.

Zawody takie od lat przyciągają rzesze widzów i coraz liczniejsze ekipy zawodników. Dla uczestników są świetną okazją do potwierdzenia umiejętności koni i jeźdźców, dla widowni zaś są niesamowitym przeżyciem. Wszystko wskazuje na to, że w dalszym ciągu jeździectwo na hucułach będzie ulegało dalszej popularyzacji, więc równocześnie będzie bardziej dostępne i tańsze. Nie trzeba przecież będzie mieć własnego konia, żeby w najbliższej stadninie wynająć wierzchowca na tyle czasu, na ile przyjdzie nam ochota.


galeria koni huculskich

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Well being + fitness = Wellness

Well being + fitness = Wellness


Autor: Marcin Krzyżaniak


Sformułowanie Wellness powstało z połączenia wyrazów "well being", oznaczającego dobre samopoczucie, oraz wyrazu "fitness", określającego dbanie o siebie, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej. Dzisiaj Wellness to już cała filozofia, styl życia.


W 1950r dr Halbert Dunn, amerykański lekarz, po raz pierwszy połączył dwa pojęcia: fitness i dobre samopoczucie. Podstawowym założeniem tej filozofii jest to, iż ciało i umysł powinny pozostać w równowadze. Nurt ten uzyskał szczególne zainteresowanie stosunkowo niedawno, bo w latach 80-tych. Zaczęto go wtedy utożsamiać z bardzo szybko rozwijającym się ruchem fitness.

masaż twarzy, relaks

Synonimami sukcesu, a także statusu społecznego, stały się: atrakcyjny wygląd i dobra kondycja fizyczna. Ludzie, szczególnie kobiety, zaczęły poszukiwać sposobu na uzyskanie homeostazy (równowagi) w życiu obciążonym ciągłym pośpiechem, stresem, presją ze strony rodziny, jak i pracodawców. W tym okresie zaczęły powstawać i rozwijać się SPA, czyli miejsca, gdzie ludzie, poddając się zabiegom upiększającym lub relaksującym, mogli odzyskać swoją równowagę lub po prostu odpocząć.



Śmiało można powiedzieć, że Wellness to styl życia zapewniający dobre samopoczucie oraz prowadzący do harmonii ciała, ducha i umysłu. Jednakże, aby wyjaśnić termin wellness, trzeba wziąć pod uwagę wszystko, co robią, co spożywają, a także jak aranżują swoją przestrzeń życiową, aby czuć się dobrze.



koło wellness, wellness

(ilustracja pochodzi z portalu Berkeley Retirement Center)



Jak sam możesz się przekonać, uwzględniane są psychologiczne, emocjonalne, intelektualne, towarzyskie, finansowe i fizyczne potrzeby człowieka. Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej jednoznacznie pokazują, że Wellness kojarzy się nieodłącznie ze zdrowym trybem życia. A taki zapewnia gimnastyka, relaks oraz odpowiednia dieta.





Wellness jest aktywnym procesem, przez który ludzie stają się świadomi i dokonują wyborów w kierunku bardziej udanego / szczęśliwego życia.

definicja za National Wellness Institute

Filozofia wellness jest "holistycznym", czyli całościowym, obszernym podejściem do istoty ludzkiej. Według tej filozofii całość (my jako ludzie) jest czymś więcej i czymś odmiennym od sumy własnych części składowych.


Artykuł pochodzi ze strony poświęconej zdrowemu trybowi życia, wellness, suplementom oraz jeszcze kilku rzeczom, dzięki którym życie staje się przyjemniejsze

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

W jaki sposób zredukować stres

W jaki sposób zredukować stres


Autor: Tomek Sowik


Każdy z nas posiada sporo przytłaczających problemów, które z pewnością odbijają się na naszej psychice. Taka sytuacja niestety nie prowadzi do niczego obrego — stajemy się bardziej zestresowani i nerwowi, co odbija się na naszej rodzinie, ale również efektywności radzenia sobie z trudnymi sprawami.


Większość z nas bagatelizuje ten problem, a przecież stres jest głównym powodem powstawania chorób, takich jak chociażby choroby serca. Warto więc zapoznać się ze sposobami redukowania stresu, albowiem to pozwoli zdecydowanie odmienić nasze dotychczasowe życie.

Stres a aromaterapia

Każdy z nas ma swoje sposoby walki ze stresem — jedni spożywają zbyt dużo jedzenia, inni zaś palą papierosy, a jeszcze inni korzystają z gabinetów odnowy biologicznej, by móc w pełni się zrelaksować. Nie muszę jednak mówić, który z tych sposobów jest dla nas najlepszy.

Gabinety SPA posiadają w swojej ofercie wszelkiego rodzaju zabiegi redukujące stres, wśród których najskuteczniejszy wydaje się być masaż. Odpowiednio zastosowane techniki masażu relaksacyjnego wraz z wcieraniem w skórę naszego ciała olejków aromatycznych pozwalają nam się w pełni odprężyć i zapomnieć o codziennych problemach. Aromaterapia w kosmetyce jest stosowana od lat, jednakże w połączeniu z masażem potrafi doskonale odblokować nasz organizm i uwolnić od wszelkich toksyn.

Wysiłek fizyczny

Niestety wciąż istnieje bardzo duża grupa osób, która uważa, iż jedynym sposobem zrelaksowania się po ciężkim dniu jest kanapa i pilot od telewizora. Być może pozwala ona choć na chwilę zapomnieć o problemach, jednakże na dłuższą metę nie wpływa ona pozytywnie na nasz organizm.

Najskuteczniejszą walką ze stresem jest wysiłek fizyczny — to właśnie wtedy oprócz skoncentrowania swojej uwagi na czymś innym niż praca, możemy odpowiednio dotlenić nasz organizm. Aktywność fizyczna pozwala nam odzyskać siły, stajemy się bardziej aktywni i rześcy.

Z pewnością trudno jest nam z dnia na dzień całkowicie zmienić nasz styl życia, jednakże warto rozpocząć od kilku prostych ćwiczeń raz dziennie, a z pewnością po paru tygodniach dostrzeżemy wyniki naszego poświęcenia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Chromanie przestankowe - spowalniacz miażdżycowy

Chromanie przestankowe - spowalniacz miażdżycowy


Autor: Marcin Krzyżaniak


Co to za dolegliwość, co ją wywołuje, czym się objawia i jak można się jej ustrzec. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość lub znasz kogoś, kogo ona dotyczy z pewnością dowiesz się interesujących Cię rzeczy. Przeczytaj, wyciągnij wnioski i zastosuj tę wiedzę aby całkowicie lub w znacznym wyeliminować tę przypadłość ze swojego życia.



Co to za choroba?

Chromanie przestankowe (łac. claudicatio intermittens) powoduje ograniczenie chodzenia poprzez ból lub zmęczenie w dolnych kończynach, a w niektórych przypadkach zdrętwienie stopy. Idąc chory musi się często zatrzymywać aby odpocząć. Gdy osoba ta się zatrzymuje ból lub zmęczenie ustępuje, pojawia się jednak w trakcie ponowienia marszu. Odległość, po jakiej pojawia się ból, lekarze określają dystansem chromania przestankowego.

Jednakże największym zagrożeniem mogą być niebezpiecznie a czasami śmiertelne powikłania w układzie sercowo-naczyniowym. Obliczono, że ryzyko zgonu z powodu powikłań miażdżycy u osób z chromaniem przystankowym jest 2-4 razy większe niż u grupy ludzi dobranej pod kątem płci i wieku bez chromania przestankowego.

Jakie są przyczyny powstania tej dolegliwości?

Najczęstszą przyczyną chromania przestankowego jest niedrożność tętnic obwodowych. W zależności od stopnia niedrożności i miejsca zwężenia tętnic, chory może odczuwać ból w całej nodze lub też tylko w łydce, udzie lub pośladku. Przyczyną może być również zespół usidlenia tętnicy podkolanowej. Niedrożność tętnic powoduje blaszka miażdżycowa złożona przede wszystkim cholesterolu, związków tłuszczowych, białka, soli wapnia i przerośniętej mięśniówki naczynia.

Oczywiście blaszka miażdżycowa nie osadza się z dnia na dzień, zwężenie światła naczyń krwionośnych trwa lata. Narastanie tej struktury powoduje zmiany ściany naczyń, które przez to stają się sztywniejsze i twardsze – wzrasta podatność na pękanie.

Jeśli sytuacja nie zostaje opanowana na czas światło tętnicy ulega całkowitemu zamknięciu. Krew przestaje krążyć. Omawiana dolegliwość często jest jednym z pierwszych zauważalnych objawów.

Z czasem pojawiają się bóle spoczynkowe (występuje niezależnie od tego, czy pacjent chodzi, czy leży na płasko; najpierw obejmuje palce stóp, następnie przechodzi wyżej, nawet do goleni; uczucie ulgi i ustąpienie dolegliwości można uzyskać poprzez opuszczenie kończyny; dlatego chorzy często spędza noce w pozycji siedzącej, z opuszczoną kończyną; sprzyja to jednak powstawaniu obrzęków – noga puchnie).

Ostatnie stadium to zmiany martwicze stóp i palców.

Jak mogę się przed tym ustrzec?

Chromanie przestankowe jest następstwem zmian miażdżycowych, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu miażdżycy. Udowodniono, że tlenek azotu (NO) przyczynia się do zwiększenia światła tętnic poprzez rozluźnienie mięśni gładkich będącym elementem ich ścian oraz zmniejszenie ich „lepkości”.

Substratem niezbędnym do syntezy tlenku azotu jest L - arginina. Zdaniem naukowców jest najważniejszym aminokwasem spośród 20 aminokwasów występujących w naszym organizmie.

Arginina jest aminokwasem endogennym. W teorii organizm może sam go wytwarzać w wystarczających ilościach, lecz jak pokazuje życie teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Dlatego często konieczne jest uzupełnianie poziomu argininy w organizmie poprzez suplementację.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat tego aminokwasu.

Jednakże same uzupełnianie niedoborów nie wystarcza. Trzeba też zadbać o swój styl życia, który pomimo tego, że często jest przyjemny, niekorzystnie w pływa na nasze zdrowie. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę nawyków żywieniowych i ruchowych.

Nadwaga działa jak magnes i często przyciąga oraz akumuluje wiele dolegliwości. Jest to szczególnie niebezpieczne. Osoby mające problemy z nadwagą lub otyłością powinny jak najszybciej unormować swoją masę ciała.

Dzisiaj mamy czasy takie, że w znacznej ilości przemieszczamy się przy udziale samochodów lub innych środków komunikacji. Zwiększenie aktywności ruchowej oraz codzienne ćwiczenia pobudzają krążenie przez co polepsza się ukrwienie całego ciała. Ponadto unormowany wysiłek fizyczny sprzyja usuwaniu złogów z tętnic i żył, a także wzmacnia serce, poprawia samopoczucie i wygląd.

Choroby przewlekłe mają to do siebie, że lubią towarzystwo... Innych dolegliwości. A obecny styl życia w większości krajów uprzemysłowionych temu sprzyja. Dlatego, jeśli ewentualnie współistnieją, bardzo ważna jest dobra kontrola farmakologiczna cukrzycy, hiperlipidemii i nadciśnienia tętniczego.


Więcej o L - argininie, suplementach, zdrowym stylu życia, a także o tym, co ze sobą niosą dowiesz się na tej stronie.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Niezbędny element wyposażenia dziecięcego plecaka

Niezbędny element wyposażenia dziecięcego plecaka


Autor: Dorota Bauer


Rok szkolny rozpoczął się na dobre. Nasze pociechy wstają dzielnie każdego ranka i maszerują do szkolnych ławek. Czy książki w plecaku i drugie śniadanie to wszystko, co pozwoli im efektywnie zdobywać wiedzę? A może jest jeszcze jakiś inny sposób, aby ułatwić im edukację?


Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak istotną rolę w naszym życiu pełni woda, a co za tym idzie, jak ważne jest picie jej odpowiedniej ilości. Brak tej świadomości u rodziców powoduje niewiedzę również u dzieci, a ta przeradza się, niestety, nawet w niechęć do wody na rzecz innych, często bardzo szkodliwych dla nich napojów. Tymczasem powinniśmy wyrobić sobie nawyk, by sięgać po nią częściej, gdyż to dzięki wodzie w naszym organizmie mogą zachodzić najważniejsze funkcje życiowe. Pomaga ona przenosić po organizmie substancje odżywcze, wypłukuje toksyny, jednocześnie go nawadniając. Jej niedobory mogą natomiast spowodować w nim prawdziwe spustoszenie.

Nawyk picia wody powinniśmy zaszczepić także swoim dzieciom, ponieważ warunkuje ona ich prawidłowy rozwój. Dzięki niej są aktywniejsze, nie mają kłopotów z zasypianiem i koncentracją, szybciej się uczą. Udowodniono, że jeśli podczas nauki dziecko pije wodę mineralną małymi łykami, jego mózg pracuje nawet 10 razy sprawniej! Właśnie dlatego woda powinna być napojem podawanym dziecku zaraz po mleku matki, wtedy też bardziej prawdopodobne jest, że dziecko do niej się przyzwyczai. Co jeśli o jednak nasz maluch nie spożywał wody od małego? W trosce o jego zdrowie powinniśmy zadbać, aby jak najszybciej ją polubił. Istnieje wtedy również większa szansa, że ominą go problemy z nadwagą czy próchnicą.

Sprawdzone sposoby, by nauczyć dziecko picia wody

Edukacja dziecka powinna iść w parze z praktyką. Na każdym kroku trzeba podkreślać, dlaczego woda jest zdrowa i że należy pić nie tylko wtedy, kiedy czuje się pragnienie. Przekonać do tego naszą pociechę może zabawa. Zorganizuj na przykład zawody, kto wypije w ciągu dnia więcej wody lub kto wypije szybciej pełną jej szklankę. Możesz także „zaczarować” wodę dzięki kolorowym kostkom lodu, zamrażając sok lub dodając do wody kilku kropel naturalnego barwnika spożywczego. Pamiętaj przy tym, że niektórym dzieciom smakuje woda chłodna i zimna, innym o temperaturze pokojowej. Upewnij się, jaką wodę woli twój maluch.

Dziecko lubi opowieści, dlatego opowiadaj mu historie o wodzie – twórz sylwetki zdrowych i mądrych superbohaterów. Proponuj mu kilkakrotnie w ciągu dnia napój, jaki oni spożywają - małą szklaneczkę wody, a gdy już przywyknie do jej wypijania, zmień szklankę na większą. By go dodatkowo zmotywować, zawsze chwal go głośno i dopinguj w tej czynności. To sprawi również, że samo, bez Twojej namowy, będzie chciało sięgać po wodę. Musisz mu więc zapewnić swobodny do niej dostęp. Postaw ją w kuchni w widocznym miejscu, aby w każdym momencie dziecko mogło podejść i napełnić nią szklankę. Szklanki zaś trzymaj blisko wody, by nie trzeba było ich szukać. Im większa wygoda, tym większe prawdopodobieństwo jej picia. Możesz postawić obok także cytrynę i miętę – dodatki, które sprawią, że woda będzie ładnie wyglądać i będzie bardziej orzeźwiająca.

Szkolny towarzysz Twojego dziecka

Picie wody nie powinno się ograniczać tylko do domu. Każdego dnia jej butelkę należy zapakować do plecaka naszego dziecka. Butelkę może zastąpić kolorowy bidon – wówczas Twoja pociecha będzie po nią sięgać z większą chęcią. Rano przypomnij dziecku, że wodę należy pić nie tylko na przerwach, ale także w trakcie lekcji lub zajęć wychowania fizycznego.
Warto mu też pokazać, że woda oprócz zdrowia to… moda. Pomogą Ci w tym zdjęcia znanych ludzi, którym towarzyszy butelka wody. Uświadom dziecku, że może ona być takim samym gadżetem, jak komórka czy odtwarzacz mp3!

Jaką wybrać wodę

Woda swoje działanie zawdzięcza zawartym w niej pierwiastkom. To magnez, wapń, sód czy żelazo poprawiają zdolności intelektualne, uodparniają na stres. Musi być ich jednak w wodzie odpowiednia ilość, dlatego wybierać powinniśmy koniecznie wody mineralne. Jak w takim razie zweryfikować, czy woda, którą kupujemy, jest mineralna? Należy przeczytać etykietę. Jeśli poziom mineralizacji ma przynajmniej 500 mg/l, woda jest średniozmineralizowana, jeśli powyżej 1500 – wysokozmineralizowana. Na co dzień najlepiej wybierać wody średniozmineralizowane, a w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego lub fizycznego – wysokozmineralizowane. Dzięki temu rozróżnieniu możemy dobierać wodę w zależności od aktualnych potrzeb dziecka.

Aby utrwalił się u niego nawyk picia wody, musimy zadbać o ciągłość edukacji w tym zakresie. Pamiętaj o wspomnianych rytuałach każdego dnia i cierpliwie zachęcaj swoją pociechę do picia wody. Pamiętajmy jednak, że w trakcie tego procesu trzeba również, a może nawet przede wszystkim, dawać dziecku przykład poprzez picie wody. W przeciwnym wypadku nie będziemy postrzegani wiarygodnie. Nie traktujmy jednak tego tylko jako obowiązku – przecież nam, dorosłym, też wyjdzie to na zdrowie!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pamiętaj o sercu — Światowy Dzień Serca

Pamiętaj o sercu — Światowy Dzień Serca


Autor: Małgorzata Jakubczyk


29 września już po raz 12 w ponad 120 krajach obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. Święto to ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń, o możliwościach ich leczenia oraz skutecznej profilaktyki. W Polsce ok. 45% zgonów spowodowanych jest przez choroby układu krążenia (1).


Trochę statystyki: przeciętny Kowalski żyje około 8 lat krócej niż mieszkaniec Europy Zachodniej (2). 30% Polaków nigdy nie mierzyło profilaktycznie poziomu cholesterolu, a tylko 9% z nas jako sposób rozładowania stresu wskazuje aktywność fizyczną (3). Za to aż 29% dorosłych Polaków, czyli ok. 9 mln osób, nałogowo pali papierosy (4). 40% z nich umrze przed 65 rokiem życia (5).

Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, stres i depresja uznawane są za najważniejsze zagrożenia zdrowia w XXI wieku. Postęp cywilizacyjny nie tylko wydatnie wpłynął na poprawę poziomu życia i jego komfort, wystawił społeczeństwo także na zagrożenia. Zagrożenia niebezpieczne, bo dojrzewające i ukrywające się. Oczywiście choroby krążenia nie biorą się znikąd. Latami pracujemy na zawał, a wzrasta liczba osób, które dzięki swej ciężkiej pracy otrzymują go w prezencie jeszcze przed 30. rokiem życia. Dlaczego?

Teoretycznie większość z nas potrafi wymienić czynniki, które sprzyjają komplikacjom sercowo-zdrowotnym i w efekcie prowadzą do chorób układu krążenia. Niestety, w praktyce i tak po wypitej naprędce kawie wbiegamy do windy, w dłoni trzymając już przygotowanego papierosa. Zanim odpalimy samochód, już prawie go spaliliśmy, ale w korkach będzie czas na następnego. Potem praca — obowiązki, stres, szybkie śniadanie gdzieś w biegu, kawa, szef w złym humorze, ważny klient i zadania na wczoraj — nawet nie wiadomo, kiedy robi się 18.00. Żołądek wprawdzie próbuje o sobie przypomnieć, co w chwilach ciszy słyszą wszyscy kontrahenci na ostatnim już tego dnia spotkaniu, ale jeszcze tylko powrót do domu i zasłużony odpoczynek (w wersji optymistycznej, która zakłada, że nie mamy dzieci, którym należy poświęcić swoją uwagę po przekroczeniu progu). W wersji singiel — albo na dorobku — w najlepszym przypadku jedyne, na co mamy siłę i ochotę, to zamówienie pizzy z ulubionego lokalu, w którym mamy nawet kartę stałego klienta, i włączenie telewizora, żeby się odprężyć. Z laptopem na kolanach, dokańczając projekt na dzień następny, z lampką wina (niejedną), kończymy wieczór. Brzmi znajomo?

Żyjąc w ten sposób, świadomie bądź też nie, skazujemy się na nadciśnienie, miażdżycę, otyłość oraz ogólne złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. Odkładanie troski o serce na bliżej nieokreśloną przyszłość może w najmniej oczekiwanym momencie zaowocować zawałem serca, udarem mózgu czy nagłym zgonem. A przecież wprowadzenie do swojego życia systematyczności w kontrolowaniu stanu zdrowia oraz zwyczajna zmiana przyzwyczajeń to pierwszy krok ku temu, aby uniknąć wspomnianego czarnego scenariusza. Dieta bogata w warzywa i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pełnowartościowe białko, 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie (spacer do pracy), rezygnacja z alkoholu (jego nadużywania) i papierosów, ograniczenie spożywania słodyczy, prawidłowa higiena snu czy wypracowanie metod radzenia sobie ze stresem to absolutne minimum, aby zachować zdrowie jak najdłużej. Światowy Dzień Serca to bardzo dobra okazja, żeby zastanowić się nad tym, czy naprawdę chcemy przedwcześnie osierocić swoją rodzinę, zamiast cieszyć się na emeryturze z czasu spędzonego z wnukami czy z podróży, na które dotąd nie było czasu.

(1) Dane Głównego Urzędu Statystycznego, http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_syt_dem_raport_2005-2006.pdf

(2) Dane Głównego Urzędu Statystycznego, http://demografia.stat.gov.pl/bazademografia/TrwanieZycia.aspx

(3) Dr Zofia Słońska, Polacy a choroby układu krążenia, Instytut Kardiologii, Warszawa.

(4) Dane Ministerstwa Zdrowia, http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/raport_epidemia_16082010.pdf

(5) Biuletyn Informacji Publicznej, www.bip.mazovia.pl/downloadStat/gfx/mazovia/.../ciechanow.pptx


Poznaj Siłę Serca

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.