10 października 2017

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny


Autor: Marta Malarska


O zaletach masażu słyszałam sporo, jednak jakoś nigdy nie starczało mi czasu by wybrać się do masażysty. Aż do momentu, gdy rozbolał mnie kręgosłup. Ale o tym za chwilę...


O zaletach masażu słyszałam sporo, jednak jakoś nigdy nie starczało mi czasu by wybrać się do masażysty.
Aż do momentu, gdy rozbolał mnie kręgosłup. Ale o tym za chwilę...


Każdy z nas pragnie być, jak najlepiej postrzegany. Zależy nam na ładnym wyglądzie, na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Pragniemy także szczęścia osobistego i sukcesów w pracy.
Chcemy równocześnie realizować nasze marzenia i plany. Mamy wiele do zrobienia, a czasu jest mało, dlatego spieszymy się. Gonimy za marzeniami, za lepszym życiem. Staramy się ze wszystkich sił. Odpoczynek nie jest dla nas najważniejszy.
Codziennie wykonujemy kilkadziesiąt czynności. Używamy do tego najbardziej sprawnego i zaawansowanego instrumentu, jaki kiedykolwiek istniał – ludzkiego ciała.
Głowa, twarz, czoło, usta, szyja, barki, ramiona, dłonie, palce, plecy, pośladki, łydki, stopy – nasze ciało. Nasze ciało to my.
Bóle głowy, drętwienie karku, skurcze mięśni – to objawy przemęczenia i stresu. Są to sygnały, które wysyła nasz organizm, by powiedzieć nam: mam już dość.

Czy zastanawialiście się kiedyś ile czasu jesteś w stanie wytrzymać na jednym wdechu?
Dwie, może trzy minuty? A co dzieje się z Wami po chwili? Chciwie łapiecie powietrze.
Czy gdy brakuje Wam tlenu jesteście w stanie myśleć o czymś innym? Czy jesteście w stanie skupić się na jakiejś innej czynności? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – nie.

Podobnie jest z naszym ciałem. Gdy cierpi, gdy nas boli, jest napięte i zmęczone, nie jest zdolne do wysiłku. Gonimy, denerwujemy się, nasza praca staje się coraz cięższa, a zarazem coraz mniej efektywna.

Znam to z własnego doświadczenia. Nigdy nie miałam dosyć czasu, aby przystanąć na chwilę. Praca, szkoła, obowiązki, gonitwa, ciągłe zmęczenie, aż w końcu bolący kręgosłup i napięte mięśnie.

Koniec z tym!


Mieszkam na warszawskim Żoliborzu, moja znajoma prowadzi studio masażu Glorious przy ulicy Broniewskiego (www.glorious.pl) . Postanowiłam, że wybiorę się tam, by rozwiązali mój problem.
Zazwyczaj przychodzę tam na pogawędki z właścicielką. Ból kręgosłupa jednak spowodował, że tym razem cel mojej wizyty był inny.

Zastanawiam się, jak opisać moje wrażenia.
Nie wiem, czy jest tak we wszystkich studiach masażu. Ale po wyjściu z zabiegu uważam, że masaż to dotyk, zapach, dźwięk.
Łączy w sobie wszystkie znane mi doznania zmysłowe.
Wybrałam całościowy masaż klasyczny z aromatycznymi olejkami i przy dźwiękach uspokajającej muzyki.
Godzina takiej przyjemności sprawiła, że moje mięśnie rozluźniły się, a ból kręgosłupa zmniejszył się.
Zdecydowałam, że będę regularnie odwiedzać salon. Nie spodziewałam się, że godzina całkowitego odcięcia się od rzeczywistości może wystarczyć, by zregenerować siły.
Postanowiłam, że w kilku artykułach opowiem Wam o działaniu wszystkich rodzajów masaży, jakie wypróbuję.

Zacznę od masażu klasycznego

Oto kilka informacji, których dostarczyła mi pracująca w Studiu Glorious fizjoterapeutka i masażystka Monika Rzeczkowska.

Masaż klasyczny jest to zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki i więzadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych ma układ krążenia, nerwowy.

Masaż klasyczny polega na odpowiednim ułożeniu pacjenta oraz stosowaniu klasycznych technik masażu ( głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie, wibracja) Stosowany głównie w schorzeniach narządu ruchu w zależności od powierzchni ciała objętej masażem możemy wyróżnić masaż ogólny i miejscowy. Masaż wykonywany jest ręcznie!


Wpływ masażu na organizm ludzki

• masaż wzmacnia serce, dlatego jest wskazaniem po zawale serca, ponieważ zwiększa się pojemność minutowa serca oraz zwiększa się efektywność pracy serca;
• masaż wpływa na pompę mięśniową ;
• na objętość wyrzutową serca;
• pojemność minutową serca – ilość krwi przepływająca przez serce w ciągu 1 min;
• rozszerza naczynia;
• otwiera dodatkowe naczynia włosowate;
• poprzez masaż dotleniają się komórki oraz następuje ich oczyszczenie;
• obniża się ciśnienie krwi- ułatwia to pracę serca, jest bardziej efektywna;
• masaż powoduje szybsze dostarczanie tkankom masowanego odcinka substancji odżywczych takich jak glukoza aminokwasy kwasy tłuszczowe a przede wszystkim tlen.


Przeciwwskazania do masażu:
o Łuszczyca w stanie ostrym
o Podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne oraz samych węzłów nie masujemy
o Ostre stany zapalne
o Przepuklina jądra miażdżystego
o Ciąża ze względu na ryzyko(nogi i kręgosłup masujemy, wszystko zależy od stanu pacjentki i zaawansowania ciąży)
o Choroby nowotworowe (ostry stan)
o Ból
o Żylaki oraz okolice żylaków – nie masujemy tego miejsca
o Zapalenie żył
o Choroba wrzodowa, menstruacja

Kierunek masażu – dosercowy, z przepływem krwi żylnej, z przepływem limfy
- pokrywa się z układem włókien mięśniowych
- część żył leży powierzchownie stąd potrzeba ukierunkowania dosercowego ruchu





Jesteście zmęczeni i przepracowani? Recepta jest prosta! Zregenerujcie siły i zadbajcie o ciało. Jednym ze sposobów na to jest niewątpliwie masaż.

Konsultacja: Monika Rzeczkowska


Fizjoterapeutka oraz masażystka. Ukończyła studia licencjackie o kierunku Fizjoterapia na Akademii Medycznej w Warszawie. W roku 2007 otrzymała I stopień masażu klasycznego. Posiada certyfikat z aromaterapii. Obecnej kontynuuje szkolenie w zakresie II stopnia masażu klasycznego.
Pracuje w Studiu Terapii i Medycyny Naturalnej Glorious.

Serdecznie dziękuję pracownikom Studia Terapii Naturalnych Glorious, które znajduje się na I piętrze Galerii Żoliborz,w Warszawie, przy ulicy Broniewskiego 28, tel.: (022) 560 21 89 lub (0048) 503 501 871
www.glorious.pl



Marta Malarska-Walczak DlaUrody.pl. www.dlaurody.pl, Magazyn Beauty Mission, www.beautymission.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

10 komentarzy:

  1. Niestety moja praca polega na długim przesiadywaniu przed komputerem i po kilku tygodniach bardzo bolał mnie kręgosłup. Jednak od kiedy zacząłem uczęszczać na masaże, to czuje się o wiele lepiej. Nie odczuwam bólu w kręgosłupie i takie zabiegi bardzo mi pomogły. Jeśli ktoś ma możliwość wybrania się na taki masaż, to zdecydowanie polecam spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki masaż to ja rozumiem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też często spędzam dużo czasu przed komputerem, dlatego taki masaż byłby dla mnie świetnym rozwiązaniem. Może uda mi się na wakacje pojechać do jakiegoś spa i trochę odpocząć. Super blog, oby więcej podobnych wpisów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mój partner jest masażystą i mogę potwierdzić, że profesjonalny masaż może zdziałać cuda. Czuję się po nim jak nowonarodzona.

    OdpowiedzUsuń
  5. Róbmy wszystko z głową – to najlepsza recepta… Tymczasem po poważnych urazach, w powrocie do zdrowia może nam pomóc profesjonalny fizjoterapeuta Dawcy Zdrowia, który na co dzień pracuję z osobami, które cierpią na różnorodne schorzenia narządu ruchu. Bez względu jednak na powód wizyty w gabinecie każdy klient jest traktowany w sposób indywidualny.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli mowa o masażu klasycznym, to dzisiaj każdy ma możliwość poddania się takiemu zabiegowi – korzysta się z niego zarówno w celach leczniczych, rehabilitacyjnych, jak i relaksacyjnych. O zaletach takiego masażu przekonałam się niedawno po wizycie w gabinecie https://masaz-opole.pl/masaz-relaksacyjny/. W moje ciało wstąpiły nowe siły a bolący kręgosłup stał się tylko niemiłym wspomnieniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. W zasadzie to nawet na taki masaż klasyczny bym się tutaj masajka.wroclaw.pl wybrała. Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby się zrelaksować, bo mam różne problemy i na pewno zależałoby mi na pozbyciu się ich z ciała. Bo to, że głowa jest zajęta, to jedno. Jednak ciała się nie obciąża.

    OdpowiedzUsuń
  8. Zanim masaż warto wybrać się do lekarza i przejść dokładne badania. Trzeba sprawdzić czy dolegliwości nie są związane z chorobą przy której masaże mogą pogorszyć stan zamiast pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  9. Super ciekawy wpis

    OdpowiedzUsuń
  10. Te informacje są niezwykle istotne i ważne.

    OdpowiedzUsuń