08 października 2017

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze


Autor: Arek Czapla


Serce człowieka uderza z częstotliwością około 60 do 80 razy na minutę. Krew jest tłoczona przez serce do tętnic zaopatrując organizm w tlen i niezbędne substancje odżywcze.




Aby strumień krwi dotarł do najmniejszych nawet naczyń krwionośnych musi być zapewnione stałe ciśnienie tłoczenia krwi. Ciśnienie to nazywane jest ciśnieniem tętniczym. Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego rejestrowane sa dwie wartości. Wartość rozkurczowa to ciśnienie maksymalne w chwili uderzania serca. Wartość skurczowa to ciśnienie minimalne między dwoma uderzeniami serca Mówi sie wtedy o wartości ciśnienia tętniczego np. 120/80 , podawanej w milimetrach słupka rtęci(mmHg)

Ciśnienie tętnicze u każdego człowieka podlega stałym zmianom i decyduje w ten sposób o wydolności organizmu. wahania ciśnienia tętniczego są więc zjawiskiem zupełnie normalnym. Jeżeli jednak wartości ciśnienia w stanie spoczynku są trwale podwyższone mówimy o hipertonii, czyli nadciśnieniu tętniczym.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa i śmierci. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego , że cierpi na nadciśnienie. Dolegliwości pojawiają się często dopiero w zaawansowanym stadium tego schorzenia. Wiele z nich może zagrażać życiu np. zawał serca , udar mózgu , czy też niewydolność nerek. Tylko dzięki regularnej kontroli ciśnienia tętniczego można w porę rozpoznać nadciśnienie tętnicze. Tylko w ten sposób można skutecznie bronić się przed groźnymi chorobami serca i układu krążenia będącymi następstwem nadciśnienia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Wspaniały blog, pełen wielu ciekawych informacji. Ten wpis bardzo mnie zainteresował, ponieważ w mojej rodzinie często dochodziło do zawałów. Aby zapobiec kolejnemu nieszczęśliwemu „wypadkowi” regularnie badam ciśnienie i staram się dbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Amelia11:45

    No podkreślić należy również to, że takie sposoby są oczywiście skuteczne, ale stosowane razem z leczeniem. Nadciśnienie wymaga przyjmowania leków, a jednym z popularniejszych jest Aldan (czytajcie o nim i jego właściwościach na stronie https://baza-lekow.com.pl/aldan-lek-ulotka-chpl-opinie-dawkowanie/ ) . Pamiętajcie, że nadciśnienie samo nie zniknie.

    OdpowiedzUsuń