25 marca 2011

Zdrowie w biurze czyli jak poprawnie siedzieć i z w zdrowym ciele zdrowy duch czyli gimnastyka biurowa

Zdrowie w biurze czyli jak poprawnie siedzieć i z w zdrowym ciele zdrowy duch czyli gimnastyka biurowa

Autorem artykułu jest Paweł Kuźma



Poprawna pozycja siedząca w pracy. O czym należy pamiętać pracując w biurze za biurkiem. Kilka luźnych porad, które mogą uprzyjemnić pracę i zaoszczędzić schorzeń wynikających ze złej postawy siedzącej.

Siedzący tryb życia prowadzony przez osoby pracujące w biurze nie wpływa zbyt korzystnie na ich zdrowie. Najczęściej pracownicy biur narzekają na schorzenia związane z dolegliwościami układu kostnego oraz mięśniowego. Mogą jednak oni sami sobie pomóc stosując się do kilku prostych zasad, które przedstawimy w następujących 4 krokach.

Krok 1 – właściwy fotel obrotowy
Sprawdź czy Twój fotel jest stabilny w stosunku do ciężaru i budowy twojego ciała oraz czy spełnia podstawowe wymagania mebla ergonomicznego, jeśli nie poproś przełożonego o jego wymianę na taki, który będzie je spełniał.

Krok 2 – poprawne siedzenie
Naucz się poprawnie siedzieć czyli:

- ustaw wysokość fotela obrotowego tak aby twoje stopy spoczywały swobodnie na ziemi a kolana były w lekkim kącie rozwartym

- usiądź wygodnie wykorzystując całą powierzchnię siedziska tak aby twoje plecy miały kontakt z oparciem – nie wolno się garbić – a łokcie oparte na podłokietnikach tworzyły kąt prosty

- ustaw właściwą wysokość biurka pamiętając o tym że stanowi ono oparcie dla twoich przedramion jego właściwa wysokość powinna wahać się między 64 a 84 cm.

Krok 3 – zmieniaj pozycje w czasie pracy
Istotną sprawą jest to aby nie trwać przez cały czas pracy w jednej pozycji. Należy łączyć pracę przy komputerze z innymi czynnościami,a prawo gwarantuje 5 minut na wykonywanie innych czynności po każdej godzinie pracy. Warto więc na chwilę oderwać się od komputera i zanieść dokumenty do innego pomieszczenia rozluźniając wszystkie napięte mięśnie.

Krok 4 – gimnastykuj się w trakcie pracy
Wykonuj w czasie pracy ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie rąk, ramion, barków, kręgosłupa oraz karku. Regularna gimnastyka zmniejsza napięcie nerwowe czyli odstresowuje oraz nie dopuszcza do przeciążeń mięśni. Należy jednak pamiętać, aby nie rozciągać mięśni aż do bólu.

---

Meble biurowe Polmarco Sp. z. o.o.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz