18 lipca 2011

Chroń swoje serce, zwłaszcza zimą

Chroń swoje serce, zwłaszcza zimą

Autorem artykułu jest Jerzy Antoniak



Ryzyko wystąpienia zawału serca jest znacznie większe zimą aniżeli latem. Na warunki atmosferyczne powinny uważać szczególnie osoby starsze i z chorobami układu krążenia.

Zimą, kiedy panują niskie temperatury powietrza, występują częste i znaczne wahania ciśnienia atmosferycznego, jesteśmy narażeni na zaburzenia pracy serca i układu krążenia.
Optymalna temperatura dla organizmu wynosi ok. dwadzieścia dwa stopnie C, przy niższych jak również i wyższych zwiększa się ryzyko zawału. Na każde zmniejszenie temperatury o 10 stopni C częstość incydentów sercowo-naczyniowych zwiększa się o 13% .

Większe obciążenie serca zimą jest spowodowane koniecznością dostosowania krążenia krwi do potrzeb organizmu, gdyż musi on utrzymać odpowiednią temperaturę ciała w czasie zmiennych warunków atmosferycznych.
Zimne powietrze powoduje kurczenie się tętnic, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Zwiększa się krzepliwość i lepkość krwi utrudniając transport tlenu – dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie suplementowanie naszej diety, pod kątem serca. Wielu lekarzy kardiologii proponuje stosowanie Antiox 2 razy dziennie- jako profilaktykę. Praktykowane są również zwiększone dawki Antiox w przypadku osób szczególnie narażonych na zaburzenia układu krążenia.

Duże wahania temperatur mogą powodować bóle w klatce piersiowej, bóle zamostkowe nasilające się przy wysiłku fizycznym, duszności, uczucie wyrywania serca oraz skoki ciśnienia tętniczego.
- Jeżeli te dolegliwości nie ustępują po przyjęciu leków lub pojawiają się częściej przy mniej intensywnych wysiłkach a czasem nawet i w spoczynku - należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Poniżej wskazówki, pomogą przystosować Twój organizm do niskich temperatur panujących między jesienią a wiosną:

- Spacer na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Należy jednak unikać niskich temperatur. Odpowiednio przygotuj się do wyjścia. Ubieraj się odpowiednio do pogody. Czapkę i szalik załóż tuż przed wyjściem na zewnątrz żeby zbytnio nie przegrzewać się w domu.

- Otwórz okno, w czasie ubierania się do wyjścia na zewnątrz. Korzyści będą podwójne. Powietrze w mieszkaniu będzie bogatsze w tlen, a Ty unikniesz szoku termicznego. Zmniejszy się ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych spowodowane różnicą temperatur w domu i na zewnątrz.

Ograniczony dostęp do światła słonecznego i niskie temperatury na zewnątrz zniechęcają do aktywności fizycznej. Tymczasem już 30 minut wysiłku fizycznego dziennie poprawia ogólną sprawność organizmu i zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

---

HealthcareVision - sklep z suplementami Antiox - produkt przecwiko starzeniu się


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Dbanie o serce jest ważnym zadaniem. Nie warto tego bagatelizować.

    OdpowiedzUsuń