07 grudnia 2013

Czym grozi bezruch?

Czym grozi bezruch?


Autor: szabi


Wolimy wylegiwać się na kanapie, zamiast się ruszać. Ale wiodąc siedzący styl życia, sami sobie fundujemy wiele groźnych chorób cywilizacyjnych.


Arystoteles powtarzał, że nic tak nie niszczy naszego organizmu, jak długotrwała fizyczna bezczynność. Zgadzają się z nim współcześni lekarze i podkreślają, że w profilaktyce wszystkich niemal chorób najważniejszy jest ruch, potem... ruch, potem odpowiednia dieta, a dopiero na czwartym miejscu lekarstwa.

Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, więcej niż połowa Polaków przyznaje się, że nie uprawia jakiegokolwiek sportu, ani nie korzysta z innych form aktywności fizycznej. Niestety większość z nas stanowczo woli spędzać wolny czas przed telewizorem (do czego przyznało się 55 proc. badanych), zaś 21 proc. tłumaczy, że unika jakiegokolwiek ruchu i aktywności dlatego, że szybko się męczy.

Natomiast już zwykły 40-minutowy spacer to recepta na zdrowie. Nie dość bowiem, że usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i poprawia wentylację płuc, to jeszcze reguluje przemianę materii i hartuje. Dodatkową zachętą, może być fakt iż np. regularnie wykonywane ćwiczenia na płaski brzuch, nie tylko pomagają zrzucić zbędne kilogramy ale również poprawiają nasze samopoczucie. Udowodniono, że podczas wysiłku fizycznego, nawet w trakcie spaceru spada poziom hormonu stresu, a uwalniane są endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, dzięki którym poprawia nam się nastrój.

Zmień dietę

W trosce o zdrowia warto też przyjrzeć się swojej diecie. Najlepiej wyeliminować z niej potrawy przetworzone i ograniczyć spożywanie soli. Aby utrzymać organizm w dobrej kondycji, należy także zerwać z nałogami, czyli piciem alkoholu i paleniem papierosów. Kawę natomiast lepiej zastąpić herbatkami ziołowymi, które uspokajają i odprężają.

Wyłącz telewizor, wstań z kanapy i idź na spacer!


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

    OdpowiedzUsuń
  2. Ruch jest bardzo ważny i dobrze jest o tym pamiętać.

    OdpowiedzUsuń