12 grudnia 2014

Kilka kroków do prawidłowej postawy ciała

Kilka kroków do prawidłowej postawy ciała


Autor: T. Winnicki


Elementy 24-godzinnego systemu przeciwdziałania wadom postawy
Nieśmiałość jest systemem obronnym na stres. Wielu uważa, że zgarbiony człowiek boryka się z problemem zaniżonej samooceny. Jednak nie tylko aspekt społeczny, taki jak zaniżenie własnej wartości, jest ważny w wykształcaniu odpowiedniej postawy ciała.


Dzisiaj dowiemy się, jak chronić swoje dziecko od negatywnych czynników, które mogą wpłynąć na złą postawę.

SEN
- Dziecko musi mieć łóżko o twardym, nieuginającym się materacu;
- Poduszka powinna mieć taką grubość, aby wypełniała przestrzeń zawartą między barkiem, a uchem (w pozycji leżenia na boku);
- Najwszechstronniejsze zastosowanie dla wszystkich wad pleców ma pozycja leżąc na plecach.


ROZRUCH PORANNY
- Gimnastyka poranna powinna trwać około 15 minut. Ćwiczenia powinny być ogólnorozwojowe: obszerne ruchy kończyn górnych, dolnych oraz tułowia, rozciąganie, kilka podskoków i krótkich biegów.


DOJŚCIE DO SZKOŁY
- Dzieci klas I-IV noszą zazwyczaj kwadratowy tornister. Powinien on być zapakowany tak, aby jego zawartość była rozstawiona równomiernie i nie mogła się przesuwać;
- Starsze dzieci noszą przeważnie plecaki. Ważne jest, żeby nie przeciążać ich zbytnio. Pod jego wpływem dziecko jest sprowokowane do pochylenia się w przód dla zrównoważenia ciężaru, co wykształca u nich wadę pleców okrągłych;
- Nie należy nosić teczki na jednym barku, może to spowodować boczne skrzywienie kręgosłupa.


PRACA W SZKOLE
- Rozmiary ławek i krzeseł mają istotny wpływ na postawę. Niestety, w polskim szkolnictwie nie wszystkie klasy są wyposażone w odpowiednio dobrane siedzenia. Największy problem mają starsi uczniowie, którzy przenoszą się na każdą lekcję do innej sali. Dlatego trzeba ich przestrzegać, aby siedzieli w wyprostowanej pozycji, z wypiętą klatką piersiową do przodu i ze ściągniętymi łopatkami w tył.
- Przerwy międzylekcyjne, to antidotum na odpoczynek przeciążonych pleców po 45 minutowych zajęciach. Dzieci powinny wtedy jak najwięcej przebywać na boisku szkolnym, dotleniając mózg, poświęcając czas na spacer i bieganie.


LEKCJE WF
-Jest to najważniejszy czynnik w życiu młodego człowieka, który wykształca zachowania prozdrowotne. W praktyce zbyt wiele dzieci z wadami, zwłaszcza ze skoliozami, jest zwalniana z zajęć. Zaburza to ich aktywność fizyczną i wyobcowuje ze środowiska rówieśników.


ZAJĘCIA POZASZKOLNE
-Przez szkoły organizowane są przeważnie dwa razy w tygodniu zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Należy je przeplatać z pływaniem na basenie, a w pozostałe dni tygodnia ćwiczyć w domu pod kontrolą rodziców.


ODRABIANIE LEKJI
-Dziecko, zwłaszcza starsze, odrabia lekcje kilka godzin dziennie, dlatego ważne jest opanowanie prawidłowej postawy roboczej
prawidłowa postawa-
- Biurko prostokątne, oświetlenie padające z lewej. Siedzące dziecko powinno mieć kręgosłup wyprostowany, a barki ustawione poziomo.
- Wysokość ma odpowiadać długości podudzi (stopy oparte o podłogę), wymodelowane oparcie powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
- Przy odrabianiu lekcji ważne, by dziecko stosowało się do zasady zmienności pozycji.


http://wp.me/p2ZU98-4x

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

5 komentarzy:

  1. Bardzo cenne porady. O to jak zadbamy o postawę ciała u dziecka zaważy na jego dorosłym życiu na pewno. Bardzo ważne jest odpowiednie krzesło do biurka, warto także zapisać pociechę na zajęcia korekcyjne nawet jeśli jeszcze nie pojawiają się u niego nieprawidłowości z postawą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dbanie o prawidłową postawę jest bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Taka wiedza jest bardzo przydatna. Niesamowicie wartościowy wpis.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  5. Podoba mi się ten wpis

    OdpowiedzUsuń