07 czerwca 2015

Opieka nad osobami starszymi oraz ich pielęgnacja to prawdziwe wyzwanie - jak sobie zatem z tym poradzić?

Opieka nad osobami starszymi oraz ich pielęgnacja to prawdziwe wyzwanie - jak sobie zatem z tym poradzić?


Autor: Kazimiera Częstowojna


Chory senior w domu to bardzo trudna sytuacja, która dotyka wszystkich domowników. Właściwa i kompleksowa opieka nad chorymi starszymi osobami to prawdziwe wyzwanie, któremu czasem trudno podołać.


Jednak każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji, dobrze wie, że nie może się poddać. Wręcz przeciwnie – trzeba jak najszybciej odnaleźć się w nowej sytuacji i stać się oparciem dla tych, którzy tego potrzebują.

Jak jednak właściwie otoczyć opieką seniorów i jak wykonywać codzienną pielęgnację, aby pomóc zachować naszemu podopiecznemu dobre samopoczucie i komfort? Przede wszystkim powinniśmy stworzyć harmonogram wszystkich zadań, które odtąd będziemy musieli dołączyć do naszych dotychczasowych obowiązków. Pomoże nam to uniknąć nerwowych sytuacji, a przy okazji pozwoli znaleźć chwilę dla siebie samych.

Co powinniśmy uwzględnić w takim harmonogramie?

Wszystkie nasze obowiązki dotyczące pielęgnacji i opieki zależą tak naprawdę od stanu zdrowia i mobilności seniora. W codziennej pielęgnacji najważniejsze jest jednak: dbanie o higienę, regularne badania i przyjmowanie leków, umawianie wizyt u specjalistów, komponowanie diety i motywowanie seniora do aktywności, zarówno społecznej jak i intelektualnej.

1. Zadbajmy o higienę osobistą całego ciała seniora. Starajmy się codziennie umyć podopiecznego. Do najważniejszych czynności możemy zaliczyć: pielęgnację jamy ustnej, mycie twarzy, szyi, mycie górnych i dolnych kończyn, mycie klatki piersiowej, pośladków, a także podmywanie. Jeśli senior nie jest w stanie wykąpać się sam, pomóżmy mu w tej czynności przynajmniej raz w tygodniu. Z tą samą częstotliwością umyjmy również włosy podopiecznemu. Pamiętajmy tylko o wysuszeniu ich suszarką. Zapobiegnie to przeziębieniom.

2. Codzienna pielęgnacja seniorów często wiąże się z koniecznością stosowania pieluch jednorazowych – czyli tak zwanych pampersów dla dorosłych. Z wiekiem problemy z nietrzymaniem moczu bądź kału są coraz częstsze i dotyczą znacznej części populacji seniorów. Dzisiejszy rynek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom osób dotkniętych tym problemem, oferując szeroki wybór produktów, które z powodzeniem dostosujemy do zmieniających się potrzeb pacjenta. Różnice między nimi polegają nie tylko na rozmiarze, czy chłonności, ale również zależą od mobilności seniora, a nawet jego płci. W sklepach możemy dostać zarówno pieluchy dla dorosłych, które mocujemy za pomocą przylepców, pielucho-majtki chłonne, stworzone z myślą o aktywnych, a także pieluchy dla dorosłych mężczyzn. Jak często zmieniać pieluchy? Oczywiście tak często, jak jest to konieczne. O wilgotności pieluchy możemy dowiedzieć się z obecnego na nich wskaźnika, który pod wpływem wody rozmywa się i blednie. Bezwzględna wymiana pieluchy jest także konieczna po każdorazowym oddaniu kału. Pamiętajmy również o właściwej pielęgnacji okolic krocza i pośladków. Używajmy odpowiednich maści i talków, które zapobiegną odparzeniom, nawilżą skórę i złagodzą ewentualne podrażnienia.

3. Jeśli osoba jest głównie leżąca, pamiętajmy o postępowaniu przeciwodleżynowym, czyli co 1-2 godziny zmieniajmy jej pozycję, podczas codziennej pielęgnacji dokładnie osuszajmy skórę, delikatnie ją natłuszczajmy specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami, regularnie zmieniajmy pościel i bieliznę chorego, a także wykonujmy delikatny masaż (poklepywanie i rozmasowywanie tkanek).

4. Żywienie chorego seniora uzależnione jest oczywiście od zalecanej przez lekarza diety. Jeśli takiej nie mamy, przygotowujmy posiłki wysokobiałkowe, urozmaicone i zbilansowane. Podawajmy również dużą ilość płynów do picia.

5. Ważną kwestią w pielęgnacji i opiece nad osobą starszą jest również ruch i rehabilitacja. Nie tylko poprawi ona stan zdrowia pacjenta, ale także jego samopoczucie i kondycję.

Właściwej pielęgnacji i opieki nad chorym podopiecznym można się nauczyć. Oczywiście wymaga to czasu i cierpliwości. W pierwszych dniach bądź tygodniach możemy oczywiście skorzystać z pomocy osób doświadczonych i kompetentnych, które wprowadzą nas w zagadnienia związane z właściwą opieką.


Więcej na temat produktów higienicznych i pieluch dla dorosłych w Superkoszyk.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Opieka nad osobami starszymi trochę przypomina opiekę nad małymi dziećmi. Chodzi mi głównie o to, że są też bardzo delikatni jak dzieci. Trzeba chronić ich skórę odpowiednimi kosmetykami. Ja sama mam rodziców w podeszłym wieku i niestety nie mam jak się nimi zajmować, ponieważ mieszkam 400km od nich. Chciałam zatrudnić im opiekunkę ale nie wiedziałam na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej osoby. Znalazłam na http://goldcare.com.pl/ kilka porad i udało mi się wybrać wśród osób, które się zgłosiły bardzo miła i ciepłą kobietę, z którą nie boję się zostawić rodziców. Widzę, że opieka im służy. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość ze względu na finanse zatrudnić taką osobę ale jeśli możecie to spędzajcie z emerytami jak najwięcej czasu. Potrzebują tego tak samo jak inni :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie jestem na wyspecjalizowanym kursie na opiekunkę osób starszych i ostatnio właśnie taki temat u nas został poruszany. Powiem szczerze, że jestem zaskoczona, że jest to aż takie trudne, ale nastawiałam się na to. Po kursie planuję rozpocząć pracę z pomocą agencji https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

    OdpowiedzUsuń
  3. Opieka nad osobami starszymi jest bardzo ciężka i czasami bliskie osoby nie dają sobie z tym wszystkim rady, dlatego ja nie mam negatywnych emocji, kiedy słyszę, że ktoś chce umieścić swoją bliską osobę w domu opieki/seniora. Takim osobom jest tam nawet lepiej, a świetne opinie można spotkać na temat domy seniora http://domseniora24.pl/

    OdpowiedzUsuń