01 grudnia 2018

Radioterapia - skutki uboczne

Radioterapia - skutki uboczne


Autor: Tomasz Galicki


W przypadku radioterapii stosuje się promieniowa jonizujące, które może pochodzić z różnych źródeł, mogą to być promienie Roentgena, gamma, kobaltu, czy radu.


Zadanie lekarzy jest ustalenie miejsca i rodzaju promieniowania, jak również jego intensywności tak, aby precyzyjnie dotrzeć do komórek rakowych i właśnie je niszczyć, nie uszkadzając przy tym tych zdrowych. Walka z rakiem jest długa i ciężka i niestety stosowanie radioterapii może prowadzić do skutków ubocznych, jednak ich intensywność jest uzależniona od dawki i czasu promieniowania, w przypadku wielu pacjentów skutki te w ogóle nie występują. Mimo wszystko do najczęstszych należą utrata apetytu, nudności, utrata włosów, ogólne zmęczenie, zmiany skórne.

W przypadku utraty apetytu jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że leczony utraci też smak i wszystkie potrawy przez niego przyjmowane będą wydawały się jałowe, niedosolone, czy po prostu niedobre. Utrata apetytu może prowadzić do nieprawidłowego odżywiania, dlatego należy nawet zmuszać się do przyjmowania małych i lekkich posiłków, najlepiej pięć razy dziennie, dla wzmocnienia organizmu.

Skutki uboczne radioterapii to również nudności, które mogą pojawić się w już w kilka godzin po pierwsze dawce promieniowania i utrzymywać się przez cały czas trwania leczenia, gdyż najlepiej, gdy dawki promieni podawane są codziennie. W czasie leczenia dobrze jest odżywiać się lekko i mniej tłusto, jak również unikać potraw bardzo słodkich, czy bardzo ostrych. Lekarz może również przepisać lekarstwa łagodzące te dolegliwości.

Tak, jak w przypadku chemioterapii, radioterapia powoduje utratę owłosienia, jednak tutaj następuje to tylko w miejscu poddanym promieniowaniu. W zależności od dawki może ono być chwilowe bądź stałe.

Radioterapia prowadzi również do pojawienia się zmęczenia, które utrzymuje się przez cały czas trwania leczenia, a jego pojawienie spowodowane jest także samą chorobą, w tym czasie nie należy więc decydować się na intensywny wysiłek fizyczny. Leczenie może powodować zmiany na skórze w postaci zaczerwienień i przebarwień, które nie wyglądają estetycznie. Na szczęście znikają one zupełnie do kilku tygodni po zakończeniu leczenia. Ważne jest, aby w czasie przyjmowania promieniowania nie narażać skóry na bezpośredni kontakt ze słońcem, zakrywać miejsce poddawane leczeniu i stosować kremy z wysokim filtrem.

Z pewnością skutki uboczne radioterapii są mniej uciążliwie, niż w przypadku leczenia chemią, jednak nie należy tego wartościować, a znajdować sposoby, które pozwolą na ich złagodzenie. Niezwykle ważne są też pomoc i wsparcie najbliższych, dla których wiadomość o chorobie również jest przykra.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz