06 lutego 2021

Jak szybko poradzić sobie z przeziębieniem?

Na przeziębienie jesteśmy szczególnie narażeni jesienią i zimą. Chociaż sama infekcja nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla naszego zdrowia, to jej objawy są dość dokuczliwe. Katar i zatkany nos czy ból gardła przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto wiedzieć co brać na przeziębienie, aby szybko pozbyć się tego typu dolegliwości.

Co na przeziębienie? Zacznij od domowych sposobów

Przeziębienie wywołują wirusy, dlatego antybiotyk w tego typu infekcjach będzie nieskuteczny. Wiele osób zastanawiając się, co na przeziębienie najlepiej wziąć, w pierwszej kolejności sięga po sposoby domowe. Mają one na celu głównie łagodzenie charakterystycznych dolegliwości, do których należy katar, ból gardła i towarzysząca mu niekiedy chrypka, a także ból głowy, bóle mięśniowe i podwyższona temperatura. Jeśli zauważymy u siebie tego typu objawy, powinniśmy jak najwięcej wypoczywać – osłabiony organizm łatwiej poradzi sobie z infekcją, jeśli nie będziemy go dodatkowo obciążać.

Korzystnie zadziała też przyjmowanie dużej ilości płynów, co pozwoli utrzymać nawilżenie śluzówki nosa i gardła na odpowiednim poziomie. Dobrym wyborem będą rozgrzewające herbatki, np. z lipy lub z dodatkiem soku malinowego. Oprócz tego możemy pić ciepłe mleko z miodem i czosnkiem, które nie tylko zadziała rozgrzewająco, ale też złagodzi ból gardła. Na zatkany nos pomogą zaś inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego, miętowego lub jałowcowego. Warto też przez cały rok dbać o swoją odporność, a więc zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć, unikać stresu oraz używek i dobrze się wysypiać.

Leki bez recepty na przeziębienie

W walce z infekcjami górnych dróg oddechowych pomogą też leki dostępne bez recepty. Co będzie najskuteczniejsze na przeziębienie? Ulgę przyniosą z pewnością leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparaty na przeziębienie i grypę mają zazwyczaj w składzie paracetamol bądź kwas acetylosalicylowy, a także inne składniki łagodzące charakterystyczne dla przeziębienia dolegliwości. Decydując się na zażywanie leków złożonych nie powinniśmy więc sięgać po inne specyfiki zawierające te same substancje. Co jeszcze pomoże na przeziębienie? W domowej apteczce powinny znaleźć się również tabletki do ssania łagodzące ból gardła, a także krople do nosa lub woda morska na katar. Pamiętajmy, żeby leki na przeziębienie przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta na dołączonej do preparatu ulotce.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Przeziębienie w zdecydowanej większości przypadków nie jest groźne dla zdrowia. Spokojnie możemy więc leczyć je w domu dużo odpoczywając i stosując domowe sposoby na walkę z infekcją oraz wspomagając się preparatami z apteki. Jeśli jednak dolegliwości związane z przeziębieniem utrzymują się przez ponad tydzień i nie słabną, nasila się gorączka, mamy trudności z oddychaniem lub świszczący oddech, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że chociaż przeziębienie nie jest groźne, to podobna do niego pod względem objawów grypa może w konsekwencji doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

26 komentarzy:

  1. Bardzo przydatne porady! Myślę, że każdy powinien z nich skorzystać.

    OdpowiedzUsuń
  2. warto się zainteresować ziołami i naturalnymi suplementami, mi w zimie pomaga sok z buraka Terranova, sok z pigwy oraz imbir

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej to zapobiegać, a nie zwalczać i tłumić, ale jak już, to polecam zrobić syrop z cebuli, czosnku i cukru. Proszę mi uwierzyć, że gdyby to było możliwe to wsadziłbym tam również garść pajęczyn.

    OdpowiedzUsuń
  4. Macie jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na przeziębienie? Chętnie je przeczytam!

    OdpowiedzUsuń
  5. Wielkie dzięki za te rady. Niestety często jestem przeziębiony, ale teraz wiem co robić.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super wpis. Bardzo pomocne informacji i wskazówki. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy wpis. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatne porady! Na pewno z nich skorzystam, kiedy będę w potrzebie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli chodzi o przeziębienia to widzę że tutaj jest wiele ciekawych informacji. Na pewno przydatnych z których pewnie nie raz skorzystam. Wielkie dzięki. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Artykuł i zawarte w nim informacje są bardzo przydatne

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetnie się czyta twoje wpisy

    OdpowiedzUsuń
  12. Moim nr 1 jesienią i zimą w walce z przeziębieniem jest miód i czosnek :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Oczywiście bardzo dużo pić, również herbat ziołowych. Poza tym warto robić inhalację, np. przy pomocy https://helpmedi.com.pl/produkt/nebucare-zestaw-do-nebulizacji-niemowlat-i-dzieci/ - zwłaszcza jest to opcja dobra dla dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  14. mi pomaga chodzenie do sauny, odkąd robię to regularnie to kompletnie nie łapię żadnych gryp ani przeziębień :D miło tak się wygrzać, potem wziąć gorący prysznic (do zimnego nie mam przekonania), ubrać się w cieplutki szlafrok damski wafel, a potem dalej odpoczywać :)

    OdpowiedzUsuń
  15. najlepiej jest po prostu zapobiegać przeziębieniom :D ja cały rok noszę maski antysmogowe, które chronią nie tylko przez zawieszonym pyłem, ale także przed zarazkami. dzięki temu nie choruję :)

    OdpowiedzUsuń
  16. świetne pomysły. ja również jestem zdania że lepiej zapobiegać niż leczyć, no ale czasami się nie da :) dziś czytałam na https://niezalezna.pl że covid będzie już traktowany jak każda inna choroba, i kończą się darmowe rehabilitacje np na oddziale neurologicznym, czy pneumonologicznym. Eh ja sama od 4 miesięcy bujam sięz zapaleniem ucha po covidzie ;(

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo pomocny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  18. Przy każdym niepokojącym objawie nie należy zwlekać i jak najszybciej powinniśmy udać się do specjalisty który nas zbada i postawi diagnoze.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo podoba mi się ten tekst. Jest bardzo wartościowy.

    OdpowiedzUsuń
  20. Lubię tu zaglądać, fajne wpisy.

    OdpowiedzUsuń
  21. Miałam ostatnio walkę z wirusem. Udało mi się go zwalczyć właśnie domowymi sposobami. Nie mogłam wychodzić z domu, dlatego kupiłam wszystkie artykuły spożywcze w supermarkecie online z szybka dostawą.

    OdpowiedzUsuń
  22. Rady trafne, idealne na rozpoczynający się czas jesienny.

    OdpowiedzUsuń
  23. Podczas przeglądania opcji na badania medyczne w Poznaniu, natrafiłem na stronę, która wygląda na obiecującą. Mają tam zarówno tomografię komputerową, jak i rezonans magnetyczny - wszystko, co potrzeba do kompleksowej diagnostyki. Co więcej, ich ceny wydają się być w porządku, więc nie trzeba będzie przepłacać za badania. Z tego, co widzę, oferują też usługi usg. Wydaje się być to dogodne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują badań medycznych w Poznaniu.

    OdpowiedzUsuń