08 października 2016

O konopi słów kilka, czyli historia i zastosowania praktyczne.

O konopi słów kilka, czyli historia i zastosowania praktyczne.


Autor: Adam Klasiak


Pierwsze wzmianki o konopiach pochodzą ze starożytnych Chin sprzed około 8000 lat. Uprawa konopi wskazywała na jej użyteczność i łatwość hodowli. Pierwsze w świecie zachodnim opisanie używania konopi w warsztatach lnu pojawiło się w starożytnej Scythii.


Opis ten został poparty odkryciem nasion konopi w Tracremino ok. 800 lat przed naszą erą. Z czasem w różnych zakątkach świata pojawiało się coraz więcej udokumentowanych znalezisk wyrobów zastosowań i upraw konopi. Przez wiele wieków konopie były bardzo popularnymi roślinami uprawnymi, które znajdowały zastosowanie w wielu dziedzinach. Konopie były wykorzystywane w całości - pędy, kwiaty, liście, owoce, z których wytwarzano różne rzeczy w zależności od miejsca i czasu. Powszechne było wyrabianie konopnych tkanin, lin, żagli, papieru, izolacji w budownictwie. Plusem upraw konopi jest szybki wzrost roślin i niskie wymagania klimatyczne, a więc łatwość uprawy konopi przemysłowych. Plusem jest też duża trwałość i wydajność produktów z włókien konopnych. Przez wieki konopie były także używane jako źródło pożywienia oraz środki lecznicze, ponieważ produkty spożywcze z konopi (np.: olej konopny) faktycznie zawierają wiele środków odżywczych i witamin. Z oleju konopnego produkowano także biopaliwa.

Upadek 'przydatności' konopi przypada na wiek XX, choć słowo upadek raczej słabo pasuje do kontekstu, ponieważ wynikiem celowych, niestety skutecznych działań. Konopie po wielu latach chwały stanęły na drodze prywatnym interesom potentata branży drzewno-papierniczej. Wyglądało to na starcie zdrowego rozsądku i żelaznej logiki z prywatnym interesem o dużych wpływach. Mimo swoich niepodważalnych walorów ekologicznych i wydajnościowych konopie tę walkę przegrały i finalnie doprowadzono do jej delegalizacji, a jej szerokie zastosowania odeszły w cień. Konopie siewne (Cannabis sativa) są dalej w użytku, jednak jej popularność znacznie spadła. Istnieją sklepy (konopne farmacje), także w Polsce, w których można dostać produkty spożywcze oraz dermokosmetyczne z konopi siewnej. Oznacza to, że mit o konopiach przemysłowych, który pokutował przez wiele lat w końcu stracił na sile. Nie można jeszcze powiedzieć, że konopie wróciły do łask, ale zyskują regularnie na popularności, a to dobrze, ponieważ cannabis sativa to roślina o wielu zastosowaniach medycznych i przemysłowych. W kolejnym artykule postaram się dokładniej przedstawić działanie produktów leczniczych z konopi.


Artykuł powstał we współpracy z firmą http://carun.pl

Autorem tekstu jest: Maciej Iwanczewski

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń