06 listopada 2016

Shatavari – poteżne zioło leczące kobiety

Shatavari – poteżne zioło leczące kobiety


Autor: Anetta Konstantowska


Shatavari to dziko rosnący szparag używany od wieków, aby wspomagać zdrowie kobiet. Działa tonizująco i odmładzająco na żeńskie organy rozrodcze. Jest głównym ajurwedyjskim lekiem odmładzającym dla kobiet.


Według literatury ajurwedyjskiej reguluje cykl miesięczny, wzmacnia owulację, stabilizuje poziom żeńskich hormonów oraz wspomaga funkcjonowanie tarczycy. Łagodzi także zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS oraz zmienność nastrojów w różnych fazach cyklu. Odżywia komórki jajowe i zwiększa płodność.

Podobnie ashwagandha działa odmładzająco na mężczyzn, jednak oba zioła częściowo działają na obie płcie. Shatavari korzystnie działa na układ rozrodczy oraz krew. Może być przygotowywany w postaci wywaru mlecznego z dodatkiem masła ghee, nierafinowanego cukru, miodu i pieprzu pippali.

Shatavari jest skutecznym środkiem łagodzącym w wypadku wysuszenia i stanów zapalnych błon śluzowych, płuc, żołądka, nerek i narządów płciowych, dlatego jest też wskazany w przypadku wrzodów. Uśmierza pragnienie i nadaje się do leczenia przewlekłej biegunki i dyzenterii.

Stosowany zewnętrznie jest skutecznym środkiem zmiękczającym zesztywniałe stawy i szyję oraz skurcze mięśni. Łagodzi i uspokaja doszę wata.

Zwiększa ilość mleka i nasienia oraz odżywia błony śluzowe. Odżywia i oczyszcza krew oraz żeńskie organy rozrodcze. Jest wskazany w przypadku menopauzy lub u kobiet po histerektomii, ponieważ dostarcza wielu hormonów żeńskich. Ma cechy sattwiczne, wzmaga miłość i oddanie. Korzenie szparagów występujące na Zachodzie mają podobne właściwości, lecz w większym stopniu działają moczopędnie.

Trzy gramy proszku tego zioła można przyjmować ze szklanką ciepłego mleka posłodzonego nierafinowanym cukrem. Korzystnie działa na układy: krążenia, rozrodczy, oddechowy i trawienny.

Działanie shatavari: tonizujące (ogólne – na nerwy i układ rozrodczy), odżywcze, odmładzające, łagodzące.

Shatavari jest zalecane przy:

- osłabieniu żeńskich narządów

- ogólnej niewydolności seksualnej

- bezpłodności, impotencji

- menopauzie

- biegunce

- dyzenterii

- wrzodach żołądka

- nadkwaśności

- odwodnieniu

- kaszlu

- podczas okresu rekonwalescencji

- opryszczce

- upławach

Shatavari można przyjmować w całym cyklu miesięcznym oraz w czasie menopauzy.

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.


więcej informacji na ten temat na:

www.zielonysklep.com

www.a-ajurweda.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz