06 listopada 2016

Zioła i infekcje pasożytnicze - ziołolecznictwo, medycyna niekonwencjonalna

Zioła i infekcje pasożytnicze - ziołolecznictwo, medycyna niekonwencjonalna


Autor: Anetta Konstantowska


Jedną z przyczyn występowania infekcji pasożytniczych jest niestrawiony pokarm, który blokuje drogi pokarmowe, stając się w końcu pożywką dla pasożytów. Zioła, które pomagają zniszczyć i usunąć pasożyty, klasyfikowane są jako zioła czerwiogubn


Infekcje pasożytnicze leczy się za pomocą terapii oczyszczającej z toksyn, gdyż terapie tonizujące podtrzymują jedynie zakażenia.

Zioła, które pomagają zniszczyć i usunąć pasożyty, klasyfikowane są jako zioła czerwiogubne. W ajurwedzie tym pojęciem obejmuje się wszystkie infekcje pasożytnicze, bakteryjne, grzybicze i drożdżakowe. Zioła czerwiogubne są skuteczne w leczeniu powyższych chorób, a ponadto stosuje się je przy rozległych infekcjach drożdżakami candida albicans oraz związanych z nimi alergiach pokarmowych.

Ajurweda diagnozuje zakażenie pasożytami na podstawie nasilenia doszy, przez którą one się objawiają. Pasożyty typu kapha znajdują się przede wszystkim w śluzie lub flegmie, pasożyty typu pitta – we krwi, a pasożyty typu wata – w kale. Należy ostrożnie leczyć zarówno nasiloną doszę, jak również określony rodzaj pasożytów.

Działanie antypasożytnicze mają przede wszystkim zioła o smaku ostrym lub gorzkim, jednakże jest to często kwestia specjalnej potencji rośliny niż właściwości energetycznych. Należy zachować ostrożność, jeśli stosujemy gorące i ostre zioła czerwiogubne u osób typu pitta lub zimne, gorzkie zioła u osób typu wata.

Najważniejsze zioła antypasożytnicze to: ajwan, asafetyda, pieprz kajeński, goździki, czosnek, gorzknik, mięta, granat, jesion kolczasty, nasiona dyni (skuteczne przede wszystkim w zwalczaniu tasiemca), tymianek, bylica, piołun.

Jeśli chodzi o właściwości lecznicze granatu, to pomaga on zwalczyć chroniczne biegunki, pasożyty (tasiemce) i zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Mango już od wieków było stosowane w ajurwedzie do leczenia pasożytów przewodu pokarmowego, biegunki i chronicznej dyzenterii.

Papaja to owoc, który stosuje się w ajurwedzie na różne schorzenia, m.in. na niestrawność, hemoroidy, chroniczną biegunkę oraz pasożyty przewodu pokarmowego. Dojrzała papaja spożywana codziennie jest doskonałym sposobem na zlikwidowanie chronicznych zaparć u wata. Nasiona i mleczny sok z niedojrzałej papai jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się pasożytów (nicieni) u dzieci.

Asafetyda ogranicza oraz hamuje rozrost pasożytów w jelicie grubym.

Należy pamiętać, że robaki i pasożyty często są przyczyną ostrych stanów chorobowych, które powinien leczyć wykwalifikowany praktyk.

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.


po więcej informacji zapraszamy na

www.a-ajurweda.pl oraz www.zielonysklep.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Mieszanki ziołowe stają się ostatnio coraz bardziej popularne jako alternatywa dla lekarstw z apteki. Dzięki nim można wyleczyć wiele dolegliwości. Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić naturalne wyciągi roślinne? Odwiedź sklep zielarski Kredens Ziołowy, który od 2015 roku tworzy naturalne mieszanki ziołowe oraz suplementy diety. Nie czekaj, tylko jeszcze dziś zamów zioła, które zakończą Twoje problemy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Istnieje wiele naturalnych sposobów na dbanie o właściwe funkcjonowanie organizmu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

    OdpowiedzUsuń