27 marca 2018

Implanty zębów

Implanty zębów


Autor: Anna Rosłaniec


Jak to możliwe, że implanty zębów integrują się z kośćmi? Dlaczego wykorzystuje się w tym celu tytan, a nie inne metale? Kto wynalazł implanty w formie w jakiej je znamy?


Jako metoda protezowania implanty zębów wykorzystywano już w starożytności. Implantacja przeprowadzana była z wykorzystaniem muszelek, kości zwierzęcych, metali szlachetnych, a w starożytnym Egipcie nawet drewna. Zabiegi kończyły się różnie, w każdym razie zachowane ślady świadczą o tym, że przynajmniej część pacjentów wychodziła z zabiegu implantacji obronną ręką i nowymi, wszczepionymi zębami.


Prawdziwy rozwój implantologii stomatologicznej stał się jednak możliwy dopiero w drugiej połowie XX wieku, a to dzięki odkryciu tytanu.


Jak do tego doszło i dlaczego tytanowe implanty zębów są lepsze od innych wszczepów?
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku szwedzki profesor Ingvar Branemark przeprowadzał kompleksowe badania nad procesami gojenia się ran i mikrokrążeniem w tkankach kostnych. Robił różne eksperymenty, w których istotę teraz wnikać nie będziemy. Przebieg procesów biologicznych obserwował przy pomocy urządzeń umieszczanych w kości. Pewnego razu zastosował urządzenia wykonane z tytanu.

Co się okazało?

Kość niemal natychmiastowo (w każdym razie bardzo szybko jak na tkanki kostne) przylgnęła do powierzchni metalu i to bez żadnych skutków ubocznych. Czy w tym momencie profesor wykrzyknął "Eureka!" nie wiadomo, w każdym razie skupił się przez pewien czas na badaniu tego procesu, nazwał go osteointegracją i... tak się to wszystko zaczęło.

Dzięki Ingvarowi Branemarkowi powstały implanty zębów w formie w jakiej je dzisiaj znamy.


Implanty zębów są dziś w równym stopniu wynalazkiem medycyny, fizyki i biofizyki
W eksperymentach z tytanowymi wszczepami badano przede wszystkim proces osteointegracji. Na tej podstawie stwierdzono, że implanty stomatologiczne obrastają kością w procesie łączenia tkanki z tlenkami obecnymi na powierzchni implantów. Zauważono też, że efektywność implantacji podnosi biokompatybilność tytanu. Biokompatybilność oznacza, że tytanowe implanty stomatologiczne są obojętne dla naszych organizmów tj. nie wywołują żadnych szczególnych reakcji.
Obrazowo można ująć to tak: organizm postrzega implanty jako coś, co może stać się jego częścią bez żadnego uszczerbku dla zdrowia, z drugiej zaś strony nie reaguje jakąś szczególnie pozytywną nadaktywnością. Implanty stomatologiczne stają się niemal integralną częścią kości.
To wychodzi nam tylko na zdrowie.


Implanty zębów Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

20 komentarzy:

  1. Lubię blogi o takiej tematyce. Bardzo podobają mi się tematy które są tutaj poruszane. Jestem pod wrażeniem. Super.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba dbać o swoje zęby, gdyż implanty to już poważny temat! Używanie odpowiednich past do zębów oraz innych produktów z pewnością nie zaszkodzi, a wręcz pomoże!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dużo ciekawych informacji na temat implantów. Artykuł ten wiele wyjaśnia i opisuje jak działają i jak się integrują z kością implanty. Świetnie się czytało ten wpis, oby takich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe spostrzeżenia. Implanty na pewno cieszą się sporą popularnością. Ciężko w takich rozwiązaniach znaleźć jakiekolwiek wady

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno bedzie się to jeszcze bardziej rozwijać i być może za kilka lat będą tańszym rozwiązaniem, bo cena niestety często jest wysoka.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zawsze sprawdzam jakie szkolenia odbył dany lekarz z tego co wykonuje. Studia to jedno ale specjalistyczne szkolenia to duży plus

    OdpowiedzUsuń
  7. Super, że i w stomatologii mamy taki postęp. Takie gabinety jak implanty zębowe Lublin są bardzo przydatne, a wstawienie implantu czy implantów to czasami jedyne wyjście. Ładne zęby to ładny uśmiech.

    OdpowiedzUsuń
  8. Implanty to zdecydowanie największe osiągnięcie w dziedzinie stomatologii/

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam 2 ubytki i chciałabym mieć implanty. Na razie muszę do końca wyleczyć stałe zęby i wtedy się zabiorę za ten temat. Będzie w koncu piękny uśmiech

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo mocno zastanawiam się nad implantem zębów. Niestety boję się bólu :( Czy może Pani polecić jakiegoś sprawdzonego implantologa z Wrocławia?

    OdpowiedzUsuń
  11. Tu nie ma co się zastanawiać. Implanty są najlepszym rozwiązaniem, jednak wiadomo, że też nie najtańszym. Na zębach jednak nie ma co oszczędzać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Monika14:12

    Też uważam, że implant zęba, to najlepsze z możliwych rozwiązań. Wszelkiego rodzaju koronki, mostki itd nie są tak komfortowe jak implant, no i nie wytrzymają tak długo. A porządny implant może wytrzymać do końca życia. Ja robiłem sobie implant w klinice stomatologicznej Medykus, w Warszawie na Mokotowie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ostatnio cieszę się sporą popularnością implanty ALL-ON-4. generalnie można wyjść z nowymi zębami w 1 dzień.

    OdpowiedzUsuń
  14. Implanty są świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach

    OdpowiedzUsuń
  15. Cenne informacje. Implanty to rozwiązanie warte uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  16. Stomatologia tak poszła do przodu, że uzupełnienie braków w uzębieniu to teraz absolutnie żaden problem. Jeśli chodzi o implanty to w https://www.dentystagdynia.pl/ można między innymi z takich usług skorzystać. Doświadczenie, nowoczesny sprzęt i metody to argumenty, żeby właśnie do tego gabinetu się udać.

    OdpowiedzUsuń
  17. Zuza21:13

    Medycyna idzie naprawdę do przodu, mnie bardzo cieszy to, że można wszczepiać implanty radzyń podlaski i służą one jak prawdziwe zęby. Tyle że nie bolą i nie trzeba ich leczyć. Drogie rozwiązanie ale na pewno godne uwagi jeśli ma się braki w uzębieniu.

    OdpowiedzUsuń