02 marca 2019

Pokrzywka bardzo popularnym schorzeniem skóry

Pokrzywka bardzo popularnym schorzeniem skóry


Autor: waclaw warecki


Zgodnie z wszelkimi wytycznymi specjalistów zajmujących się medycyną estetyczną, prawie co czwarty człowiek na Ziemi cierpi, albo cierpiał, na wysypkę o podłożu uczuleniowym. Takie schorzenie nosi miano pokrzywki.


Przeważnie pojawia się ona u dzieci lecz spotykana jest także u dorosłych. Pokrzywka nie przynależy do przypadłości wyjątkowo ciężkich i nie będzie wymagała nadzwyczaj karkołomnego kurowania. Z reguły mija po upływie około jednej doby. Przypadłość ta jest jednakże wybitnie męcząca. Zmiany na powierzchni skóry pojawiające się w trakcie ataku pokrzywki prawie w każdym przypadku swędzą. W następstwie dość często dochodzi do zadrapań zaatakowanych miejsc, a to z kolei wzmaga stan zapalny.

Skutecznym sposobem walki z pokrzywką będzie użycie preparatów na bazie cynku. Pokrzywka czasami może być także kurowana poprzez aplikację leków hamujących produkcję histaminy przez komórki skóry. Od czasu do czasu można zastosować też specyfiki na uspokojenie, zwłaszcza u dzieci.

Jako choroba pokrzywka dzielona jest na dwie kategorie: pokrzywkę alergiczną oraz idiopatyczną. Pokrzywka idiopatyczna jest wariantem tego schorzenia, którego pochodzenia nie da się wyjaśnić. Pokrzywka alergiczna natomiast pojawia się w następstwie kontaktu z substancją uczulającą. Wyżej wymienione typy dolegliwości różnią się nie tylko przyczyną, ale też objawami i szybkością ich następowania. Objawy pokrzywki alergicznej ujawniają się zazwyczaj po dłuższym czasie od kontaktu z materiałem uczulającym i są bardzo wyraźne. Pokrzywka idiopatyczna z kolei ma w większości wypadków niezmiernie subtelny i szybki przebieg.

Jeśli objawy charakterystyczne dla pokrzywki będą utrzymywać się długi czas, sugerowany jest kontakt z lekarzem rodzinnym, który może skierować na konsultacje z dermatologiem lub alergologiem. Będzie to miało ogromne znaczenie w przypadku pojawienia się pokrzywki u dzieci do pierwszego roku życia, ze względu na ich nie w pełni wykształcony system immunologiczny.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz