Stawy
Autorem artykułu jest Patii
To dzięki stawom możemy sie ruszać. Chodzenie i pływanie, jazda rowerem, pochylanie i prostowanie nie byłoby możliwe bez tego skomplikowanego systemu połączeń pomiędzy kośćmi.
Nie zauważamy ich istnienia. Dopiero gdy coś zaczyna się dziać, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo czułym są instrumentem. Warto o nie dbać, bo często nawet błahe z pozoru urazy takie jak stłuczenie kolana, mogą stać się przyczyną poważniejszych komplikacji. Może to być np. pourazowy stan zapalny. Objawia się silnym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Nie należy go lekceważyć, bo w wyniku zaniedbanego zapalenia może dojść do ograniczenia ruchomości stawu a tym samym, jeśli rzecz dotyczy np. kolana - trudności w poruszaniu się. Potem już pozostanie nam usztywnienie, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a w skrajnych przypadkach nawet antybiotyki. Ale o tym decyduje już lekarz. Jeśli scenariusz okaże się tak pesymistyczny, to aby powrócić do formy, wskazana jest rehabilitacja. Dlatego każdy uraz stawu, jeśli towarzyszy mu utrzymujący się przez kilka dni ból, warto skonsultować z lekarzem.
Skręcenia
Prawie każdy z nas skręcił sobie kiedyś nogę. Żeby do tego doszło, wystarczy nawet niefortunne stąpnięcie na nierównej drodze. Podwinięcie nogi może spowodować rozciągnięcie lub naderwanie torebki stawowej i łączących kości wiązadeł. Nagły ból i obrzęk w okolicy stawu powodują, że skręcenia nie można przeoczyć. Jeśli do niego dojdzie, jak najszybciej zabezpiecz chore miejsce, owijając bandażem elastycznym.
Zwichnięcia
Skutkami poważniejszych urazów są zwichnięcia. Najczęściej dochodzi do nich, gdy "wypadkowi" towarzyszy silne szarpnięcie lub skręcenie. W takiej sytuacji następuje nie tylko rozerwanie torebki stawowej i wiązadeł, ale także przemieszczenie sąsiadujących kości i wyparcie ich z naturalnej pozycji. Zwichnięcia nie należy bagatelizować. Specjaliści mówią, że czasami jest ono bardziej niebezpieczne niż złamanie kości.
Aby zmniejszyć ryzyko urazów stawów powinniśmy nosić wygodne buty, zapewniające stawom stabilność i komfort chodzenia. Przed wyjazdem na narty zadbajmy o ogólną kondycję i wzmocnijmy mięśnie nóg, a jeżdżąc na deskorolce czy rolkach, zawsze trzeba pamiętać o ochraniaczach na łokcie i kolana. A przed każdą ciężką pracą fizyczną zróbmy rozgrzewkę, taką jak przed wysiłkiem związanym ze sportem.
Źródło: Moda na Zdrowie, J. Rafalski, Stawy w ekstremalnych sytuacjach, nr. 10 październik 2007
---http://patii-mykobiety.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Oby jak najdłużej mieć stawy w dobrej formie. A jak wygląda leczenie nadgarstka, kciuka? Zobaczcie jakie kroki należy podjąć w sytuacji stwierdzenia zespołu de Quervaina https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/zespol-de-quervaina/.
OdpowiedzUsuń