01 grudnia 2018

Chemioterapia – jedna ze skuteczniejszych metod walki z rakiem

Chemioterapia – jedna ze skuteczniejszych metod walki z rakiem


Autor: Tomasz Galicki


Chemioterapia jest uważana za jedną z bardziej skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych. Niestety, jej skutki uboczne są często trudne do zniesienia i to nie powinno dziwić.


Poza tym, leki podawane podczas chemioterapii niszczą nie tylko chore komórki, ale również te zdrowe. Powodem, dla których chorzy przez nią przechodzą, jest bardzo silna motywacja wyleczenia raka. A aby walczyć z rakiem trzeba próbować wszelkich metod. Poniżej przedstawię skutki uboczne.

Chemioterapia – skutki

Leki używane podczas chemioterapii niszczą komórki włosów, te, które znajdują się w jamie ustnej, w układzie pokarmowym, a także w szpiku kostnym. To, jak silne będą skutki uboczne, zależy od tego, jaki rodzaj lekarstw się przyjmuje, jak zaawansowany jest postęp choroby, a także od tego, w jaki sposób organizm się broni. Skutki uboczne mogą być i ostre, i łagodne. Przede wszystkim pojawiają się mdłości i wymioty, nudności, biegunka, owrzodzenie jamy ustnej, zmiany smaku, przewlekłe zmęczenie i inne.

Spada również produkcja komórek krwi. Zmniejsza się ilość czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Są one produkowane w szpiku kostnym. Dochodzi do supresji, czyli wpływu chemioterapii na możliwość tworzenia odpowiedniej liczby komórek przez szpik. Mamy wtedy do czynienia z mielosupresją.

Kolejnym skutkiem ubocznym jest niedokrwistość. Dochodzi wtedy do zahamowania funkcji szpiku, która wpływa na redukowanie czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. I to właśnie owa anemia sprawia, że chory czuje się zmęczony. Powinna być leczona. Leczenie to polega na podaniu czynnika wzrostu. Erytropoetyna jest hormonem, który zwiększa produkcję czerwonych komórek krwi.

Jednym ze skutków ubocznych chemioterapii jest również neutropenia, z którą mamy do czynienia wtedy, gdy zahamowanie funkcji szpiku kostnego wpływa na neutrofile, czyli podstawowy rodzaj komórek białych krwi. Ich zbyt mała ilość może sprawić, że w organizmie rozwinie poważna choroba lub, w skrajnych przypadkach, śmiertelna choroba wymagająca hospitalizacji i antybiotyków. Objawami tych infekcji jest wysoka gorączka, przeziębienie, wysypka, biegunka i ból w okolicach rany.

Należy też zwrócić uwagę na małopłytkowość. Pojawia się wtedy, gdy następuje obniżenie ilości liczby płytek krwi we krwi. Mamy wtedy do czynienia z trombocytopenią. W takich sytuacjach organizm szczególnie narażony jest na wszelkie fizyczne bodźce zewnętrzne, ponieważ szybko pojawiają się rany i siniaki. Może się również pojawić nadmierne krwawienie z ran, z nosa, z dziąseł.

Uszkodzeniu ulegają również włosy. Wypadają nie tylko włosy na głowie, ale również brwi, włosy z ramion, z nóg. Mogą wypaść całkowicie lub tylko się osłabić. Efekty te pojawiają się zwykle niedługo po rozpoczęciu terapii. Jest to jednak efekt tymczasowy, ponieważ po zakończeniu leczenia włosy odrastają i powracają do poprzedniego wyglądu.

To tylko niektóre skutki uboczne spowodowane chemioterapią. Jest ich więcej, ale o tym następnym razem.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz