06 stycznia 2019

Zwykła alergia czy atopowe zapalenie skóry?

Zwykła alergia czy atopowe zapalenie skóry?


Autor: Pierwiastka


Ostatnimi czasy coraz więcej osób jest podatnych na różnego rodzaju alergie. Nie zawsze są one groźne, często wystarczy jedynie bardziej dbać o siebie.


Przyczyn alergii może być wiele – złe odżywianie, czynniki środowiskowe, osłabienie organizmu czy czynniki genetyczne. Bez względu na to, jakie są przyczyny – należy skontaktować się z alergologiem, który zleci dalsze leczenie.

Jedną z przyczyn pojawiania się wysypki, podrażnienia, zaczerwienienia i suchości skóry jest atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu genetycznym, związana ze złą reakcją organizmu na niektóre alergeny, takie jak niektóre kosmetyki, sierść zwierząt, czy pokarmy – jaja, białka lub różnego rodzaju owoce czy orzechy. Oczywiście można je leczyć. Najskuteczniejszą metodą jest odnalezienie uczulającego alergenu i wyeliminowanie go ze styczności z chorym. Czasem próbuje się także odczulania, polegającego na stopniowym dawkowaniu uczulającego alergenu i stopniowym zwiększaniu dawki. Jest to jednak dość ryzykowne i musi być wykonywane pod okiem alergologa.

Aby była mowa o tzw. AZS, muszą być spełnione trzy z czterech kryteriów – musi pojawiać się świąd, uczulenie musi mieć swoje stałe miejsce występowania, pojawiać się regularnie i przewlekle, a także w rodzinie musi występować atopia. Dodatkowo, jest również kilka innych kryteriów, które mogą oznaczać tę chorobę. Są to na przykład suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe, natychmiastowe odczyny skórne czy nietolerancja wełny. Są one jednak mniej istotne.

Atopowe zapalenie skóry pojawia się przez wiele lat z przerwami, na przykład uzależnionymi od pór roku. Czasem nasilają się bardziej, a czasem mniej. Niektórzy uważają również, że jest to choroba psychosomatyczna, co oznacza, że na pojawienie się choroby mają wpływ czynniki emocjonalne, takie jak depresja, przewlekły stres czy gniew. Nie da się tego jednak jednoznacznie ocenić, ale nie ulega wątpliwości, że układ nerwowy ma wpływ na odpowiednie czynności organizmu człowieka.


Przeczytaj też inne porady dla rodziców.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. u mojego dziecka jest azs, ale stosujemy emolienty, bo dobrze natłuszczają i dają uczucie miękkości. Ja używam exomegi control i od kiedy smarujemy tym to synek ma o wiele mniej podrażnień. ważne też żeby myć emolientami, bo jak się myje tylko mydłem to niweluje całe działanie emolientów,

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy20:29

    fajnie, że o tym piszesz, bo to bardzo ważne, aby używać nie tylko emolientu do kąpieli , ale i do smarowania. u nas w domu korzystamy też z produktów tej marki. 95% naturalnych składników , trzeba stosować tylko raz dziennie i to sterylne opakowanie - mozna rzec same plusy

    OdpowiedzUsuń