06 lutego 2021

Czym są siłownie zewnętrzne?

Siłownie zewnętrzne są urządzeniami służącymi do wykonywania ćwiczeń fizycznych, które znajdują się na zewnątrz. Jest to najogólniejsza definicja zewnętrznych urządzeń fitness. Tego typu urządzenia w pełni charakteryzuje jednak pełniejsza definicja.

Siłownia zewnętrzna

Dnia 10.06.2015 roku została opublikowana norma PN-EN 16630:2015, która dotyczy tylko i wyłącznie tematu siłowni zewnętrznych. Jest to pierwsza tego typu norma w Polsce, która odpowiada europejskim przepisom.  Norma ta określa siłownie zewnętrzne jako miejsca propagowania ćwiczeń i zdrowego trybu życia. Określa zasady konstrukcji urządzeń, miejsc montażu czy sposobu użytkowania.

Przed opublikowaniem ww. normy, ze względu na brak przepisów, często posługiwano się normą PN-EN 1176 2009, która dotyczy placów zabaw. Nowe przepisy wyraźnie rozdzielają pojęcia siłowni zewnętrznych i placów zabaw, co przekłada się na sposób użytkowania jak i bezpieczeństwo. Publiczne place zabaw są przeznaczone dla dzieci powyżej 3 roku życia. Trudno wyobrazić sobie by 3 letnie dziecko korzystało z urządzeń fitness. Nowa norma określa, że zewnętrzne siłownie są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 14 roku życia lub powyżej 140cm wzrostu.  Określa również, ze jeśli zewnętrzne urządzenia fitness znajdują się na terenie placu zabaw powinny być od niego odgrodzone. Ma to na celu zabezpieczenie siłowni przed użytkowaniem przez dzieci i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadków.

Zewnętrzne urządzenia fitness muszą być stale przytwierdzone do podłoża w fundamencie betonowym. Ma to an celu zapewnienie odpowiedniej stabilizacji urządzeń i odpowiedniego komfortu wykonywania ćwiczeń przez użytkowników. Uniemożliwia to również kradzież urządzeń oraz minimalizuje ryzyko uszkodzeń wskutek wandalizmu. W związku z wystawieniem na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych siłownie zewnętrzne powinny być wykonane z odpowiednio odpornych materiałów. 

Publiczne siłownie fitness są ogólnodostępne, mogą z nich korzystać osoby niedoświadczone i nieobeznane ze sprzętem siłowni oraz bez żadnego nadzoru. Dlatego każde urządzenie fitness powinno posiadać czytelną instrukcję użytkowania zarówno w formie tekstowej jak i graficznej.

Norma określa również bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące produkcji sprzętu przeznaczonego na siłownie "pod chmurką". Wszystkie zapisy normy PN-EN 16630:2015 dokładnie definiują  jak powinna być wykonana w pełni bezpieczna i praktyczna siłownia zewnętrzna.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

9 komentarzy:

  1. u mnie nie ma takich siłowni, ale na szczęście mam sprzęt ,,domowy". Można ćwiczyć w domu na macie, biegać w parku, mamy też nowe rowery dla dzieci żeby maluchy mogły się wyszaleć

    OdpowiedzUsuń
  2. Ruch jest wskazany w każdym wieku. Im więcej będziemy się ruszać tym w lepszej formie pozostaniemy na dłużej. Jeśli nie w domu to warto wychodzić i ćwiczyć na takich właśnie siłowniach zewnętrznych.

    OdpowiedzUsuń
  3. moim zdaniem to świetna sprawa :) teraz takie siłownie powstają w parkach, czy przy osiedlach. wiele ośrodków oferujących noclegi z basenem też rozszerza swoją ofertę i buduje siłownie zewnętrzne

    OdpowiedzUsuń
  4. My mamy siłownię zewnętrzną koło domu. Często na nią chodzę, poza tym biegam :) Od jakiegoś czasu wcinam więcej białka - https://fitrepublic.pl/bialko-na-odchudzanie-jakie-wybrac-i-czy-warto-je-stosowac-na-redukcji/ i waga ładnie spada. Zawsze myślałam, ze białko jest na masę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Same ciekawe pomysły, warto coś spróbować u siebie w domu.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja się nie mogłam przekonać do siłowni, ani standardowych ani zewnętrznych, choć lubię spędzać czas na świeżym powietrzu. prędzej poszłabym na lekcję gry w golfa albo na jazdę konną niż na podnoszenie ciężarów czy na bieżnię ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. ja się nie polubiłam z tymi siłowniami, urządzenia są dziwne, niedopasowane, do tego zimą się ich nie da wykorzystać. wolę w ciepłej sali trenować pole dance :D wystarczy wygodny strój i dobra kondycja, jakby nie patrzeć ćwiczenia całoroczne ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. warto zaznaczyć że firmy zajmujące się projektowaniem terenów zielonych mogą zadbać także o takie siłownie, place zabaw dla dzieci, czy też o np. budowę fontanny. w parku czy innej miejskiej przestrzeni zielonej powinno być miejsce dla każdego, nie tylko do odpoczynku, ale także do aktywnego spędzania czasu :D

    OdpowiedzUsuń
  9. warto zaznaczyć, że ćwiczenia w plenerze mogą być połączeniem treningu i dobrej zabawy :D jak mamy trampolinowy park, tor do jazdy na wrotkach czy halfpipe dla desek i BMX to możemy uprawiać różne dyscypliny, wzmacniać ciało, a jednocześnie nie nudzić się na treningu :D

    OdpowiedzUsuń