05 listopada 2016

Przyprawy leczące ból

Przyprawy leczące ból


Autor: Alan Kyne Perry


Czasem cierpimy na wszelkiego rodzaju bóle – głowy, stawów, pleców, zęba czy mięśni, a następnie mamy wrażenie, że zachodzą w naszych ciałach procesy zapalne. Nie jest to przyjemna seria doświadczeń i czasem ból bywa ciężki do zniesienia.


Często wówczas ludzie uciekają się do stosowania popularnych środków przeciwbólowych, które można nabyć bez recepty. Ibuprofen, aspiryna i inne medykamenty mogą prowadzić przy częstym stosowaniu do rozstroju żołądka lub innych poważniejszych skutków ubocznych.

Istnieją naturalne alternatywy, które pomagają kontrolować przewlekle bóle czy zapalenia. Najbardziej skuteczne przeciwbólowe, naturalne związki znajdują się w chmielu, kurkumie, białej wierzbie, imbirze, mięcie, rozmarynie czy gorczycy.

Chmiel – gorzki dodatek piwa zawiera alfa kwasy, hamując związki, znajdujące się na szlaku bólu w naszych ciałach. Chmiel można spożywać również w formie herbaty, jednak ze względu na wyjątkowo gorzki smak, większość osób potrzebuje ją osłodzić, np. stewią.

Kurkuma zawiera kurkuminę – silny inhibitor Cox-2 – który polepsza reakcję organizmu na stany zapalne, a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Kurkuma zmniejsza stany zapalne i redukuje związane z nimi bóle poprzez obniżanie poziomu histaminy oraz stymulację nadnercza do produkcji większej ilości kortyzonu – naturalnego środka przeciwbólowego. Najlepiej stosować ją w żywności dodając curry lub kurkumę do dań obiadowych, a kiedy ból jest wyjątkowo mocny można uciekać się do łykania kapsułek. Najskuteczniejsza dawka to 400 do 800 mg.

Wierzba biała zawiera salicyny, które były stosowane do syntezy w kwas acetylosalicylowy – popularny środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dzisiaj znamy je po prostu pod nazwą aspiryna. Badania wykazują, że wierzba biała wyjątkowo skutecznie łagodzi dolegliwości związane z zespołem cieśni nadgarstka.

Imbir zawiera gingerole oraz inne związki o silnej aktywności przeciwutleniającej. Był wykorzystywany przez wiele wieków w Ajuwerdzie (system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności), jak i chińskiej medycynie naturalnej. Imbir jest doskonałą rośliną mającą działania przeciwzapalne oraz pomagające kontrolować ból. Świetnie smakuje w potrawach lub gorących napojach jak herbaty. Dla osób o silnych bólach zapalnych poleca się nalewki lub połykanie w kapsułkach.

Rozmaryn jest znany jako przyprawa hamująca powstawanie amin heterocyklicznych (HCAs), które są uwalniane z substancji rakotwórczych powstających podczas grillowania lub smażenia mięsa wołowego. Dla osób, które preferują mięsną kuchnię zaleca się posypanie mięsa rozmarynem, aby obniżyć ilość tych związków, dodatkowo powodujących stany zapalne. Kwas rozmarynowy oraz kwas karnozowy uznaje się za jedne z najlepszych przeciwutleniaczy na Ziemi.

Rodzaje mięty jak mięta zielona czy mięta pieprzowa zawierają mentol. Stosowanie go miejscowo pomaga złagodzić ból, a także sztywność i napięcie mięśni. Oprócz znanego powszechnie picia herbaty warto pamiętać o nacieraniu bolących miejsc olejkiem miętowym.

Nasiona gorczycy mają specjalne miejsce w historii człowieka już od czasów biblijnych – kiedy Jezus mówił, że ci których wiara jest mała jak ziarnko gorczycy mogą przenosić góry. Gorczyca należy do roślin kapustowatych i należy do rodziny roślin, które skutecznie walczą z rakiem (podobnie jak brokuły, brukselki czy kapusta). Gorczyca jest rozgrzewająca dla ciała, zatem skutecznie poprawia krążenie krwi. Z tego powodu często na bóle stawów i mięśni zalecane jest nalepienie plastra gorczycowego. Miksturę można z łatwością wykonać samemu – zmieszajcie niewielką ilość mąki, suchej gorczycy oraz ciepłej wody. Tak wykonaną pastę rozłożyć należy na środku ręczniczka (nie należy nakładać bezpośrednio na skórę) i owinąć wokół bolących miejsc i… spokojnie zasnąć. Rano ból powinien być znacznie mniejszy.

Ostra papryka jalapeno, cayenne czy habanero również mogą pozytywnie wpływać na uśmierzenie bólu poprzez związek nazywany kapsaicyną. Kontroluje ona łańcuch nerwów przekazujących informacji o bólu. Obecnie na rynku są dostępne skuteczne plastry z kapsaicyną.

Wielu lekarzy, jak doktor Andrew Weil z Uniwersytetu Arizona, przypomina, że rafinowane i przetwarzane jedzenie może powodować zintensyfikowanie wszelkiego rodzaju bólu i dolegliwości. Dzieje się tak z powodu, że tego typu pożywienie zawiera sporą ilość powodujących zapalenia tłuszczów i węglowodanów. Zwracajmy również uwagę na obecność syropu kukurydzianego, obecnie dodawanego do wielu produktów – stymuluje on wytwarzanie substancji zapalnych.


Alan Kyne Perry

Animator i manager kultury. Prezes Fundacji Rozwoju Indywidualnego "Praca Moc Energia". Redaktor naczelny Magazynu Kompresja i właściciel studia muzycznego Frequency Institute.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz