Refleksoterapia
Autor: Danuta Maria Roszkowska
Spośród przewlekłych powikłań cukrzycy najczęstszym i najbardziej kosztownym jest zespół stopy cukrzycowej. Niejednokrotnie powikłanie to prowadzi do amputacji stopy, a główną jego przyczyną jest obwodowa neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów prowadzące do utraty czucia i spadku potliwości stopy.
Ponadto w przebiegu cukrzycy rozwijają się zmiany w obrębie małych i dużych naczyń krwionośnych, dochodzi do zwężenia lub nawet niedrożność tętnic, wskutek czego kończyny są niedokrwione.
W wyniku spadku czucia i potliwości - skóra staje się sucha, często zrogowaciała - stopa jest bardziej narażona na zranienia, drobne otarcia, które - zaniedbane lub nie zauważone - prowadzą do trudno gojących się owrzodzeń.
Wczesne wykrycie zespołu stopy cukrzycowej umożliwia wczesną profilaktykę. Pozwala na zadbanie o stopy tak, aby zapobiec ich zniekształceniu, zranieniu i, w najgorszym wypadku, amputacji części albo całej stopy.
Oczywiste, że lepiej i taniej jest zapobiegać niż leczyć. Metodą wspomagającą profilaktykę stopy cukrzycowej jest m.in. refleksoterapia. To nic innego jak akupresura, pochodna akupunktury, wywodzi się również z medycyny chińskiej. Akupresura polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów na powierzchni ciała i stóp. Natomiast refleksoterapia dotyczy wyłącznie powierzchni stóp.
Ponad 4 tys. lat temu Chińczycy odkryli, że na naszych stopach znajdują się strefy refleksyjne, odpowiadające wszystkim organom wewnętrznym. Medycyna oficjalna zaakceptowała refleksoterapię w XX wieku; wypracowano technikę masażu, a masowane punkty na stopach nazwano receptorami. Są to unerwione miejsca pozostające w ścisłym związku z określonym organem. Masaż receptorów powoduje lepsze ukrwienie określonego narządu, a tym samym lepsze jego funkcjonowanie.
Jak zabrać się do masażu stóp? Który z receptorów poprawi pracę narządów niedomagających w chorobie cukrzycy - można dowiedzieć się i nauczyć. Jednak, zanim opanujemy rozległą wiedzę na ten temat przynajmniej w dostatecznym stopniu i nabierzemy wprawy w prawidłowym masażu, skorzystajmy z zabiegów u doświadczonego refleksologa.
Redakcja Cukrzyca a Zdrowie
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Poleciłam mojej mamie na tę dolegliwość, fizjoterapię. Mówi, że jej fizjoterapeuta zna się bardzo dobrze na tym co robi. W gabinecie doradzili jej jakie zabiegi i masaże powinna wykonać, aby jej stan zdrowia się poprawił.
OdpowiedzUsuńNa dolegliwość suchej skóry, polecam zrobić zabiegi nawilżające w centrum estetyczno-trychologicznym w Pile. Ja skorzystałam z ich usług i jestem bardzo zadowolona.
OdpowiedzUsuń