02 marca 2019

Zespół PCO - policystyczne jajniki - co robić?

Zespół PCO - policystyczne jajniki - co robić?


Autor: Malwina Tonska


Zespół policystycznych jajników może powodować ogromne trudności, gdy chcesz zajść w ciążę. Rady oraz wskazówki co trzeba zrobić, gdy chorujesz na PCOS.


Często dziedziczymy po matce nieregularne cykle miesiączkowe spowodowane zespołem policystycznch jajników, inaczej PCO. U kobiet z PCO zamiast pęcherzyków różnej wielkości i tego jednego, który pęka, gdy osiąga 18-20 mm, jest wiele pęcherzyków tej samej wielkości, z których żaden nie osiąga wymaganych wymiarów. I własnie taka budowa jajników stwarza problem przy zajęciu w ciążę - mówi dr Andrzej Wincewicz, ginekolog. Poza tym jeden procent kobiet ma przedwczesną menopauzę, przed 40. rokiem życia, co jest uwarunkowane genetycznie. W tym przypadku kobieta może bez problemu zajść w ciążę, ale przy drugim , trzecim dziecku planowym później - mogą już pojawić się trudności - dodaje dr Wincewicz.

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli chcesz mieć dziecko, nie odkładaj decyzji o jego urodzeniu. Szczyt płodności przypada na 23. rok życia. Jeśli zdrowa kobieta w tym wieku ma jednorazowy seks w czasie dni płodnych ma nie więcej niż 24 procent szans żeby zajść w ciążę. Dlatego jeśli wiemy, że po matce odziedziczyliśmy PCO albo jesteśmy narażone na wcześniejszą menopauzę nie należy odkładać zajścia w ciążę.

Czy kiedykolwiek poroniłaś?

Jeśli zdarzyło się to twojej matce, może się to zdarzyć także tobie. - Przyczyną może być wypomniane PCO, a dodatkowo skłonność do cukrzycy pojawiająca się do cukrzycy może spowodować cukrzycę ciążową - mówi dr Wincewicz. Przy PCO występuje skłonność do ciąży mnogiej, szczególnie gdy jest stymulacja jajeczkowania, co zwiększa ryzyko poronień lub wad genetycznych. Często też może się rozwijać tylko jeden zarodek a drugi nie i dochodzi wtedy do jego poronienia albo wchłonięcia - dodaje dr Andrzej Wincewicz.

Jak temu zapobiec?

Odpowiednio przygotuj się do zajścia w ciążę. Trzeba kilka miesięcy wcześniej zgłosić się do ginekologa, który wykluczy infekcję pochwy, sprawdzi czy chorowałaś na różyczkę, toksoplazmozę oraz przepisze odpowiednie witaminy. To wszystko pomoże zmniejszyć ryzyko poronienia.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz