03 stycznia 2020

Hipoteza oparta na zapalnej teorii depresji

Hipoteza oparta na zapalnej teorii depresji


Autor: Marta Kmiecik-Drzazga


Co ma nietolerancja pokarmowa do depresji? Żeby zrozumieć zapalną teorię depresji należy poznać patomechanizm powstawania nietolerancji pokarmowej.


U podłoża reakcji nietolerancji pokarmowej leżą przeciwciała IgG i kompleksy immunologiczne (powstałe przy połączeniu antygenu, np. białko mleka i przeciwciała). Sam kompleks nie jest patologią. Zawsze mamy takie kompleksy w organizmie. Problemem jest duża ilość tych kompleksów i moment, kiedy organizm nie radzi sobie z ich usuwaniem. Do takiej sytuacji może dojść przy braku równowagi (homeostazy) w jelicie (potocznie: nieszczelne jelito). Kiedy nie ma ciągłości jelitowej (homeostazy) to duża ilość antygenów dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej jelita. Nasila to odpowiedź układu immunologicznego i dochodzi do produkcji dużej ilości przeciwciał oraz tworzenia się różnych kompleksów immunologicznych. Kompleksy te mogą osadzać się w naczyniach krwionośnych tkanek i inicjować szereg procesów immunologicznych. Sam kompleks może aktywować układ dopełniacza (zestaw 30 białek, które aktywują stan zapalny) oraz płytki krwi i bazofile, które z kolei uwalniają aminy naczynioruchowe (powodują, że komórki śródbłonkowe – ścisłe połączenia - się rozluźniają). Równolegle stymulowane są komórki żerne (np. makrofagi), które uwalniają cytokiny prozapalne. Rolą cytokin jest rozpuszczenie kompleksów, bo organizm chce się pozbyć tego antygenu, który został zneutralizowany przez przeciwciała. A ponieważ są to białka to używa do tego celu proteaz (komórki żerne). Konsekwencją takiego procesu będzie przewlekły stan zapalny, czyli choroba.

Zapalna teoria depresji ma podobny początek:

  • enterocyty → ścisłe połączenia między nimi w jelicie
  • przy zaburzeniu homeostazy, cząsteczki pokarmowe dostają się do przestrzeni międzykomórkowej
  • w efekcie powstają kompleksy immunologiczne
  • dochodzi do aktywacji układu odpornościowego i do powstania m.in. cytokin prozapalnych i wolnych rodników

[http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=703]

I tu zaczyna się zapalna teoria depresji:

Dochodzi do aktywacji, pod wpływem czynników zapalnych, czynnika transkrypcyjnego (NF-kB), który może aktywować różne geny. Następnie dochodzi do zmiany metabolizmu komórek i zaczyna się produkować enzym dioksygenaza indoloaminy (IDO), który przetwarza tryptofan (substrat dla serotoniny). W wyniku działania enzymu IDO powstają TRYKATY (metabolity tryptofanu) i spada stężenie serotoniny. Tryptofan zamiast wędrować do szlaku metabolicznego serotoniny, zostaje przetworzony przez enzym IDO. Cytokiny prozapalne mogą dodatkowo wpływać na sieć HPA, podwzgórze-przysadka-nadnercza, powodując nadmierną produkcję kortyzolu. Kiedy rośnie poziom kortyzolu dochodzi do aktywacji innego enzymu – dioksygenazy tryptofanu. Powstają wtedy metabolity tryptofanu i dodatkowo spada ilość serotoniny. TRYKATY również negatywnie działają na układ nerwowy.

Cały ten proces powoduje, że w organizmie zmniejsza się poziom serotoniny, a to pierwszy krok do depresji.


Marta Kmiecik

dietetyk kliniczny, fitoterapeuta

martakmiecik.blogspot.com

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

3 komentarze:

  1. Napisane w fajnym języku polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł, bo znowu dowiedziałem się czegoś nowego!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń