03 stycznia 2020

Parodontoza zagrożeniem dla zębów

Parodontoza zagrożeniem dla zębów


Autor: Marcin Kwiatkowski


Krwawienie i opadanie dziąseł, obnażenia szyjek i odsłanianie korzeni, nadwrażliwość, przemieszczenia i ruchomość zębów, a w konsekwencji nawet ich utrata. Tak przebiega parodontoza, jedna z najpoważniejszych chorób przyzębia będąca poważnym zagrożeniem dla zębów. Jak jej zapobiegać? Jak ją rozpoznać? Jak ją skutecznie leczyć?


Parodontoza, choroba przyzębia

Parodontoza jest chorobą infekcyjną tkanek przyzębia, czyli struktur utrzymujących zęby, którymi są dziąsło, więzadła (ozębna), kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy. Jest ona stosunkowo częstym i niebezpiecznym schorzeniem jamy ustnej, zagrażającym zębom na równi z próchnicą. Ocenia się, że u co 7 pacjenta utrata zębów spowodowana jest właśnie parodontozą, powodującą trwałe i często nieodwracalne uszkodzenia.

Chorobę infekcyjną tkanek przyzębia powodują bakterie gromadzące się w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym (zmineralizowana płytka). Złogi najczęściej powstają na powierzchniach zębów trudnych do czyszczenia, jak przestrzenie międzyzębowe, a mogą być zlokalizowane naddziąsłowo i poddziąsłowo. Zalegając na powierzchni zębów, powodują, że bakterie są w bezpośrednim sąsiedztwie tkanek przyzębia, negatywnie na nie oddziałując.
Gdy pod linią dziąseł tworzą się tzw. kieszonki, zaczynają się w nich gromadzić bakterie, które bardzo szybo się rozmnażają w korzystnym dla nich środowisku. Powodują one infekcję przyzębia, której konsekwencją jest osłabienie włókiem mocujących zęby i uszkodzenie kości. Dziąsła się obniżają, odsłaniając korzenie, a zęby, które dotąd stały stabilnie, zaczynają się przemieszczać i ruszać.

Przyczyny parodontozy

Najczęstszą przyczyną chorób dziąseł, w tym również parodontozy, jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Jednak pewne znaczenie mają również czynniki genetyczne, choć w mniejszym już stopniu, a także sposób odżywiania (dieta uboga w witaminy, głównie niedobór witaminy C). Wśród przyczyn parodontozy wymienia się również:

  • nieszczelne wypełnienia,
  • nieprawidłowo dopasowane uzupełnienia protetyczne,
  • wady zgryzu,
  • alergie,
  • leki,
  • zmiany hormonalne,
  • choroby immunologiczne,
  • cukrzycę,
  • powikłania związane z białaczką.

Ryzyko wystąpienia parodontozy wzrasta z wiekiem, w związku z czym infekcje tkanek przyzębia częściej obserwuje się u osób starszych.

Objawy parodontozy

Pierwsze symptomy zapalenia dziąseł i parodontozy można dostrzec bez konieczności konsultacji ze stomatologiem. Zaniepokoić powinny takie objawy, jak:

  • krwawienie dziąseł, które może pojawić się podczas szczotkowania zębów, a nawet samoistnie,
  • zmieniony kolor dziąseł, które przybierają mocno czerwony odcień,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • rozrost i obrzęk dziąseł,
  • obnażenia szyjek zębowych i związana z tym nadwrażliwość zębów,
  • przemieszczenia zębów polegające na wysunięciu lub wychyleniu, czego konsekwencją są coraz większe szpary w uzębieniu.

W przypadku wstąpienia którychkolwiek z wymienionych objawów należy skonsultować się ze stomatologiem, który oceni stan dziąseł na podstawie badań klinicznych i radiologicznych.

Leczenie parodontozy

Konsekwencją parodontozy jest osłabienie i zniszczenie struktur utrzymujących zęby, co powoduje nawet ich utratę. Ponadto, infekcja tkanek przyzębia może prowadzić do poważnych dolegliwości ogólnoustrojowych. Przyczyną są toksyny wydzielane przez bakterie zalegające w kiszonkach dziąsłowych, które krwiobiegiem wędrują do organizmu.

Dlatego parodontozę, ale też inne choroby dziąseł, bezwzględnie należy leczyć. Leczenie parodontozy odbywa się w trzech etapach:

  • pierwszy – polega na dokładnym oczyszczeniu zębów poprzez usunięcie kamienia nazębnego naddziąsłowego i poddziąsłowego,
  • drugi – polega na chirurgicznym usunięciu kieszonek oraz obkurczeniu tkanki dziąseł za pomocą leków, które jednocześnie eliminują stan zapalny i zapobiegają krwawieniu, następnie wykonywane są zabiegi mające na celu odtworzenie zniszczonych struktur utrzymujących zęby,
  • trzecia – polega na regularnych wizytach kontrolnych w celu podtrzymania efektów leczenia.

Podczas leczenia parodontozy konieczne jest sprecyzowanie i wyeliminowanie przyczyny wystąpienia choroby, co najczęściej sprowadza się do nauki prawidłowej higieny jamy ustnej i przestrzegania profilaktyki zaleconej przez stomatologa.

Zapobieganie parodontozie

Ponieważ parodontoza jest powodowana głównie przez czynniki zewnętrzne, można jej zapobiegać, a w przypadku skłonności genetycznych zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Wystarczy stosować się do kilku zasad wynikających profilaktyki i prawidłowej higieny jamy ustnej. Istotne znaczenie ma więc:

  • regularne szczotkowanie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie (w przypadku chorych dziąseł szczoteczką miękką), i stosowanie nici dentystycznej w celu oczyszczenia szczelin międzyzębowych, a także płynów do płukania jamy ustnej,
  • zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, białko,
  • wizyty kontrolne u stomatologa w celu usunięcia złogów nazębnych – co 6 miesięcy lub co 4 miesiące w przypadku zdiagnozowanych chorób dziąseł lub parodontozy.

We współpracy http://odent.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz