10 lutego 2011

Data przydatności, a etykieta

Data przydatności, a etykieta

Autorem artykułu jest Sebastian Wrzesionek



Mogłoby się wydawać, że data przydatności to termin mający znaczenie jedynie w przypadku produktów spożywczych. Wszak jest to prawda i w przypadku tego rodzaju produktów należy szczególną uwagę zwracać na datę przydatności do sprzożycia.

Jednak oprócz produktów spożywczych datą przydatności opatrzone są niemalże wszystkie inne produkty codziennego użytku.

Jak zapewne wszystkie Panie wiedzą np. produkty kosmetyczne również opatrzone są datą przydatności, a stosowanie przterminowanego kremu bądź mydła może skończyć się bardzo nieciekawie dla skóry i całego ciała. W tym przypadku narażamy się głównie na różnego rodzaju wysypki i zaczerwienienia, jednak w przypadku innych produktów może być znacznie gorzej.

Jak zatem korzystać z produktów w sposób bezpieczny...?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna i jest ona bardzo prosta... Stosować się do wsystkich zaleceń umieszczonych na etykiecie. To właśnie tam znajdują się wszystkie najważniejsze informacje odnośnie produktu oraz jego odpowiedniego i bezpiecznego użytkowania. Co prawda etykietowanie odbywa się zazwyczaj tuż przed samym magazynowaniem towaru, a same etykiety umieszczone są na opakowaniach, które najczęściej po zakupie po prostu są wyrzucane, a wraz z nimi etykiety zawierające potrzebne informacje.

Jeśli chodzi o aspekty związane z korzystaniem z produktu to oczywiście możemy je odczytać również z dołączonej do towaru instrukcji, jednak w przypadku daty przydatności jest już inaczej, ponieważ informacja ta zazwyczaj nie jest tutaj umieszczana. Dodatkowo musimy pamiętać, że data przydatności produktu, po jego otwarciu zmienia się i jest to zazwyczaj okres o wiele krótszy aniżeli w przypadku zamkniętego opakowania.

Najprostsze metody

Jak mawiają niektórzy, najprostsze metody są najlepsze. Nie sposób zapamiętać daty przydatności wszystkich produktów jakie gromadzimy w domu, dlatego też warto obmyślić własny sposób na radenie sobie z tym problemem. Oczywiście nie mówimy tutaj o produktach spożywczych. Pierwszym sposobem może być umieszczenie odpowiednich notatek w kalendarzu, z którego korzystamy codziennie. Praktyka ta idealnie sprawdza się w przypadku dość dużych kalendarzy "kuchennych", które oglądane są codziennie przez wszystkich domowników. Innym sposobem może być umieszczanie na produktach własnych nalepek w postaci np. plastra z rolki, na których zapiszemy datę, po której należy dany produkt wyrzucić.

Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy lub opracujemy najważniejsze jest, że w znacznym stopniu zmniejszymy ryzyko skorzystania z przeterminowanego produktu.

---

Informacje prasowe articool.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Zawsze warto sprawdzać datę przydatności na etykiecie.

    OdpowiedzUsuń