Aktywność seniora to najlepsze lekarstwo na jego wiek
Autor: Kazimiera Częstowojna
Aby zachować zdrowie najlepiej być aktywnym fizycznie. Ruch wydłuża życie i może zapobiegać poważnym chorobom cywilizacyjnym. Co ważne, nie powinien być domeną tylko młodych ludzi, ale również ludzi starszych.
Wiadomo, że wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na zdrowie osób w każdym wieku. Potrafi ochronić nas przed różnymi schorzeniami, jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroba wieńcowa. Dlatego… warto pamiętać choćby o spacerach lub codziennym kilkuminutowym truchcie, które z pewnością przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia i kondycji, a tym samym i samopoczucia. Nie zapominajmy o tym!
Ruch walczy z chorobami
Starsze osoby bardzo często skarżą się na swoje zdrowie, o które walczą przyjmując zazwyczaj ogromne ilości leków. Medykamenty oczywiście pomagają, lecz jednocześnie ich nadmiar może lecząc jedne dolegliwości, nasilać jednocześnie inne. Jedynie aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na cały organizm. Bez wyjątków!
Cukrzyca, na przykład, jest chorobą częściej występującą u ludzi starszych niż młodych. Ryzyko tej choroby, dzięki aktywności fizycznej, można zmniejszyć nawet o połowę. U diabetyków sport obniża stężenie cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość na insulinę. Co więcej, ćwicząc zapobiegamy otyłości i ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób serca.
Jak ćwiczyć w dojrzałym i podeszłym wieku?
Z wiekiem powstają nieuchronne zmiany w organizmie. Starsze osoby szybciej się męczą, pogarsza się szybkość ich ruchów oraz wydłuża czas reakcji. Z tych między innymi powodów, dobierane ćwiczenia muszą być bardzo dobrze dostosowane do stanu zdrowia seniora. Osoby cierpiące na ból kręgosłupa z pewnością ulgę znajdą na basenie. Pływanie wzmacnia mięśnie pleców i odciąża kręgosłup. Przyczynia się także do uwapnienia kości i zmniejsza ból stawów biodrowych oraz kolanowych. Seniorzy o lepszej sprawności fizycznej mogą spróbować też jazdy na rowerze lub – tak ostatnio popularnego – nordic walking. Tę nową formę sportu, czyli chodzenie ze specjalnymi kijkami, można uprawiać wszędzie i o każdej porze. Jest to idealne rozwiązanie dla seniorów, ponieważ nie obciąża organizmu podczas marszu, odciąża stawy, wpływa na poprawienie wydolności organizmu, a także poprawia krążenie krwi. Nordic walking jest wygodnym sportem dla osób starszych, gdyż pozwala dostosowywać tempo chodu do własnych możliwości. Co więcej, aktywność tę można uprawiać w towarzystwie innych osób, co wpływa dodatkowo na lepsze samopoczucie seniorów, którzy – niejednokrotnie – cierpią także na samotność.
Jeśli nordic walking, to jak ćwiczyć?
Nordic walking może być uprawiany na trzech poziomach: zdrowotnym-rehabilitacyjnym, fitness i sportowym.
W trakcie rehabilitacji po urazach lub odchudzania, nordic walking jest sportem idealnym, ponieważ umożliwia szybki i bezpieczny powrót do zdrowia oraz wcześniejszej sprawności. Podczas marszu organizm się dotlenia, a ciało rozluźnia. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób mających problemy ze stawami czy kręgosłupem. Jest również coraz częściej zalecany osobom po zawałach i z chorobami układu krążenia – czyli w większości – osobom starszym.
Dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących w tym zakresie jest skorzystanie z ofert kursów nordic walking. Specjaliści uczą uczestników techniki chodzenia, która dopiero wtedy przynosi zamierzone efekty. Dzięki prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom angażowane są mięśnie grzbietu, obręczy barkowej i kończyn górnych. Podczas marszu, mięśnie tych partii ciała naprzemiennie napinają się i rozluźniają, co poprawia ogólną kondycję.
Poziom fitness odpowiedni jest dla osób chcących poprawić swoją sprawność fizyczną. Aby utrzymać i stale poprawiać swoją kondycję należy chodzić 3 - 4 razy w tygodniu po 1,5 godziny.
Poziom sportowy natomiast, jest już ambitną, wyczynową dyscypliną, którą zajmują się sportowcy.
Seniorze, chcesz powstrzymać starość? Bądź aktywny!
Aktywność fizyczna w starszym wieku pozwala na utrzymanie zdrowia i powstrzymanie procesów starzenia. W celu osiągnięcia zamierzonych efektów należy ćwiczyć 2–3 razy w tygodniu, przynajmniej po 20 minut. Regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Już po kilku dniach ćwiczeń można odczuć większą radość z życia, a samopoczucie wyraźnie się znacząco poprawia. Trzeba pamiętać jednak, że osobom starszym podczas treningu nie wolno wykonywać ćwiczeń w pozycji z głową w dole, zeskoków z dużej wysokości oraz statycznych ćwiczeń siłowych.
Obecnie, nowym trendem w technice ćwiczeń dla seniorów jest wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanym wysiłku, ale przy jednoczesnym wydatkowaniu energii. Nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, pilates czy joga są wskazane dla seniorów. Coraz popularniejszy staje się, oprócz nowości, jakim jest wspomniany wcześniej nordic walking, trening w tempie muzyki.
Młodość, to nie tylko stan ciała, lecz także stan ducha. Wystarczy chcieć i odważyć się zacząć… a potem pójdzie już łatwo, bo szybko odczujemy zbawienne skutki aktywności fizycznej. Tak naprawdę nie jest tu najistotniejszy rodzaj ćwiczeń, lecz ich wykonywanie w ogóle. Seniorzy, choć nie tylko oni, muszą pamiętać o odpowiednim ich dostosowaniu do swoich możliwości - tak, by nie zrobić sobie krzywdy. Trenować należy odpowiedzialnie, co spowoduje, że zamierzone efekty pojawią się w zadziwiająco szybkim tempie.
Artykuł przygotowany we współpracy z Medicover.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz