20 stycznia 2016

Rehabilitacja sposobem na leczenie kręgosłupa

Rehabilitacja sposobem na leczenie kręgosłupa


Autor: Jonasz Jasiński


W dzisiejszych czasach obserwujemy zmianę stylu życia na tryb siedzący, przez co najbardziej cierpi nasz kręgosłup zapadając na takie dolegliwości jak rwa kulszowa. Często najskuteczniejszymi metodami leczenia tych dolegliwości okazuje się rehabilitacja.


Kręgosłup to najważniejszy filar naszej sylwetki. Jakie funkcje pełni kręgosłup w organizmie? Myślę, że to przede wszystkim jego podpora. Należy więc o niego dbać wyjątkowo, ponieważ uszkodzony powoduje ból, a także trudności w poruszaniu się.
Często zdarza się, że dzieci są pouczane przez rodziców: „Proszę, nie garb się” albo „Siedź prosto”. Są to bardzo uzasadnione prośby, polecenia, ponieważ zwłaszcza w przypadku dzieci ważne jest dbanie o kręgosłup. Wystające łopatki i zgarbione plecy - takie wady postawy ma bardzo dużo dzieci. Należy je korygować we wczesnym stadium, zanim zdążą się pogłębić. Jeżeli tak się jednak stanie, to w rezultacie mamy latorośl, która ma wadę postawy czy też skrzywienie kręgosłupa. W odpowiednim czasie można je skorygować, lecz tutaj ważne są systematycznie ćwiczenia, często żmudne, bolesne i zniechęcające. Gdy zostaną zaniedbane, to później można się spodziewać jedynie zabiegów, jakimi jest: rehabilitacja.
Wiadomo, że rehabilitacja nie należy ani do przyjemnych, ani do łatwych czy też tanich rozwiązań. Jest natomiast pomocna w przypadku wielu schorzeń, do których na pewno należą: skolioza, kifozy, lordozy itp. Rehabilitacja wymaga poświęcenia, cierpliwości i pokory. Aby jednak kręgosłup służył nam wiele lat i aby nie przysparzał nam na co dzień zmartwień, powinniśmy dbać o niego należycie. Myślę tutaj o odpowiedniej ilości ruchu,o oszczędzaniu go w codziennych sytuacjach, jak np. schylanie się czy też podnoszenie rozmaitych przedmiotów.
Leczenie rehabilitacyjne może być również zastosowane w przypadku schorzenia, jakim jest rwa kulszowa. Najczęstszą przyczyną tego zespołu dolegliwości jest dyskopatia kręgosłupa. Silny i przeszywający ból okolicy lędźwiowej, jednostronny lub obustronny-to typowe objawy tego schorzenia. Rwa kulszowa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, przeważnie po trzydziestym roku życia. Ten, kto miał do czynienia z takimi objawami, wie doskonale, jak bardzo uciążliwa może się dla nas okazać rwa kulszowa. Leczenie takiej przypadłości jest bardzo męczące i bolesne.
Dbajmy zatem o nasze zdrowie, jak i stan psychiczny, bo jak mawiał Max Ehrmann: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Jakże wiele w tym prawdy, przekonać może się każdy, kto uprawia sport i żyje w zgodzie ze swoim organizmem.


J.Jasiński

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z Tobą w 100%, jestem żywym przykładem potwierdzającym tezę, że dobry fizjoterapeuta potrafi zdziałać cuda. Dzięki fachowemu wsparciu specjalisty raz na zawsze uporałam się z parszywym urazem kręgosłupa, który ciągnął się za mną ponad pięć lat. Zawdzięczam to wszystko nowoczesnym metodom leczenia, które rehabilitant dostosował bezpośrednio do moich potrzeb.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rehabilitacja jak najbardziej. Z tymże zaczynamy zawsze od diagnostyki https://carolina.pl/centrum-diagnostyczne/rezonans-magnetyczny/ . Nie każde schorzenie kręgosłupa umożliwia rehabilitację - warto o tym pamiętać. Lekarz musi ocenić czy i jakie zajęcia są wskazane. Być może inne leczenie w pierwszej kolejności warto wykonać.

    OdpowiedzUsuń