27 grudnia 2019

Kurs pierwszej pomocy

Kurs pierwszej pomocy


Autor: Krzysztof Krzeczowski


Umiejętność udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym to wiedza, która może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Kurs pierwszej pomocy nauczy nas jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie jesteśmy w stanie działać z zimną krwią i pewnością.


Pełni strachu, który wynika z braku niezbędnej wiedzy nie jesteśmy w stanie pomóc w odpowiedni sposób. Tego w jaki sposób pomóc, dowiemy się właśnie na kursie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Takie szkolenie z pierwszej pomocy da nam wiedzę teoretyczną związaną z anatomią człowieka, budową jego układu oddechowego, układu kostnego i układu krążenia. Wiedzę o tym jak ocenić własne bezpieczeństwo w czasie udzielania pomocy oraz bezpieczeństwo innych, a szczególnie poszkodowanych.

Szkolenia pierwsza pomoc nauczą nas teorii, ale także umiejętności praktycznych. Dzięki szkoleniu w razie zaistnienia potrzeby prawidłowo wykonamy sztuczne oddychanie, ułożymy poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, opatrzymy mu rany, unieruchomimy złamane czy skręcone kończyny. Będziemy wiedzieć jak wydobyć poszkodowanego z pojazdu i odpowiednio zabezpieczyć teren wypadku. Kurs pierwszej pomocy to również teoretyczna i praktyczna wiedza o tym jak reagować w przypadku epilepsji, omdlenia, zadławienia, zatrucia, oparzenia czy zawału serca. By wziąć udział w takim szkoleniu pierwszej pomocy należy mieć ukończone szesnaście lat. Organizują je fundacje, organizacje pozarządowe, Ogólnopolskie Centrum Nauczania Pierwszej Pomocy oraz firmy szkoleniowe, w których lekarze, ratownicy i eksperci nauczą nas jak prawidłowo reagować w momencie, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Możemy skorzystać z kursów weekendowych lub wakacyjnych. Ważne jednak, by taki kurs odbyć, bo umiejętności z zakresu pierwszej pomocy może dać nam niezbędną wiedzą ku temu, by w razie potrzeby uratować komuś życie.

Pierwsze momenty po wypadku są zawsze tymi najcenniejszymi i nie wolno nam stać bezczynnie, przyglądać się i z założonymi rękami czekać na przyjazd karetki pogotowia. Naszym obowiązkiem jest działać. Działać prawidłowo i tak, by robić wszystko w celu ratowania zdrowia i życia osób poszkodowanych. Bez odpowiedniego przygotowania praktycznego i teoretycznego będzie kierował nami strach i albo nie zrobimy nic, albo nieudolnie i chaotycznie będziemy starali się pomóc. By działać jak należy posiąść odpowiednią wiedzę i w razie potrzeby pomóc, by przyczynić się do uratowania komuś życia, które jest najwyższą wartością i o które zawsze należy walczyć.


Anja Pawlowska

Emergroup.com.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz: