Rodzaje soczewek kontaktowych
Autor: Marcin Kwiatkowski
Zróżnicowanie współczesnych soczewek jest ogromne. Różnią się one od siebie nie tylko ze względu na materiał wykorzystany do ich produkcji, ale również na trwałość i okres noszenia, tryb noszenia czy też zastosowanie.
Dzięki temu możliwy jest swobodny wybór soczewek, dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Materiał
Mając na uwadze materiał z jakiego zostały wykonane soczewki, wyróżnia się przede wszystkim soczewki twarde i miękkie.
Soczewki twarde produkuje się ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu (PMMA). Materiał ten charakteryzuje się relatywnie dobrym poziom przepuszczalności tlenu. Jednak z racji tego, iż soczewki te są sztywne, istotnie pogarsza to komfort ich noszenia. Dlatego też obecnie stanowią one rzadkość. Stosuje się je wyłącznie w sytuacjach, gdy nie możliwość korekcji wady soczewkami miękkimi.
Soczewki miękkie wykonuje się z kolei z komfortowych materiałów, które wyróżniają się wysoką przepuszczalnością tlenu. Wśród nich wyróżnia się soczewki hydrożelowe (dobrze uwodnione, jednak o stosunkowo niskiej przepuszczalności tlenu) oraz soczewki silikonowo–hydrożelowe (które dzięki zawartości silikonu są one odpowiednio uwodnione oraz bardzo dobrze przepuszczają tlen. Charakteryzują się jednak większą sztywnością).
Czas noszenia
Czas noszenia soczewek może być bardzo zróżnicowany. Na rynku dostępne są bowiem soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne bądź roczne.
Soczewki jednodniowe zakłada się tylko na jeden dzień, a następnie od razu wyrzuca. Z tego względu są one uznawane za najzdrowszy i najbardziej higieniczny typ soczewek. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mają skłonność do alergii i infekcji oczu.
W przypadku reszty soczewek niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Po ich zdjęciu należy je oczyścić i zdezynfekować. Właściwa pielęgnacja jest tu bardzo ważna, gdyż zapewnia bezpieczne oraz komfortowe użytkowanie soczewek. Soczewki dwutygodniowe należy wymieniać po 14 dniach, licząc od pierwszego dnia ich założenia. Soczewki miesięczne to z kolei najpopularniejsze obecnie rozwiązaniem. Soczewki te wymienia się po 30 dniach. Soczewki kwartalne są obecnie coraz to rzadszym rozwiązanie, co wynika z większego komfortu noszenia soczewek o krótszym czasie użytkowania.
Soczewki roczne stanowią najstarszą grupę soczewek miękkich. Są one wykonywane z materiałów hydrożelowych i mogą być noszone tylko w trybie dziennym przez dwanaście miesięcy. Ich używanie zaleca się jednak jedynie w sytuacji, gdy niemożliwe jest zastosowanie soczewek o krótszym czasie wymiany.
Tryb noszenia
Ze względu na tryb noszenia, wyróżnia się soczewki dzienne (noszone w trybie dziennym przez 6 do 14 godzin), elastyczne (noszone nieprzerwanie przez kilka dni, jednak nie dłużej niż przez tydzień) oraz ciągłe (które można nosić nieprzerwanie dzień i nocy przez okres do 30 dni).
Zastosowanie
Soczewki mogą mieć również różne zastosowanie. Wyróżnia się soczewki korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne.
Soczewki korekcyjne mają za zadanie wyrównywać wady wzroku. Wśród nich dostępne są soczewki sferyczne (do korekty dalekowzroczności i krótkowzroczności), toryczne (do korekty astygmatyzmu) oraz multifocalne (do korekty starczowzroczności). Soczewki lecznicze są najczęściej wykorzystywane jako nośnik leku bądź opatrunek w przypadku schorzeń oczu bądź urazu rogówki. Stanowią one ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Soczewki kosmetyczne mają z kolei na celu zmianę koloru tęczówki oka.
Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu soczewek możliwy jest ich optymalny dobór do danego problemu, w efekcie czego jest to rozwiązanie, które umożliwia korektę wad wzroku zapewniając przy tym komfort noszenia.
Więcej informacji http://www.kontaktowe.pl/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz