27 grudnia 2019

Skóra atopowa - czym jest

Skóra atopowa - czym jest


Autor: Maciej Ryszka


Skóra atopowa to dolegliwość, z którą boryka się coraz więcej ludzi na całym świecie – paradoksalnie odpowiada za to częściowo postęp cywilizacyjny, a więc wszelkie nowości w branży kosmetycznej i chemicznej. Na co zwracać uwagę, by choroba nie rozwinęła się u nas oraz jak radzić sobie z pojawiającymi się objawami?


Zapewne każdy z nas zna co najmniej jedną osobę cierpiącą na atopowe zapalenie skóry lub też sam boryka się z tą bardzo nieprzyjemną dolegliwością, gdyż jest ona dość popularnym schorzeniem. Skóra atopowa to problem, który, nawet jeśli jest leczony od samego początku i przy użyciu najnowocześniejszej generacji medykamentów, zostaje z nami na całe życie – jest to bowiem choroba o podłożu genetycznym, której objawy można minimalizować, a ją samą w pewnym sensie uśpić, ale nie da się jej całkowicie wyrugować z naszego organizmu i współczesna medycyna nie radzi sobie póki co z tą chorobą skórną. Dlatego właśnie, mimo stale powstających nowych leków, skóra atopowa nadal jest problemem wielu ludzi. Jakie są czynniki wywołujące taką właśnie reakcję organizmu? Niestety, jest ich bardzo dużo – niestety, bo po pierwsze utrudnia to ustrzeżenie się przed kontaktem z nimi, a po drugie czyni trudną, a często wręcz niemożliwą precyzyjną diagnozę, co tak naprawdę uczula daną osobę.

Skóra atopowa może być więc efektem zarówno kontaktu z psem i kotem, jak i reakcją na pyłki roślin, preparaty służące do higieny, sprzątania i inne substancje chemiczne, a także odpowiedzą organizmu na spożycie określonych pokarmów, takich jak na przykład truskawki, jaja, orzechy czy seler. Tak samo, jak różnorodne są przyczyny, zróżnicowane są objawy, jakie daje skóra atopowa: zalicza się do nich zarówno podrażnienie skóry, jak i jej zaczerwienienie, podrażnienie, przesuszenie, świąd czy inne nieprzyjemne dolegliwości.

Wczesne wykrycie choroby nie pozwala co prawda, jak zaznaczono wcześniej, na jej całkowite wyleczenie, ale w znaczny sposób może ograniczyć jej rozwój – zwłaszcza, jeśli precyzyjnie zostaną wskazane wszelkie alergeny. Skóra atopowa wymaga nie tylko leczenia, ale także odpowiedniej pielęgnacji, której postawą powinno być intensywne nawilżanie (wyłącznie z użyciem odpowiednich, bezpiecznych i przetestowanych dermatologicznie specyfików, w przeciwnym razie można nie tylko sobie nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić). Sprawdzone, w pełni tolerowane przez skórę atopową kosmetyki warto kupować w aptekach lub pytać o nie lekarzy dermatologów.


Źródło informacji: http://www.allergoff.pl/atopowe-zapalenie-skory.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz