26 listopada 2019

Cholesterol. Jak walczyć z tym cichym zabójcą?

Cholesterol. Jak walczyć z tym cichym zabójcą?


Autor: Maksymilian Mędrygał2


Myślisz, że uprawiasz regularnie sport, jesteś młody, szczupły i piękny, to cholesterol nie jest Twoim zmartwieniem? Jesteś zatem w poważnym błędzie. Blaszka miażdżycowa odkłada się już nawet u nastolatków.


Dlatego warto wybrać się do lekarza, aby dał skierowanie na badanie cholesterolu LDL, czyli tego złego, który profesjonalnie nazywany jest lipoproteiną niskiej gęstości.

Bardzo wielu ludzi nie ma zielonego pojęcia, że ma zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jest to głównie spowodowane tym, iż nie wiąże się to z żadnymi bólami ani widocznymi na początku dolegliwościami. A nawet jeśli ktoś już jest świadomy, to bagatelizuje ten problem.

Obecnie mamy już kilka skutecznych leków, które efektywnie zmniejszają poziom LDL we krwi. Te cudowne środki nazywane są statynami. Jak one działają? Za każdym razem, gdy spożywany jest pokarm, w którym znajduje się nieskromna ilość tłuszczów nasyconych, trafia ona do wątroby. Skutkuje to, kolokwialnie rzecz ujmując, "zatkaniem filtra", który ma za zadanie wyłapywanie złego cholesterolu znajdującego się we krwi. W tym samym czasie odpowiedni enzym również działający w wątrobie sprawia, że wytwarzana jest nowa porcja świeżego cholesterolu LDL, który nominalnie ma za zadanie zapobieganie zapadnięciu się błon śluzowych oraz ma korzystny wpływ na percepcję.

Jeśli wspomniane wcześniej filtry nie funkcjonują poprawnie i nie wyłapują zbędnej ilości złego cholesterolu, to zaczyna on odkładać się w naczyniach krwionośnych, co w późniejszym czasie prowadzi do ich stwardnienia oraz zwężenia. Efektem tego może być zawał, który spowoduje śmierć. Zatem, jak widać, problem jest niezwykle poważny.

Zadaniem statyn jest hamowanie wydzielania hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie w wątrobie cholesterolu. Najlepszą porą na zażycie leku jest czas przed snem. Wynika to z faktu, iż w nocy zazwyczaj nie spożywamy żadnych pokarmów, a więc środek może lepiej oddziaływać na wątrobę.

Jednak sama tabletka, jak to zwykle bywa, nie wystarczy. Warto przestrzegać określonej diety, która wspomoże jej działanie. Dobrze jest również dbać o kondycję, ćwiczenia fizyczne, w wyniku których podnosi się ciśnienie krwi i które sprawiają, że złogi cholesterolu są wypłukiwane z żył.


Kluczową rzeczą jest jednak to aby nie lekceważyć problemu i zawczasu udać się na odpowiednie badania bo o wiele łatwiej zapobiegać niż leczyć www.chorobycywilizacyjne.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

6 komentarzy:

  1. I tak codziennie ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Walka z cholesterolem jest trudna. Trzeba jednak badać się profilaktycznie, aby jak najwcześniej wykryć takie zaburzenia. Widziałam ostatnio w magazynie dla kobiet, że profilaktyka jest ważna i skłoniło mnie to do wykonania badań.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mówią że jajka mają dużo cholesterolu, a ja zjadam od 5 do dziesięciu codziennie od 15 lat. Przebiegam z 10 km bez odpoczynku, wyciskam koło setki i oprócz problemów z kręgosłupem (praca przy komputerze), żadnych kłopotów ze zdrowiem.

    OdpowiedzUsuń
  4. cholesterol jest zmorą zwłaszcza przy dzisiejszej żywności, dużo przetworzonej czy robionej w głębokim oleju

    OdpowiedzUsuń
  5. No jest to zmora niezdrowego odżywiania. Trzeba o to dbać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń