Hemoroidy – czym są i jak je leczyć
Autor: olek olewski
Żylaki odbytu, zwane także hemoroidami są na dzień dzisiejszy jedną z najczęściej występujących chorób w cywilizowanych społeczeństwach krajów zachodnich. Dane szacunkowe donoszą, że nieco więcej niż połowa osób po przekroczeniu pięćdziesiątego roku życia boryka się z tą przykrą przypadłością.
Jednocześnie pomimo tak sporego rozpowszechnienia tej choroby relatywnie mało liczebna grupa pacjentów decyduje podjąć się terapii u specjalisty. Dotyczy to zwłaszcza początkowych stadiów rozwoju schorzenia. Spowodowane jest to zazwyczaj faktem, iż wielu ludzi ma hemoroidy za chorobę wstydliwą i krępującą. Niestety trzeba tutaj nadmienić, że niekontrolowany progres dolegliwości jest groźny dla zdrowie oraz zazwyczaj prowadzi do nasilenia się jej objawów.
Jakie są najczęściej spotykane przyczyny hemoroidów?
Przyczyny powstawania tej choroby są niezwykle złożone i zazwyczaj nie do końca wyjaśnione. Uważa się, że do najczęściej występujących w Europie i USA przyczyn tej choroby przynależy niewłaściwa dieta. Jest ona zazwyczaj bardzo skąpa w celulozę. Ma to ogromny wpływ na sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Następną niebagatelną przyczyną rozwoju hemoroidów jest siedzący tryb pracy. Utrudnia to w znacznym stopniu przepływ krwi w jelitach. Do innych czynników leżących u podstaw choroby zalicza się ciąża oraz wiek. Pewne znaczenie mają też uwarunkowania dziedziczne.
Hemoroidy - czyli co?
Hemoroidy są niczym więcej niż patologicznie przerośnięte naczynia krwionośne dystalnego odcinka jelita grubego. Właściwa nazwa tej jednostki chorobowej to żylaki odbytu. Żyły okolic odbytnicy, czasami, na wskutek choroby ulegają powiększeniu. Może to doprowadzając do ich wypadania do światła okrężnicy. Skutkiem tego jest ich postępująca degradacja, co zazwyczaj doprowadza do eskalacji objawów bólowych.
Jakie są typowe objawy tej uciążliwej choroby?
Przejawy hemoroidów są zależne w wysokim stopniu od stopnia zaawansowania dolegliwości. Pierwszym symptomem jest krwawienie z okolic odbytu po wypróżnieniu, plus ślady krwi na kale. Kolejny przejaw to swędzenie a także ból. Objawy bólowe wraz z progresem schorzenia stają się coraz w wyższym stopniu dotkliwe.
Skuteczne metody na eliminację hemoroidów
Leczenie hemoroidów jest przy aktualnym zaawansowaniu nauk medycznych nader sprawne. Postępowanie w trakcie terapii w znaczącym stopniu jest zależne od stopnia rozwoju na jakim są w danym momencie hemoroidy. Leczenie farmaceutyczne jest często skuteczne w początkowych stadiach. Zaawansowane stadia choroby wymagają leczenia chirurgicznego.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz