Co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?
Autor: Evelina Dereń
Posiadanie w domu, zakładzie pracy czy w samochodzie apteczki pierwszej pomocy jest podstawą. Można kupić gotowy zestaw, ale zwykle zawiera on tylko podstawowe wyposażenie. Warto samodzielnie skompletować swoją apteczkę, która będzie pomocna nie tylko w nagłych przypadkach, ale na co dzień.
Podstawowa zawartość apteczki pierwszej pomocy
Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać gazę jałową do bandażowania ran i tamowania krwawień oraz plastry z opatrunkiem i bez opatrunku w przypadku drobnych skaleczeń. Do tego należy dołączyć chusty trójkątne, które służą unieruchomieniu zwichniętej/złamanej kończyny. Do mocowania opatrunków pomocne są agrafki, a do bezpiecznego cięcia bandaży i ubrań nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Nie może zabraknąć bandażu elastycznego, folii NRC (chroni przed wychłodzeniem/przegrzaniem organizmu) i maseczki do resuscytacji.
Domowa apteczka pierwszej pomocy w wersji rozbudowanej
W apteczce bez wątpienia nie może zabraknąć różnych leków. Za niezbędne uważa się leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, przeciwalergiczne, łagodzące objawy przeziębienia i grypy, na problemy żołądkowe. W przypadku dorosłych sprawdzą się np. paracetamol i ibuprofen, ale dla dzieci warto wybrać leki przeciwbólowe/przeciwgorączkowe w syropie/czopkach. W apteczce przyda się węgiel aktywny i probiotyki oraz elektrolity zapobiegające odwodnieniu. Przydadzą się też kwas acetylosalicylowy, krople do nosa, tabletki/syrop o działaniu wykrztuśnym i przeciwkaszlowym. Przy objawach przeziębienia i grypy ulgę przyniosą pastylki/aerozole na ból gardła, o działaniu nawilżającym. Warto mieć też witaminę C. Na niestrawność sprawdzą się tabletki ziołowe, krople żołądkowe, preparaty łagodzące zgagę, przeciw wzdęciom i zaparciom.
W domowej apteczce nie powinno zabraknąć medykamentów redukujących napięcie nerwowe i na problemy z zaśnięciem oraz preparatów na urazy, siniaki i opuchnięcia. Chodzi tutaj o żele/kremy zawierające substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dalej mamy środki łagodzące oparzenie i przyspieszające gojenie typu pantenol w piance i maści z antybiotykami. Warto wyposażyć apteczkę w preparaty stosowane po ukąszeniach owadów, czyli przykładowo żele/spraye przeciwświądowe. Ze sprzętu medycznego potrzebny będzie termometr, ciśnieniomierz i inhalator. Do odkażania zamiast wody utlenionej warto mieć w zanadrzu spray z oktenidyną. Do przemywania oczu wystarczy jałowy roztwór soli fizjologicznej.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Zdecydowanie apteczka powinna zawierać środki pierwszej pomocy, niezbędne w razie nagłej potrzeby. Środki przeciwbólowe, maści nie raz mogą w pierwszej kolejności wspierać choćby w przypadku nieprzewidzianych kontuzji. Nie zawsze wiązać musi się to z ogromnymi kosztami.
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł. Cenne informacje i porady.
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuń