FibroScan w elastografii wątroby
Autor: Wojtek Forystek
Elastografia wątroby to najnowocześniejsze badanie wątroby, które pozwala na ocenienie twardości i spoistości tego narządu. Posiada ono wiele zalet, jak bezinwazyjność, brak bólu, niski koszt przeprowadzenia tego badania. Do jego przeprowadzenia stosuje się aparat FibroScan.
Aby przeprowadzić to badanie, pacjent nie musi przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Warto jedynie pamiętać o tym, aby na 2-3 godziny przed badaniem nie jeść, gdyż może to nieco sfałszować wynik. Całe badanie natomiast przebiega w bardzo krótkim czasie - około 10 minut. Polega ona na przyłożeniu sondy do skóry w okolicy międzyżebrowej w rzucie wątroby u leżącego na plecach pacjenta.
Wartym podkreślenia jest fakt, że badania wątroby przeprowadzone za pomocą aparatu FibroScan są bardzo wiarygodne. Co więcej, wiarygodność tej metody została potwierdzona przez EASL, APASL oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia. Obecnie nieinwazyjna ocena włóknienia wątroby jest standardem w diagnostyce i jest to metoda pierwsze linii w diagnostyce przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Ocena włóknienia wątroby jest niezwykle istotna ze względu na fakt, że włóknienie to nieodłączny proces, który towarzyszy przewlekłym chorobom wątroby. Wartym podkreślenia jest fakt, że znakomita większość chorób wątroby w początkowej fazie przebiega w sposób całkowicie bezobjawowy. Najczęściej dotyczy do osób chorych z wirusowym zapaleniem wątroby.
Elastografia ma wiele zalet, których brak tradycyjnej biopsji. Przede wszystkim jest to badanie powtarzalne i brak przeciwwskazań do jego zastosowań - wyjątkiem są kobiety w ciąży oraz osoby z rozrusznikiem serca. Ponadto możliwa jest ocena większego obszaru wątroby w porównaniu z biopsją, a dodatkowo elastografia nie powoduje powikłań, gdyż nie uszkadza struktury tkanek. FibroScan może być także stosowany do monitorowania skuteczności leczenia.
Nowoczesne metody leczeni szybko są zauważane na świcie. Pacjenci szukają coraz to mniej inwazyjnych i bezbolesnych rozwiązań, które szybko działają. Decydując się na badanie aparatem o nazwie FibroScan, zyskujemy miarodajny wynik, który w dużej mierze pozwoli ocenić stan zdrowia wątroby. Ważnym elementem jest też miejsce przeprowadzenia badania. Specjalistyczne kliniki oraz doświadczeni pracownicy odpowiadają za jakość badania i określony jego cel. Innowacje w medycynie szybko staną się codzienną rzeczywistością tak jak aparat FibroScan.
Nowoczesny i sprawdzony aparat FibroScan stosowany jest w Specjalistycznym Centrum Hepatologicznym we Wrocławiu
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Bardzo ciekawe informacje. Ta metoda badania jest interesująca.
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje
OdpowiedzUsuń