Odpłatna operacja zaćmy – wady i zalety
Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna
Pacjenci, u których zdiagnozowano zaćmę, stoją przed poważnym dylematem. Wiedzą bowiem, że żeby pozbyć się tej utrudniającej codzienne funkcjonowanie choroby, muszą poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Trzeba jednak dokonać ważnego wyboru – operacja zaćmy w ramach NFZ czy w prywatnej klinice?
Nawet jeśli nie dysponujemy wielkimi środkami finansowymi, nie należy od razu odrzucać tej drugiej opcji. Przyjrzyjmy się jej wadom i zaletom.
Szybko
Najważniejszą zaletą odpłatnego zabiegu usunięcia zaćmy jest fakt, że można go wykonać niemal od ręki. W przypadku zabiegu w ramach NFZ trzeba być przygotowanym na ok. 18 miesięcy oczekiwania (dziś w kolejce jest w całej Polsce ponad 540 tysięcy chorych). Jeśli wybierzemy prywatną klinikę, czas oczekiwania skróci się do maksymalnie 3 tygodni. To ważne, gdy weźmiemy pod uwagę specyfikę choroby, jaką jest zaćma. Mętnienie soczewki postępuje dość szybko i czyni życie codzienne coraz bardziej uciążliwym. Liczy się więc szybka reakcja.
Soczewka do wyboru
Operacja zaćmy w prywatnej klinice oznacza też możliwość wyboru soczewki wewnątrzgałkowej, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu. W ten sposób oprócz zaćmy można też raz na zawsze pozbyć się problemu z krótkowzrocznością czy astygmatyzmem. Dzięki temu po operacji zaćmy pacjent widzi lepiej niż kiedykolwiek i nie musi już używać okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Takiej możliwości nie daje jak na razie zabieg refundowany przez NFZ.
Bez hospitalizacji
Zabiegi wykonywane w trybie prywatnym wykorzystują nowoczesną metodę fakoemulsyfikacji. W związku z tym hospitalizacja nie jest konieczna. Zazwyczaj pacjent może opuścić klinikę po około godzinnej obserwacji po zabiegu. Wszystko udaje się więc załatwić w ciągu jednego dnia, w przeciwieństwie do zabiegów w ramach NFZ, gdzie najczęściej konieczna jest co najmniej jednodniowa obserwacja w szpitalu. Pomimo tego, że pacjent już za chwilę może iść do domu, pozostaje oczywiście pod opieką lekarza i powinien zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne.
Koszt
Niewątpliwa wadą prywatnej operacji zaćmy jest jej koszt. W zależności od wybranej kliniki oraz soczewki, na jaką się zdecydujemy, zabieg taki może kosztować od 3 do 10 tysięcy złotych. Całkiem sporo… Dobra wiadomość jest natomiast taka, że zdecydowana większość placówek prywatnych oferuje swoim pacjentom możliwość rozłożenia tej kwoty na raty – tak, by umożliwić dostęp do szybkiego odzyskania pełnej sprawności wzrokowej także osobom mniej zamożnym. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Kwota jest taka sama, tyle tylko, że rozłożona na dogodne dla pacjenta raty.
Odpłatna operacja zaćmy ma więc, jak widać, wiele zalet nie do przecenienia, z których najistotniejszą wydaje się możliwość szybkiego poddania się zabiegowi. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję i zastanowić się, które wyjście – zabieg refundowany czy odpłatny – bardziej odpowiada naszym wymaganiom.
Licencjonowane artykuły publikuje i tworzy Artelis.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz