02 lutego 2020

Hipertermia w leczeniu onkologicznym. Jak wygląda zabieg?

Hipertermia w leczeniu onkologicznym. Jak wygląda zabieg?


Autor: dr n. med. Jacek Kabut


Hipertermia, uznawana za jedno z czterech narzędzi skutecznych w leczeniu nowotworów złośliwych (po chirurgii, radio- i chemioterapii), jest stosowana na całym świecie. Skuteczność hipertermii jest potwierdzona badaniami naukowymi.


Zabiegi hipertermii polegają na doprowadzeniu do podwyższonej temperatury ciała (od 38 do maksymalnie 42 stopni Celsjusza) przy użyciu nowoczesnej aparatury – w sposób bezpieczny i kontrolowany. Są stosowane w leczeniu skojarzonym, jako wspomagające leczenie choroby nowotworowej.

Wynikiem działania podwyższonej temperatury (hipertermii) jest:uszkodzenie komórek nowotworowych poprzez zniszczenie struktur białkowych, co doprowadza m.in. do zmniejszenia masy guza,aktywacja układu immunologicznego, stymulującego reakcje odpornościowe organizmu do niszczenia komórek nowotworowych,zwiększona skuteczność radioterapii, chemioterapii i immunoterapii oraz redukcja ich skutków ubocznych.

Zabiegi hipertermii są nieinwazyjne, nietoksyczne, dobrze tolerowane przez pacjentów i nie wymagają pobytu w szpitalu. Wpływają na poprawę jakości życia pacjenta, uśmierzając jednocześnie dolegliwości bólowe, stąd stosowane są również w leczeniu paliatywnym.

Bezsprzecznym atutem hipertermii, jako metody wspomagającej leczenie nowotworów jest możliwość skorzystania z tej terapii w zasadzie przez każdego chorego na raka, bez względu na stopień zaawansowania choroby, wiek oraz schorzenia towarzyszące. Może być ona stosowana w przypadku każdego rodzaju nowotworu począwszy od raka skóry (czerniaka), mięsaka tkanek mięsnych, raka piersi, raka szyjki macicy, raka płuc, raka przełyku, raka okrężnicy i odbytnicy, raka wątroby aż po nowotwory głowy i szyi. Przeciwwskazaniem do zastosowania hipertermii jest stan po wszczepieniu rozrusznika serca. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z elementami metalicznymi (np. protezy) w obszarze nagrzewania.

Przed rozpoczęciem leczenia hipertermią chory konsultowany jest i kwalifikowany przez lekarza onkologa, który określa nie tylko możliwość leczenia za pomocą hipertermii, ale również rodzaj i częstotliwość zabiegów (w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, tak, aby efekty leczenia były najbardziej optymalne).

Zabieg hipertermii nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania ze strony pacjenta.Dla przeprowadzenie zabiegu hipertermii niezbędne jest posiadanie odpowiedniej aparatury. Dzięki udoskonalonej technologii promienników ciało pacjenta jest poddawane tylko i wyłącznie działaniu podczerwieni w paśmie A, co umożliwia podniesienie temperatury ciała pacjenta do np. 40°C w optymalnym czasie około 60 minut przy zachowaniu pełnego komfortu pacjenta.

Ze względu na umiejscowienie działania zabiegu rozróżnia się hipertermię regionalną i całego ciała.

Hipertermia regionalna (miejscowa)

Podczas zabiegu hipertermii regionalnej (miejscowej) strumień ciepła kierowany jest tylko i wyłącznie na miejsce objęte zmianą chorobową, co powoduje, że działa dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Komórki chorobowe charakteryzują się tym, iż zawierają inny rodzaj białka niż komórki zdrowe. Działanie wysokiej temperatury prowadzi do niedoboru tlenu i substancji odżywczych, przez co komórka nowotworowa ulega zakwaszeniu, a przemiana materii w obrębie komórki zostaje zakłócona, a komórka ulega autodestrukcji.

Hipertermia regionalna może być powierzchniowa – służąca leczeniu płytko umiejscowionych nacieków oraz głęboka – lecząca głębiej położone zmiany nowotworowe.

Pojedynczy zabieg hipertermii regionalnej jest w pełni bezbolesny i trwa maksymalnie 60 min. Pacjent leży na komfortowym i regulowanym w zależności od potrzeb łóżku. Dwie elektrody umieszczone są po przeciwległych stronach pacjenta; ich pozycja może być elastycznie dopasowywana, aby skierować działanie ciepła bezpośrednio na guz, w zależności od jego umiejscowienia. Lekarz ustala zakres działania elektrod biorąc pod uwagę m.in. wymiary pacjenta, nagrzewany region i umiejscowienie guza oraz ustala czas i moc generatora.

Zabieg jest wykonywany pod ścisłą kontrolą opiekuna medycznego, przez co w każdej chwili nasi pacjenci mogą liczyć na pomoc i wsparcie. W trakcie zabiegu choremu może towarzyszyć również osoba bliska.

Zabiegi przeprowadzane są raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku chorych w trakcie radioterapii, chemioterapii i immunoterapii terminy wykonania zabiegów hipertermii są dostosowywane tak, aby były najbardziej efektywne.

Hipertermia całego ciała.

Zabieg ten polega na podgrzewaniu całego ciała pacjenta. Jest to metoda szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy chory ma liczne ogniska przerzutowe, np. w wątrobie i płucach. Hipertermia całego ciała wpływa również na aktywację całego układu immunologicznego do niszczenia komórek rakowych.

Pojedynczy zabieg hipertermii całego ciała jest w pełni bezbolesny i trwa od 1 do 3 godzin. Pacjent leży na komfortowym, podgrzewanym promiennikami podczerwieni emitującymi podczerwone fale elektromagnetyczne łóżku. Promieniowanie przepuszczane jest przez specjalne filtry, dzięki czemu wnika ono w głębsze warstwy skóry. Krążąca tam krew skutecznie podgrzewa cały organizm, działając w ten sposób m. in. na aktywację układu immunologicznego. Natychmiast po zabiegu pacjenci zgłaszają również wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych, co znacznie poprawia jakość życia chorego.

Więcej na temat hipertermii znajdziecie na naszej stronie www lub telefonicznie.


Centrum Medyczne Onkoterm.

https://hipertermia.eu/

tel. 507 030 501

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Znalazłam tu wiele ważnych informacji.

    OdpowiedzUsuń