Wszystko, co musisz wiedzieć o spirulinie!
Autor: Aleksander Wójcik
Nowe modne potrawy przy stole wielkich szefów kuchni. Kompletne w składniki odżywczych potraw dla wegetarian. Super food o wyjątkowych właściwościach ...
Spirulina pojawia się w nagłówkach w mediów na całym świecie.
Ale czy tak naprawdę wiesz wszystko o spirulinie?
Skąd pochodzi ten superfood?
Jakie są jego zalety?
Dlaczego i jak go używać?
Zapraszam Cię do lektury.
Co to jest Spirulina?
Spirulina to niebiesko-zielone algi, lub dokładniej nitkowate sinice. W przyrodzie występuje kilka tysięcy gatunków cyjanobacterii, ale tylko kilka jest jadalnych. Arthrospira platensis to główny gatunek stosowany i sprzedawany pod nazwą "spirulina". Ta nazwa pochodzi od spiralnej formy charakterystycznej dla cyjanobakterii rodzaju Arthrospira.
Skąd pochodzą te niebieskie algi?
Niebieska alga Arthrospira platensis, znana jako spirulina, rośnie naturalnie w jeziorach w czystej i ciepłej wodzie. Chociaż tę algę początkowo odkryto w jeziorach Meksyku i Czadzie, jest ona uprawiana w wielu krajach świata.
Jaki jest skład spiruliny?
W Meksyku czy Czadzie, spirulina od wielu lat jest używana ze względu na swoje bogactwo składników odżywczych. Czym się wyróżnia:
- białka (50 do 70%),
- węglowodany (15 do 25%),
- sole mineralne (7 do 13%),
- tłuszcz (4-7%),
- błonnik (2-8%).
Spirulina jest obecnie stosowana w zwalczaniu niedożywienia na świecie ze względu na liczne właściwości odżywcze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że mikroalgi są jednym z najbardziej rozpowszechnionych kompletnych form żywności na świecie oraz jedną z najlepszych form żywności do stosowania w przyszłości.
Jakie są korzyści płynące ze stosowania preparatu Spirulina?
Podobnie jak inne glony, takie jak Chlorella i Ecklonia cava , spirulina wyróżnia się bogactwem białek roślinnych, które mają doskonałą biodostępność w organizmie. Ta niebieska mikroalga ma tę zaletę, że posiada osiem niezbędnych aminokwasów:
- metioninę,
- tryptofan
- treoninę,
- lizynę.
- fenyloalaninę,
- walinę,
- leucynę,
- izoleucynę.
Spirulina zawiera także inne składniki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym niektóre minerały i witaminy. Jest znana ze względu na duże ilości żelaza i beta-karotenu będącego prekursorem witaminy A. Zawiera ona także kwasy tłuszczowe Omega-6. Nie należy zapominać o obecności dwóch naturalnych pigmentów, które odpowiadają za jej niebieski-zielony kolor: chlorofil i fikocyjaninę.
Dlaczego warto wziąć spirulinę?
Jest wiele powodów dla których powinno się spożywać spirulinę. Biorąc pod uwagę właściwości odżywcze, to mikroalgi posiadają wiele zalet prozdrowotnych. Poprzez dostarczanie białek, aminokwasów i niezbędnych minerałów, przyczyniają się do poprawy ogólnego funkcjonowania organizmu. Zawarty w nich beta-karoten ma działanie przeciwutleniające, co umożliwia walkę ze stresem oksydacyjnym i starzeniem się komórek. Zgodnie z niektórymi badaniami naukowymi, spirulina może również wspierać aktywność układu odpornościowego w walce przeciwko niektórym zakażeniom, obniżać poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą, powodować obniżenie stężenia lipidów, w tym złego cholesterolu i trójglicerydów.
Jak spożywać spirulinę?
Po zebraniu, spirulina jest suszona, zanim będzie można ją użyć. Obecnie jest ona sprzedawana w wielu formach. Można ją znaleźć na przykład w postaci płatków, proszku lub jako suplement diety. Przykładem takiego suplementu z dużą zawartością spiruliny jest produkt firmy SuperSmart, zawierający aż 498,5 mg spiruliny w jednej tabletce, co zapewnia jej optymalną skuteczność. Proszek stosowany do produkcji tego suplementu diety spełnia wysokie standardy jakości, aby był biodostępny i bezpieczny dla konsumenta.
Dorota Wójjcik
dietetyk, coach zdrowia i żywienia
Konsultant firmy eco-MEDiCo.ltd
www.sklep-eco-medico.eu
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz