17 grudnia 2010

Czy hipnoza pomoże rzucić palenie?

Czy hipnoza pomoże rzucić palenie?


Autorem artykułu jest JBmedia




Jak rzucić palenie? Potrzeba silnej woli i wytrwałości. Ci, którym to nie pomaga sięgają czasem po niestandardowe metody. Jedną z takich metod rzucania palenia jest hipnoza. Czy to działa?

Hipnoza to zjawisko z pogranicza nauki. Choć coraz mniej naukowców twierdzi, że jest to niemożliwe, jednak negowane są często lecznicze działania tego stanu. Niektórzy terapeuci twierdza też, że stosowanie praktyk hipnotycznych powinno być zakazane, bo nie do końca znane i zbadane są wszystkie negatywne następstwa.


Czym jest hipnoza?


Hipnoza to stan pomiędzy jawą i snem, w którym osoba zahipnotyzowana ma dostęp do pokładów swojej podświadomości. Dzięki temu w hipnozie możliwe jest na przykład sięgnięcie do wypartych wspomnień, odtworzenie szczegółów minionych wydarzeń, a także... zmiana postaw. To dlatego hipnozę traktuje się niekiedy jak niestandardową metodę leczenia fobii i uzależnień.


Czy hipnoza pomoże rzucić palenie?


Brak jednoznacznych dowodów, że hipnoza jest skuteczną metodą rzucania palenia. Na czym polega ta terapia? Palacz wprowadzany jest w stan hipnozy, a następnie terapeuta indukuje mu silną niechęć do papierosów i ich smaku. Efekt? Po skutecznym seanse pacjent kiedy tylko zapali ma silne mdłości, co skutecznie pomaga mu zerwać z nałogiem. Jednak nie wszyscy są w równym stopniu podatni na zahipnotyzowanie. Może się więc zdarzyć, że seans będzie nieudany.


Uwaga: ryzyko


Tym razem nie chodzi o ryzyko rodem z horroru, którego hipnoza jest częstym motywem. Jak wiadomo, przyczyny uzależnień tkwią głęboko w psychice i odpowiadają na pewne potrzeby uzależnionego. Może się więc zdarzyć, że niechęć do papierosów po hipnozie sprawi, że pacjent częściej będzie sięgał po inne środki, takie jak np. alkohol. Mechanizm pozostanie ten sam, zmieni się tylko substancja. Dlatego zaleca się skorzystanie z bardziej tradycyjnej formy terapii uzależnień od nikotyny niż hipnoza. Klasyczna terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza, bo pomoże odkryć podłoże uzależnienia. Skuteczna jest też nikotynowa terapia zastępcza.



---

Artykuł może być przedrukowywany jedynie w niezmienionej postaci z zachowaniem aktywnych linków.



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz