Katar nosa jako problem diagnostyczno - leczniczy
Autor: Maciej Rylski
Nie zdajemy sobie często sprawy, że nos i zatoki przynosowe spełniają w naszym ustroju niezwykle ważną rolę, polegającą przede wszystkim na oczyszczaniu, ogrzewaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza...
Nie zdajemy sobie często sprawy, że nos i zatoki przynosowe spełniają w naszym ustroju niezwykle ważną rolę, polegającą przede wszystkim na oczyszczaniu, ogrzewaniu i nawilżaniu wdychanego powietrza. Przystosowany do tej skomplikowanej roli nos, ma złożoną budowę, która czule reaguje na wszystko to, co się dzieje na zewnątrz naszego organizmu, ale też - o czym mniej się mówi - na bardzo wiele zjawisk wewnątrzustrojowych. Naruszenie możliwości adaptacyjnych nosa może prowadzić do nadmiernego wydzielania śluzu, objawiającego się na zewnątrz reakcją kataralną.
Katar najczęściej odbierany jest jako infekcja wirusowa krótko przebiegająca. Otóż nic bardziej błędnego. Zakażenie wirusowe jest jedną, ale wcale nie najczęstszą ani nie najgroźniejszą, przyczyną kataru. Przyczyn tych jest znacznie więcej. Najważniejsze z nich to alergiczne i nie-alergiczne, w tym o nieznanej etiologii (idiopatyczne).
Katar dokucza często robotnikom pracującym w wieżowcach, szczególnie kobietom (Sick Building Syndrom) i ludziom w podeszłym wieku (hormonalny). Osobom oddychającym suchym zimnym powietrzem (Cold Dry Air Inhalation) i po spożyciu ostrych pokarmów. Katar może być polekowy oraz zależny od ekspozycji na światło, a także może wystąpić jako reakcja organizmu na zanieczyszczenia powietrza spalinami. Towarzyszy, niektórym zaburzeniom przemiany materii (niedoczynność tarczycy, ciąża) i zespołowi nieruchomych rzęsek.
Bez względu jednak na przyczynę, przewklekły katar zawsze jest dokuczliwy, i - co nie mniej ważne - wyłącza nos z jego funkcji. Wyłączenie zaś funkcji nosa to potencjalne zagrożenie i zwiększenie ryzyka pojawienia się choroby płuc i oskrzeli .
Zbyt często lekceważony jest jako niegroźny objaw, zarówno przez pacjentów, jak i niektórych pracowników służby zdrowia.
Zalecane leki objawowe często wprawdzie pomagają, ale po kilkunastu dniach stosowania wywołują zjawisko nazywane efektem odbicia (rebound phenomen), polegające na tym, że powodują nasilanie się obrzęk błony śluzowej nosa i jeszcze większe wydzielanie. Stąd prosty wniosek, że przedłużający się lub niereagujący na leczenie katar powinien być zawsze skonsultowany z otolaryngologiem i alergologiem. Dopiero współpraca tych dwóch specjalistów (otolaryngolog i alergolog ) może wyjaśnić przyczynę oraz doprowadzić do skutecznego leczenie kataru.
Alergolog Szczecin Pulmonolog Szczecin Oczyszanie nosa i zatok Oczyszczanie płuc oskrzeli Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Katar może pojawiać się nie tylko przy infekcji, jeśli trwa naprawdę długo to zalecane jest już poszerzenie diagnostyki, być może winna jest alergia, nadużywanie kropli do nosa, wysuszenie śluzówki? Trzeba to sprawdzić aby zastosować odpowiednie leczenie.
OdpowiedzUsuń