27 lutego 2018

Komputer a zdrowie

Komputer a zdrowie


Autor: Marcin Banasiński


Wszyscy wiemy, że długie przesiadywanie przy komputerze powoduje różne dolegliwości...


Komputer stał się codziennie używanym narzędziem wielu ludzi, czy to w pracy jak również w domu jako forma relaksu i zabawy. Wszyscy wiemy, że długie przesiadywanie przy komputerze powoduje różne dolegliwości. Dolegliwości związane z bólami oczu, głowy, bóle napięciowe pleców, krzyża, nóg, ramion itd. Często jesteśmy senni, zmęczeni. Skąd się to bierze? Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest zła organizacja pracy przy stanowisku komputerowym, nie mówiąc już o nie prawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia przy biurku, przed monitorem, częstokroć niewłaściwie ustawionym.

Jakich monitorów używać:


Co najważniejsze, należy pamiętać że monitory komputerów stacjonarnych emitują promieniowanie elektromagnetyczne, które skierowane jest do tyłu. Należy więc przestrzegać ustawiania monitorów w taki sposób, by żadna z osób nie siedziała z tyłu monitora. (nie wskazane ustawianie biurek tyłem do siebie). Jeżeli chodzi o promieniowanie UV, to dzisiaj produkowane monitory wytwarzają je co prawda, ale w stopniu nieszkodliwym dla zdrowia. Można się dodatkowo zabezpieczyć, wkładając specjalne okulary z filtrem UV. Ciekawostką jest fakt, że uważać powinny osoby alergiczne, uczulone na kurz, monitor ładuje się elektrostatycznie powodując przyciąganie pyłu i kurzu, które w momencie jego wyłączania uderzają prosto w twarz użytkownika. Jak temu zaradzić:

* używaj monitorów z oznaczeniem małej emisji promieniowania
* ustaw częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie nie mniejszym niż 85 Hz
* postaraj się o uziemienie monitora
* zanim siądziesz do pracy włącz monitor na 15 min przed, to czas w którym monitor intensywnie elektryzuje.
* pomieszczenie w którym pracujesz na komputerze winno mieć wilgotność 50-60%, w takich warunkach potencjał elektrostatyczny jest mocno ograniczony
* na koniec pracy wyłącz przynajmniej monitor.



Stanowisko komputerowe:


Jak ustawić komputer by najbardziej ograniczyć jego złe działanie na zdrowie? Przede wszystkim miejsce w którym ustawimy stanowisko komputerowe powinno znajdować się na ścianie bez okien, bokiem do nich w odległości nie mniejszej niż 1 m. W ekranie nie powinno sie odbijać ani światło dzienne (naturalne) ani światło sztuczne. Jakiekolwiek światło odbijające się w monitorze ma negatywny wpływ na nasz wzrok! Ustawienie lampy biurkowej w taki sposób by światło z niej padało na blat biurka bądź na podłogę przyczyni się do ochrony oczu. Ciągła praca przed ekranem monitora powoduje zwiotczenie mięśni gałki ocznej a tym samym problemy z akomodacją i pogorszenie wzroku.
Wracamy do sugerowanych odległości ustawienia monitora, otóż, optymalna odległość siedzącego od monitora to 70 cm, a dla osób siedzących po bokach lub z tyłu, minimalna odległość to 130 cm.
Pozycja przy komputerze:
Podstawowym warunkiem, który należy spełnić by odciążyć kręgosłup jest dobranie odpowiedniego siedziska. Proponowane najczęściej są dwa typy tych siedzisk:

1. krzesło obrotowe z regulowaną wysokością siedziska i regulowanymi podłokietnikami. Ustawiamy krzesło tak, by nogi swobodnie opierały się na podłodze a plecy przylegały do specjalnie wyprofilowanego oparcia.
2. Klęcznik, rzadko spotykane w biurach, częściej w domu, siedzisko które wymusza pozycje siedząco – klęczącą. Pomimo braku oparcia bardzo dobrze stabilizuje kręgosłup i do tego w naturalnych jego wygięciach, trzyma pozycje wyprostowaną.


Nie zapomnijmy o odpowiednim ułożeniu rąk na klawiaturze. Ważne jest podparcie nadgarstka przy korzystaniu z myszki, zapobiega one powstawaniu choroby zwanej RSI (Repetitive Strain Injury). RSI – urazy na skutek chronicznego przeciążenia organizmu. Powstają na skutek długotrwałego powtarzania czynności. Częste wśród pracowników linii montażowych, piszących na klawiaturze, graczy. (wyciągnięte z Wikipedii) Jakie są objawy tej choroby: postępowe drętwienie palców, dłoni, rąk, sprawność manualna dłoni potrafi się tak drastycznie zmniejszyć, że z czasem trudno jest wykonać najprostsze czynności. Choroba może się objawić już po 12 latach ciągle wykonywanej jednostajnej czynności.
Co zrobić by w stopniu maksymalnym zniwelować uboczne skutki długotrwałej pracy przy komputerze?

* staraj się co jakiś czas zmieniać pozycję
* mniej więcej co godzinę wstań od stanowiska, pochodź chwilę
* wykonuj w przerwach ćwiczenia, chociażby skłony czy przysiady


Proponuje zatem, skorzystać z w/w rad i dołożyć do tego wizyty u masażysty. Co tygodniowa wizyta u masażysty wpłynie kojąco na spięte mięśnie kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych, poprawi samopoczucie, przy okazji zniweluje stres....na pewno nie zaszkodzi.
Serwis-Masażysta Największy serwis branży masażu w Polsce Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Pozycja siedząca jest pozycją niszczącą dla kręgosłupa, jeśli musimy pracować przy komputerze kilka godzin dziennie to należy wykonywać krótkie ćwiczenia, zmieniać co jakiś czas pozycję, spacerować.

    OdpowiedzUsuń