Astygmatyzm i metody jego korekcji
Astygmatyzm to najczęściej wrodzona wada w budowie gałki ocznej. U osoby zdrowej przednia część oka jest okrągła (półkolista), natomiast u osoby mającej astygmatyzm ma kształt owalny. To zaburzenie geometrii oka (najczęściej rogówki) jest powodem, dla którego pacjent z astygmatyzmem widzi nieostry i rozmazany obraz. Astygmatyzm często współistnieje z krótkowzrocznością, powodując złożoną wadę wzroku. Omawianą wadę możemy korygować za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi, soczewkami kontaktowymi torycznymi oraz u osób po 21. roku życia można rozważyć wykonanie operacji laserowej. Od niedawna można korygować astygmatyzm soczewkami ortokorekcyjnymi, zakładanymi tylko na noc.
Narastanie wady u osób z astygmatyzmem
Narastanie wady u osób z astygmatyzmem, podobnie jak narastanie krótkowzroczności, jest realnym problemem wśród społeczeństwa na całym świecie. Do niedawna osoby takie miały możliwość korekcji tego problemu, jednak nie miały szans na spowolnienie lub zatrzymanie tego procesu. Dzięki najnowszym, japońskim ortosoczewkom jest możliwa korekcja astygmatyzmu oraz, co najważniejsze, uzyskanie stabilizacji wady wzroku. Ortosoczewki toryczne są już dostępne w Polsce i polecane dla osób z astygmatyzmem do -2,50 D, szczególne jeżeli obserwuje się proces narastania wady.
Ortosoczewki korygujące astygmatyzm
Najnowsze ortosoczewki toryczne przeznaczone są do stosowania tylko podczas nocnego snu, w celu zmiany krzywizny rogówki oka, tak aby wyrównać wadę wzroku. Pozwala to na uzyskanie dobrego widzenia przez cały dzień, bez konieczności stosowania okularów lub tradycyjnych miękkich soczewek kontaktowych. Wada wzroku jest częściowo korygowana już po pierwszej nocy, a w ciągu 2 tygodni uzyskuje się stabilne ostre widzenie przez cały dzień. Dzięki zastosowaniu w omawianych ortosoczewkach najnowocześniejszego materiału o niesłychanie wysokiej transmisji tlenu, są one bezpieczne dla oczu i można je stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Proponuję najnowsze ortosoczewki wszystkim osobom, u których stwierdzono astygmatyzmu lub astygmatyzm połączony z krótkowzrocznością. Oprócz ostrego widzenia przez cały dzień zyskujemy szansę na spowolnienie, a nawet zahamowanie procesu narastania wady.
Ważne tematy poruszasz na tym blogu.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten blog.
OdpowiedzUsuń