Osoby z alergią powinny szczególnie uważać na owady z rodziny pszczołowatych i osowatych, gdyż to właśnie ich jad jest najgroźniejszy dla naszego zdrowia. Podczas użądlenia przez pszczołę do naszego organizmu przedostaje się od 50 do 100 mikrogramów jadu. W przypadku osy jest to 2-10 mikrogramów.
Najczęstszym objawem użądlenia jest pojawienie się bolesnego, swędzącego bąbla o wielkości paru centymetrów, który po kilku godzinach powinien się zmniejszyć, a następnie zniknąć. Ulgę po użądleniu przyniesie zimny okład z lodu lub przyłożenie przekrojonej cebuli. Jeżeli osoba ukąszona jest alergikiem, może u niej pojawić się wstrząs anafilaktyczny. Wówczas należy się zwrócić o pomoc lekarską.
Aby zapobiec tej całej sytuacji należy przestrzegać paru zasad. Jeśli zobaczymy latającą w pobliżu osę lub pszczołę powstrzymajmy się od wykonywania gwałtownych ruchów. Może to zostać odebrane przez owada jako atak. Jak to możliwe wejdźmy do ciemnego pomieszczenia. Owady unikają ciemności i pozostają na zewnątrz. W przypadku pokąsania przez komary i meszki skutki nie są tak bolesne, ale równie dokuczliwe. Pojawia się zaczerwienienie i swędzenie. Miejsce ukąszenia przez komara należy zdezynfekować spirytusem salicylowym. Następnie użyć jednego z wielu żelów chodząco- znieczulających dostępnych na rynku. Pamiętajmy, aby nie drapać pokąsanych miejsc!
Warto używać kremów lub sprayów odstraszających komary. Przed zakupem należy upewnić się czy nie posiadają one składnika, który nas uczula. Nie należy ich stosować po opalaniu i bezpośrednio przed wyjściem na ostre słońce. W domu możemy się bronić za pomocą moskitier lub elektronicznych odstraszaczy owadów. Zagwarantują nam one skuteczna ochronę. Wiadomo, im więcej zabezpieczeń tym lepiej dla nas.
ciekawy blog, bardzo mnie zainteresowały tematy poruszone, polecę go znajomej
OdpowiedzUsuń