Problemy z potencją i zaburzenia erekcji mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, które zależne są między innymi od wieku mężczyzny. Zaburzenia potencji u bardzo młodych osób mają często zupełnie inne podłoże niż zaburzenia tego typu u starszych mężczyzn. Co to może być i jak sobie z tym radzić?
Problem z erekcją u młodych mężczyzn
Kłopoty ze wzwodem to czasami problem nawet młodych ludzi. Jeśli 20-latkowi nie udaje się co czwarty stosunek, powinien on zgłosić się do lekarza. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest depresja, nerwica, uzależnienie, stosowanie sterydowych środków dopingujących. Może to być oczywiście także zwykły stres, jednak dobrze jest przyjrzeć się temu dokładniej. Zaburzenia wzwodu lub spadek libido w tym wieku leczy się metodami naturalnymi opartymi na zdrowym i aktywnym trybie życia (sport, odpowiednia – dodająca energii - dieta, odstawienie używek, dbałość o wygląd i dobre samopoczucie). Wszystko to można wzbogacić dodatkowo o zioła (żeńszeń, miłorząb, lubczyk) i naturalną suplementację (aminokwasy, cynk, selen), co wspomoże leczenie problemów z erekcją.
Problem z erekcją u 30- i 40-latka
Co trzeci mężczyzna przed czterdziestką wie, co znaczy seksualna niemoc, ponieważ jest to taki okres w jego życiu, w którym najbardziej narażeni jesteśmy na silne i negatywne działanie stresu – w pracy, w domu, w życiu osobistym. W tym czasie zwykle wiele się dzieje na polu zawodowym – robimy oszałamiającą karierę, zyskując coraz większą odpowiedzialność albo wręcz przeciwnie – tracimy pracę. Jest to również okres, w którym często rozpadają się małżeństwa i / lub mamy kłopoty z dziećmi czy finansowe. Każde z tych zdarzeń (awans, utrata zatrudnienia, rozwód etc.) są niezwykle stresogenne, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie psychiczne, co z kolei – w prostej linii - przekłada się na problemy w życiu intymnym. Kiedy więc mężczyzna, licząc na rozładowanie swojego stresu, próbuje uprawiać seks i pojawia się w tym momencie u niego problem z erekcją, frustracja narasta. Próbuje jeszcze raz… i znowu… i kolejny… za każdym razem jest tylko gorzej. Nie pomagają afrodyzjaki ani wymyślne gadżety natury erotycznej. Stres zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dochodzi do zaburzeń w psychice, obniżenia libido i niekorzystnych zmian w neuroprzekaźnictwie oraz gospodarce hormonalnej. W takiej sytuacji w/w naturalne metody mogą nie być wystarczające, dlatego konieczna jest konsultacja specjalisty. Pomocna (nawet niezbędna) okazuje się też w wielu wypadkach psychoterapia.
Problem z erekcją u mężczyzn starszych
Mniej więcej 50% panów w wieku 40 – 70 lat skarży się na kłopoty z erekcją. W najstarszej grupie mężczyzn cierpiącej na zaburzenia wzwodu, dominującą ich przyczyną są problemy z ciałem, a nie psychiką. W 75% przypadków niemoc seksualna jest skutkiem ubocznym choroby. Mowa tu między innymi o cukrzycy, niewydolności wątroby, krążenia, różnorodnych problemach neurologicznych, a także o nowotworach gruczołu krokowego, na które stosunkowo często cierpią mężczyźni w starszym wieku. Nie bez znaczenia pozostają również przechodzone zabiegi operacyjne, przyjmowane leki oraz oczywiście tryb życia. W przypadku osób starszych problem z erekcją leczy się głównie farmakologicznie.
* * *
Wedle badań przeprowadzonych w Polsce w latach 2005 – 2007, szacuje się, że problem z erekcją ma ok. 1,5 mln mężczyzn. Większość z nich wstydzi się o tym mówić i nie korzysta z pomocy specjalistów.
Najgorsze co może spotkać kogoś z takimi problemami to wstyd przed udaniem się do najzwyklejszego lekarza pierwszego kontaktu i zasięgnięciem profesjonalnej opinii, tylko posiłkowanie się - często nierzetelnymi - źródłami w Internecie. Nie mam tu na myśli tylko problemów z erekcją, ale na przykład badanie prostaty. Jestem absolutnie za tym aby w szkołach kształcono w temacie: "kiedy iść do lekarza", bo u nas tylko się zwalcza, a nie zapobiega.
OdpowiedzUsuńjednym z powodów problemu może być uzależnienie od alkoholu na przykład. Warto poczytać o leczeniu, na przykład tutaj
OdpowiedzUsuńO tego to bym się nie spodziewała, zawsze tu można znaleźć jakieś nowinki.
OdpowiedzUsuńMój mężczyzna również miał takie problemy. Po wielu rozmowach namówiłam go abyśmy razem poszli na terapię dla par. Nadal na nie chodzimy a z każdą wizytą jest coraz lepiej.
OdpowiedzUsuń