Pali się nie tylko z racji uzależnienia od nikotyny, ale również z przyzwyczajenia, wyuczonego odruchu, nudy czy chęci zaimponowania innym. Z pewnością warto spróbować zerwać z tym nałogiem, nic się nie traci, a zyskać można naprawdę wiele.
Rzucenie palenia nie jest sprawą prostą. Każdy powinien samodzielnie zdecydować się na taki krok. Należy wyznaczyć sobie konkretne cele i realizować je krok po kroku. Dobrze, jeśli będziemy mogli liczyć na wsparcie najbliższych osób. Warto ich poinformować o zamiarze rzucenia palenia, wówczas będziemy mieli większą motywację do osiągnięcia swojego celu.
Sposobów na zerwanie z nałogiem jest kilka. Pierwszy z nich jest dość radykalny i polega na całkowitym rozstaniu z papierosami z dnia na dzień. Nie jest on szczególnie polecany i wymaga niezwykle silnej motywacji i wytrwałości. Dużo mniej "inwazyjnym" sposobem jest kończenie z nałogiem w sposób stopniowy. Codziennie zmniejszamy ilość wypalanych papierosów, tak aby po dwóch tygodniach zredukować ich ilość do 0.
W tej walce nie musimy być sami. Na rynku istnieją specjalne plastry, które uwalniając nikotynę, zaspokajają w pewnej części głód nikotynowy. Na podobnej zasadzie opiera się działanie gum i pastylek do żucia. Rewolucją w rzuceniu palenia okazały się być tzw. e-papierosy, które stanowią najwygodniejszą dla wielu formę zastępczą dla tradycyjnych "fajek".
Rzucenie palenia wiąże się nie tylko z naszym zdrowiem. Zyskują również osoby, z którymi przebywamy, tzw. bierni palacze. Dodatkowym plusem jest spora oszczędność pieniędzy, które można przeznaczyć na bardziej przyjemne i zdrowsze rzeczy.
Plusy zerwania z nałogiem papierosowym:
- wzrasta odporność organizmu
- zwieksza się wydolność płuc
- poprawia sie krążenie
- pozbywasz się zapachu dymu papierosowego
- oszędność pieniędzy
- polepsza się zmysł smaku
Jeśli ktoś nie jest w stanie rzucić samodzielnie palenia, to warto odwiedzić swojego lekarza. Teraz wystarczy zadzwonić, a konsultacja odbędzie się przez telefon.
OdpowiedzUsuńNa sto procent polecę tego bloga.
OdpowiedzUsuń